پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   83760  | تاریخ خبر : 1397/01/23  | ساعت : 07:30

زابلی، عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف تبریز:

اصناف به عنوان بزرگترین تشکل غیردولتی نقش مهمی در تولید و اشتغال دارند


نصر:عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف تبریز گفت: اصناف به عنوان بزرگترین تشکل غیردولتی  نقش مهمی در تولید و اشتغال دارند اما هنوز تمام خواسته های اصناف علی رغم وعده های داده شده ، برآورده نشده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر،  جلیل زابلی با اعلام مطلب فوق در گفتگوی اختصاصی با کفش نیوز، گفت: اصناف می توانند در اهداف سیاست اقتصاد مقاومتی به ویژه ایجاد اشتغال، نقش آفرین باشند و با ایجاد اشتغال در جهت ارایه کالاهای ایرانی نیز نقش داشته باشند.

زابلی افزود: اصناف به عنوان یکی از بازوان اقتصادی در رونق و توسعه کسب و کار از جایگاه ممتازی برخوردارند و در صورت حمایت واقعی  می توانند نقش پررنگ تری در اقتصاد و تجارت و … داشته باشند و انصافا اصناف بدون حمایت های عملی به صورت خودجوش در جهت رونق اقتصادی فعالیت می کنند.

وی با اشاره به اینکه، اصناف بیش از ۱۷.۵ درصد در تولید ناخالص داخلی سهم دارند که از تمام بخش های اقتصادی بالاتر است اما تاکنون از هیچ حمایت دولتی برای حفظ این سهم بهره مند نبوده اند، تصریح کرد: اصناف با کمترین هزینه در مقایسه با سایر بخش ها می توانند اشتغال ایجاد کنند و در ارایه کالاهای داخلی نیز اصناف می توانند در صف اول قرار گیرند و به لحاظ گسترده گی اصناف یکی از مصداق های اقتصاد مقاومتی و حل معضل اشتغال هستند.

خزانه دار اتاق اصناف تبریز، ادامه داد:  اصناف با وجود همه مشکلاتی که در سال های اخیر داشتند، توانستند به دور از همه حاشیه ها، بازار را در آرامش نگه دارند و بهانه به دست بیگانگان ندهند، بنابراین نیاز هست مسئولان کشور از اصناف حمایت های لازم را داشته باشند و از استاندار محترم و ریاست محترم سازمان صنعت معدن و تجارت استان انتظار داریم تا اتاق اصناف را به عنوان یک تشکل واقعی بخش خصوصی اقتصاد بپذیرند و تصمیمات اقتصادی استان از اصناف به عنوان مشاوران امین استفاده کنند.

زابلی، مالیات مشاغل، مالیات بر ارزش افزوده، اصلاح مواد بازدارنده و ناکارآمد قانون نظام صنفی، ، ضرورت حمایت ازبیمه تامین اجتماعی ویژه اصناف تولیدی وتوزیعی باپرداخت سهم کارفرماازطرف دولت طبق مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی که تاکنون علی رغم پیگیری های مستمراتاق اصناف تبریز برای کلیه صنوف اجرانشده است وودرصورت اجرای مصوبه فوق، اصناف نقش بسزایی درحل مشکل بیکاری درسطوح گسترده درسراسرکشورایفا خواهندکرد و بانوسازی و تقویت بنگاههای اقتصادی،  تجهیز اصناف به شیوه های نوین تجارت، تصریح در رفع قوانین و مقررات مخل کسب وکار و همچنین واگذاری بخشی از امور به اصناف را از مهم ترین مسایل روز اصناف برشمرد  و اضافه کرد: هر چند در سالهای اخیر جایگاه اصناف در مقایسه با دوره های گذشته بهبود یافته اما با توجه به نقش مهم اصناف در اقتصاد کشور، باید به جایگاه بایسته خود در نظام اقتصادی دست یابند. وی، اضافه کرد:  هیئت رئیسه اتاق اصناف تبریز تلاش دارد تا با کمک و حمایت مسئولان استان و نهادها و ارگان های مختلف همچون شورای اسلامی، شهرداری، سازمان صنعت معدن و تجارت و … اصناف  به عنوان بخش اصلی اقتصاد غیر دولتی در نظام برنامه ریزی کشور مورد توجه قرار گیرد و مشکلات اصناف مرتفع گردد.

عضو هیئت رئیسه اتاق اصناف تبریز با اشاره به اینکه، بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان با بهره گیری از بنگاههای کوچک و متوسط یعنی اصناف توانسته اند  به جایگاه ممتاز در اقتصاد برسند و مسئولان و تصمیم گیران باید شرایط دستیابی  اصناف به  جایگاه اصلی برای ایفای نقش مطلوب در رشد و توسعه کشور را هموار نمایند.

زابلی، بیان داشت: اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده یکی از انتظارات مهم و به حق اصناف از دولت می باشد زیرا اخذ مالیات های غیرمنطقی عملا کمر اصناف را خم کرده و موجب تعطیلی واحدهای صنفی و بیکاری شده است.

وی با تاکید بر اینکه، توجه به نقش مهم اصناف در اقتصاد کشور، لازم  و ضروری است، اعلام کرد: اتاق اصناف باید در خصوص هرگونه تصمیم گیری سازمان ها و نهادها در مسایل اصناف، به عنوان مشاور از نظر مشورتی آنها استفاده شودزیرا بسیاریی از مسایل جنبه تخصصی داشته و بدون اعمال نظر اصناف عملا بر علیه اصناف بوده و این امر موجب تضیع حق و حقوق اصناف می گردد.

 خزانه دار اتاق اصناف تبریز در بخش دیگر سخنان خود، با اشاره به اینکه با وحدت و انسجام و همفکری اعضای محترم هئیت رئیسه و مسئولان مرتبط و همفکری روسای محترم اتحادیه های صنفی شهرستان تبریز، مشکلات اصناف را می توان مرتفع کرد؛ اظهارداشت: با همفکری روسای محترم اتحادیه های صنفی شهرستان تبریز و تک تک صنوف و کمک مسئولان می توان اصناف را به سمت پویایی و توسعه سوق داد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است