پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   83588  | تاریخ خبر : 1397/01/19  | ساعت : 15:29

خبر/

"چاه مسموم و طریق مغموم" در تبریز به روی صحنه می‌رود


نصر: نمایش "چاه مسموم و طریق مغموم" به کارگردانی عبدالحسین لاله از 20 فروردین ماه در تبریز به روی صحنه می‌رود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، عبدالحسین لاله این نمایش را با اقتباس از یکی از حکایات مثنوی مولوی نگاشته است.

وی در خصوص این نمایش می‌گوید: مجنون" در پی یافتن چاهی که عطش سوالاتش را خاموش کند راهی برهوت دنیا می شود.او که مدام به دنبال  گذشته ، حال و آینده خویش است نشانی چاه حقیقت را نیز همانند " از کجا آمده است؟"، " کجاست ؟ "، "به کجا خواهد رفت ؟" فراموش کرده است .همین رنج سفر و سعیِ جستن حقیقت او را مهمان چاهی می کند تا یک به یک حل معما کند و سرانجام عشق را برایش رقم زند که سرآغاز هستی و نهایتِ آن است.

وی می افزاید: انسان قرن بیست و یک که دچار سرگشتگی مفرط شده است و انواع مکاتب فلسفی گویی به بن بست رسیده اند و نظریه ها یکی پس از دیگری مورد نقد و نسخ قرار می گیرند، سری به حکمت گذشتگان می زند و این بار قرعه فال به نام او می افتد و انگار مرهم زخمش را می یابد.

این استاد دانشگاه تأکید می‌کند: حکایتهای مثنوی معنوی مولانا جلال الدین از نگاه متفکر امروز با دغدغه های انسان معاصر ؛ مختصات شرقی ، مواجه با هیاهوی پر طمطراق غربی، کوله باری از تاریخ و فلسفه، سوال و جوابهای گاه به گاه درست و غلط، رنگی تازه از جنس بکر به خود می گیرد و مخاطب را به گوشه ای از ادبیات عرفانی کهن می برد. نه به فضایی غریب که به اتمسفر آشنای همراز. تماشاگر با این فضا همذات پنداری می کند یا به تعبیری"همذات روایی " می یابد.

کارگردان نمایش اظهار می‌کند: " چاه مسموم و طریق مغموم" روایت همه انسانهای جستجوگر و ناب است که چراغ اندیشه و کشف و شهود را هنوز روشن نگه داشته اند.

گفتنی است در اجرای این نمایش، سعید طرزمی به عنوان تهیه کننده و مشاور ادبی، علی فتوحی به عنوان دستیار کارگردان،ابراهیم عباسعلیزاده ،امیر عبدی،شهرام خزرایی، شراره سهیلی، بابک خانپور، وحید شیرزاد، محمد اردوبادی، شبنم دبدبه، علی مجیدپور، احسان بهارتاش، مهسا عبداللهی و علیرضا والانیا به عنوان بازیگر، زهرا وحدت خواه به عنوان مدیر روابط عمومی، مسعود محمدیان به عنوان آهنگساز، عبدالحسین لاله را یاری می‌کنند.

شایان ذکر است که نمایش "چاه مسموم، طریق مغموم" از 20 فروردین ماه ساعت 19 در مجتمع فرهنگی هنری 29 بهمن، موسسه بین المللی الف به روی صحنه می‌رود و زنگ آغاز به دست مجتبی راعی، کارگردان سینما نواخته خواهد شد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است