پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   83807  | تاریخ خبر : 1397/01/24  | ساعت : 15:05

کارگردان نمایش "چاه مسموم، طریق مغموم":

حمایت‌های دولتی از هنر بر اساس سیستم هنری نیستند/ مسئولان فرهنگی محل صرف بودجه تئاتر را شفاف‌سازی کنند


نصر: این روزها در گوشه و کنار شهری که می‌گویند شهر اولین‌هاست و اولین نمایش در این شهر به روی صحنه رفته است،

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

نمایش‌های متعددی به روی صحنه می‌روند و هنرمندان این شهر با کفش‌های آهنین خود از خارزار مشکلات عبور می‌کنند تا هنر خود را ارائه دهند و زیر لب می‌گویند: «این نیز بگذرد» اما نمی گذرد و سال‌هاست که اهالی هنر، به خصوص تئاتر، کج‌دار و مریز کار می‌کنند و کار می‌کنند و کار می‌کنند تا دیگران بیایند و پشت تریبون با افتخار بگویند: امسال تقریبا هیچ سالن تئاتری در شهر خالی از نمایش نبوده است و دیگرانی هم کف می‌زنند. غافل از اینکه پشت تمام، یا بهتر بگویم بیشتر این نمایش‌هایی که به روی صحنه رفته‌اند چه خونِ‌دل‌هایی خورده شده است و اعتراض؛ به طور غیر مستقیم برابر است با انزوا، گوشه‌نشینی و بخشیدن عطای هنر به لقایش.
به گزارش نصر، نشست خبری نمایش "چاه مسموم، طریق مغموم" روز پنجشنبه با حضور عوامل و خبرنگاران برگزار شد و در این نشست مسائلی مطرح شد که منحصر به این نمایش خاص نبود و دغدغه تمام اهالی هنر تئاتر در این شهر بود. از همان ابتدا سخن از حمایت ارگان‌های دولتی به میان آمد.

کارگردان نمایش "چاه مسموم، طریق مغموم"  در این خصوص گفت: حمایت‌های دولتی که از تئاتر و سینما و دیگر رشته‌های هنری انجام می‌گیرد نه بر اساس سیستم هنری بلکه بر اساس سیستم فامیلی و محفلی هستند.
به گزارش نصر، عبدالحسین لاله همچنین اظهار کرد: بخش بزرگی از اهالی تئاتر هیچ‌گونه حمایت مادی از طرف ارگان‌های متولی فرهنگ و هنر دریافت نمی‌کنند و به نظر می رسد که وقت آن رسیده که مسئولان اعلام کنند که در سال‌های گذشته چه کسانی برای چه آثاری در حوزه تئاتر و سینما بودجه دولتی و حمایت مالی دریافت کرده‌اند.
وی افزود: قدر مسلم این شفاف‌سازی گام بلندی در خاصیت‌مند کردن هنر این شهر و استان خواهد بود.
بر اساس این گزارش در این نشست، علی فتوحی، که در این نمایش دستیار عبدالحسین لاله است نیز در خصوص حمایت‌های دولتی از هنر گفت: در حال حاضر در تمام استان‌های کشور، بودجه‌ای برای اجراهای روی صحنه در نظر گرفته می‌شود که اگر چه در مقابل مخارج، ناچیز است اما کارگشاست اما در تبریز همان کمک هزینه ناچیز نیز به گروه‌های تئاتری داده نمی‌شود و طی چند سال اخیر این سوال برای اهالی تئاتر مطرح است که بودجه تئاتر استان کجا هزینه می‌شود.
وی افزود: امیدواریم که مسئولان هر چه زودتر به اهالی هنر بگویند که بودجه تئاتر استان چقدر است و به کجا می‌رود؟
سعید طرزمی، مشاور و تهیه کننده این نمایش نیز در این خصوص گفت: گروه نمایش "چاه مسموم، طریق مغموم" از هیچ ارگانی ، هیچ‌گونه کمک مالی دریافت نکرده است و بر اساس تجربه‌ای که دارم می‌دانم که 90 درصد گروه‌های تئاتر که در حال حاضر در حال فعالیت هستند نیز کمک هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند.
وی افزود: اما این گروه از حمایت‌های معنوی ارگان مختلف برخوردار بوده است!


در ادامه این نشست عبدالحسین لاله، در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که نظر برخی منتقدان در خصوص این نمایش را مطرح کرد، گفت: یک یا دو اجرا برای قضاوت در مورد داستان نمایش منصفانه نیست و من ضمن تشکر از منتقدان، امیدوارم با گذشت چند روز از اجرا و پخته‎‎‌تر شدن کار باز هم نظر منتقدان را بشنویم.
لاله ادامه داد: اما مسئله اصلی این است که ما در تبریز منتقد تئاتر نداریم. منتقدی که بتواند به درستی و به دور از سلایق شخصی یک متن تخصصی در خصوص یک نمایش بنویسد در تبریز نیست و تمام متونی که نوشته می‌شوند، صرفا یادداشت هستند. این معضل تنها در حوزه نقد نیست بلکه در تمام بخش‌های هنر تئاتر در این شهر مشکل ساز است. متاسفانه مسئولان فرهنگی شهر ما در تئاتر، تخصص‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند و باور ندارند که تئاتر نیاز مبرم به یک تخصص دارد.
وی افزود: در حال حاضر هیچ یک از اعضای شورای نمایش در استان متخصص تئاتر نیستند و بسیاری از مشکلات از همین جا شروع می‌شود.
لاله تأکید کرد: تخصص‌گرایی در هنر، به خصوص تئاتر باید از بالاترین مقام استان نهادینه شود و همه مسئولان باید بدانند که متخصص در امر هنر با کسی که در رشته‌های دیگر مدرک گرفته و بر اساس دیده‌ها و شنیده‌های خود نمایشی را روی صحنه می‎برد تفاوت زیادی دارد و جایز نیست که 15 سال جایگاهی را در هنر استان اشغال کند.
ابراهیم عباسعلیزاده، بازیگر پیشکسوت تئاتر و سینما نیز در ادامه گفت: تصمیم گیرنده‌ها باید اهل تئاتر باشند تا بتوانند به خوبی مسائل و مشکلات هنرمندان را بشناسند.

اشتری, [12.04.18 23:41]
وی افزود: در اجرای یک تئاتر از کارگردان و تهیه کننده گرفته تا بازیگر و گریمور و .... درگیر مسائلی می‌شوند که به آن‌ها مربوط نیست و انرژی زیادی از آن‌ها می‌گیرد و در نتیجه تفاله بازیگر به روی صحنه می‌آید و کیفیت کار را کاهش می‌دهد.
عباسعلیزاده گفت: امروز در عرصه تئاتر این شهر همه دارند فعالیت می‌کنند از جان مایه می‌گذارند اما مسئولین فقط شعار می‌دهند.
به نظر می‌رسد این جملات برای بسیاری از اهالی تئاتر آشنا باشد، مشکلاتی که هنرمندان متحمل می‌شوند تا یک نمایش به روی صحنه برود آنچنان متعدد و متنوع هستند که بازدهی کارگردان و بازیگر و دیگر عوامل را تا حد زیادی پایین می آورد و تلخ‌تر اینکه مسئولان به هنگام سخنرانی و شعار از ارزش هنر و هنرمند سخن می‌گویند اما در عمل به آنچه خود گفته‌اند حتی پایبند نیستند. این در حالی است که به واسطه وجود دانشگاه‌های هنر هر روز به اهالی تئاتر و سینما در استان و شهر افزوده می‌شود و جوانانی وارد این عرصه می‌شوند که خود می‌دانسته‌اند آینده‌ای مبهم و پرفراز و نشیب در انتظار آن‌هاست اما عشق بر منطقشان غلبه کرده است و اگر هر چه زودتر فکری به حال اهالی هنر نشود، نتیجه‌ای جز سرخوردگی در پی ندارد.
عبدالحسین لاله، نویسنده و کارگردان نمایش "چاه مسموم، طریق مغموم" در ادامه در خصوص نمایش توضیح می دهد: این نمایش با اقتباس از قصص مثنوی مولانا نوشته شده است و من در این نگارش و کارگردانی این نمایش با هدف ارزش‌گذاری به ارزش‌های بومی و فرهنگی شرق پیش رفته‌ام و به ادبیات ایرانی و هنر شرقی به ویژه مینیاتور وفادار بوده‌ام.
وی ادامه داد: نوع گرفتاری جوامع غربی و شرقی در جامه امروز دو مقوله کاملا جدا و متفاوت است و سیستم‌های جهانی شدن و صرفا اقتصادی در حال از بین بردن فرهنگ بومی هستند و این خطر بزرگی برای انسان مدرن به حساب می‌آید و به همین دلیل در این برهه از زمان احساس نیاز به اجرای چنین نمایشی کردم.
لاله گفت: با دیالوگ‌نویسی و آوردن برخی المان‌های مدرن در کار، سعی کردیم مرز میان چند قرن پیش و امروز را از میان برداریم تا مخاطب بتواند این فاصله‌گذاری را درک کند.
گفتنی است نمایش "چاه مسموم، طریق مغموم" از 20 فروردین ماه ساعت 19 در مجتمع فرهنگی هنری 29 بهمن، موسسه بین المللی الف به روی صحنه می‌رود و بعد از اجرای تبریز، در تهران نیز اجرا خواهد شد.
بر اساس این گزارش در اجرای این نمایش، سعید طرزمی به عنوان تهیه کننده و مشاور ادبی، علی فتوحی به عنوان دستیار کارگردان،ابراهیم عباسعلیزاده ،امیر عبدی،شهرام خزرایی، شراره سهیلی، بابک خانپور، وحید شیرزاد، محمد اردوبادی، شبنم دبدبه، علی مجیدپور، احسان بهارتاش، مهسا عبداللهی و علیرضا والانیا به عنوان بازیگر، زهرا وحدت خواه به عنوان مدیر روابط عمومی، مسعود محمدیان به عنوان آهنگساز، عبدالحسین لاله را یاری می‌کنند.

گزارش از پری اشتری

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است