پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   83878  | تاریخ خبر : 1397/01/27  | ساعت : 08:40

خبر/

برای نخستین بار در تئاتر از هوش مصنوعی استفاده می شود/ زنگ "من اوچونجونفریدیم" یکم اردیبهشت نواخته خواهد شد


نصر: کارگردان نمایش "من اوچونجونفریدیم" گفت:فضای بزرگ تئاتر برگرفته از اراضی خالی است و می توان با بهره گیری از هر تکنولوژی یا دیگر امکانات موجود فضای آن را پر کرد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر: "یاشار نوری" در نشست خبری نمایش من اوچونجونفریدیم اظهار کرد: زنگ "من اوجونفریدیم" به مدت پانزده روزاز یکم اردیبهشت نواخته خواهد شد؛ این نمایش با نقش آفرینی ۶ بازیگر به مدت زمان یک ساعت خواهد بود؛ این نمایش به زبان ترکی اصیل خطه مغام است.

وی با بیان اینکه برای نخستن بار در تئاتر از هوش مصنوعی استفاده می شود، اذعان کرد و گفت: کل صحنه نمایش از ۶ عدد چهارپایه تشکیل شده است که به واسطه تکنولوژی هوش مصنوعی و کنترل از راه دور این چهارپایه ها به حرکت در می آیند و این اتفاق در کل ایران برای نخستین بار در تبریز می افتد. ما می خواهیم در این نمایش یک تازگی به تئاتر ارائه بدهیم.

نوری با اشاره به اینکه موضوع این نمایش به صورت زن محور پیش می رود، تصریح کرد: این نماش به صورت فولکوریک از یک داستان سنتی به صورت مدرن به نمایش درآمده است؛ مهم ترین هدف در این نمایش نشان دادن اهمیت و جایگاه زن در خطه آذربایجان است.

وی ادامه داد: این نمایش حاکی از ایستادگی زنان کشور و آذربایجان  وهمچنین هویت و شخصیت والا مقام آنها در مقابل سختی ها است. ما در این نمایش می خواهیم حمایتمان را از جنس مونث به زبان هنر نشان دهیم.

کارگردان نمایش من اوچونجونفریدیم افزود: وجود چهارپایه در این نمایش حاکی از زمان، مکان، شخصیت تک تک بازیگران، خوبی ها، بدی ها و ... است که بدون استفاده از آن ها نمی توانستیم مفهوم مورد نظر را به مخاطبان برسانیم.

نوری با اشاره به اینکه ذات تئاتر انتقاد از مشکلات موجود در جامعه به زبان هنر است، خاطر نشان کرد و گفت: فضای بزرگ تئاتر برگرفته از اراضی خالی است و می توان با بهره گیری از هر تکنولوژی یا دیگر امکانات موجود فضای آن را پر کرد ولی متاسفانه تا به اینجا قدرت و توان استفاده از چنین تکنولوژی و امکانات را نداشتیم‌.

وی در پایان اظهار کرد: وقتی حرفی از داستان های فولکور مثل "آپاردی سلّر سارای"، "کوراوغلی"، "ستارخان" به میان می آید، افکار مردم به لباس های سنتی آذری و موسیقی و... تداعی می یافت؛ این در حالی است که فضای نمایش من اوچونجونفریدیم فارغ از چنین فضاهایی است و خبری از ذهنیت های قبلی نسبت به موضوع سارای نیست چرا که در این نمایش تکنولوژی وارد وارد ماجرا و دنیای فولکور شده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است