پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   82939  | تاریخ خبر : 1396/12/22  | ساعت : 15:59

۴۰۰ هزار واحد مسکن مهر هنوز نیمه تمام است

علیرضا بیگی مخالف وزیر راه : ناکارآمدی وزیر راه با قربانی کردن معاونان جبران شده است


نصر: عضو کمیسیون شوراهای مجلس با انتقاد از عملکرد وزیر راه و شهرسازی گفت: همچنان ۴۰۰ هزار مسکن مهر نیمه تمام است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، احمد علیرضا بیگی در جلسه علنی نوبت عصر امروز (سه شنبه، 22 اسفند ماه) مجلس شورای اسلامی به تشریح دلایل خود در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی پرداخت و گفت: سوالات جدی و علامت تردید بر روی کارگزاران نظام در سطح جامعه ایجاد شده ، متاسفانه تردیدهایی به وجود آمده که اگر برطرف نشود، همواره به عنوان یک درد بر روی قلب و جان و روح مردم سنگینی خواهد کرد.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کانون تردیدها نقاط مختلفی از دولت را شامل می شود، تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی از جمله نقاطی است که سبب آتش به خرمن اعتماد مردم در کارایی و کارآمدی و پاسخ دادن کارگزاران نظام به مسئولیت هایی که به آنها سپرده شده، بیفتد.

وی افزود: متاسفانه به طور متعدد شواهد و قرائن مختلفی بروز پیدا می کند که ناتوانی و عدم کارآمدی وزارت راه و شهرسازی را اثبات می کند. این عدم ناکارآمدی سبب نابودی جان و مال مردم شده است. مجلس در چنین شرایطی باید به وظیفه ذاتی خود عمل کند.

علیرضا بیگی یادآور شد: یکی از موضوعاتی که بعد از گذشت چندین ماه هنوز روح و جان مردم را در آذربایجان خراش می اندازد، حادثه قطار تبریز- مشهد است که البته جلسه استیضاحی را در این خصوص پشت سر گذاشتیم. متاسفانه ناکارآمدی این وزارتخانه سبب از دست رفتن جان 50 نفر از مردم آذربایجان شد و دستگاه قضایی نیز بعد از 16 ماه هنوز تعیین تکلیف نکرده است. همچنین دولت و وزارت راه و شهرسازی نیز با بخش ها و افرادی که در این سستی تاثیرگذار بودند، هیچ برخوردی نکرده است.

وی ادامه داد: در حادثه قطار تبریز- مشهد شاهد بودیم که قطاری با سرعت 140 کیلومتر و 800 تن بار و صدها مسافر بدون داشتن ایمنی لازم با قطار دیگری تصادف و 50 نفر جان خود را از دست دادند. متاسفانه در این قطار حتی یک چکش وجود نداشت که مردم جان خود را نجات دهند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با انتقاد از نحوه مدیریت وزیر راه و شهرسازی گفت: وزارت راه و شهرسازی، وزارتی ستادی است لکن بخش عمده فعالیت های این وزارتخانه اجرایی و علمیاتی است، بنابراین انتظار است وزیر مربوطه با شدت بازخواست و پیگیری های مجدانه ای را انجام دهد. وزیر راه و شهرسازی باید در طول هفته به بخش های مختلف سفر و وضعیت را بررسی کند تا تصمیمات قابلیت اجرایی داشته باشند.

علیرضا بیگی معتقد است حوادث غیرمترقبه به واسطه عدم توجه و سوءمدیریت موجود رقم می خورد در حوادثی چون زلزله کرمانشاه، بارش های اخیر و سانحه هوایی، مردم احساس می کنند اقدامات لازم در حوزه پیشگیری صورت نگرفته است، هر چند این موضوع در کمیسیون عمران مسئولیت را به مدیریت بحران وزارت کشور داده است، اما آنچه هزینه شده ضایع شدن اعتماد مردم، لطمه وارد شدن به کارگزاران نظام بوده است.

وی با اشاره به بسته شدن اتوبان های منتهی به پایتخت در بارش های اخیر افزود: تعطیلی فرودگاه های مهرآباد و امام خمینی نیز از جمله اتفاقات بعد از بارش های اخیر بود که نشان از وضعیت اداره کشور در حوزه راه و شهرسازی است. درخصوص پیشرفت پروژه ها نیز هر کدام از نماینده ها شاهد آنند که برنامه ریزی ستادی لازم صورت نگرفته است، بنابراین موجبات ناامیدی و یأس و سرخوردگی مردم فراهم شده است.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از موضوعات دیگر، حوزه مسکن است . متاسفانه 2.5 میلیون نیاز انباشته در حوزه مسکن وجود دارد و 2 میلیون واحد خالی در کشور که به درد ضعفا نمی خورد. باد روشهای مختلف مالی می توان 2 میلیون واحد را در بازار مسکن عرضه کرد و از طریق فروش نقد و اقساط، هزینه ها را تامین کرد، اما متاسفانه وزیر حتی در حوزه ستادی خود کارآمدی لازم را نداشته است.

علیرضا بیگی یادآور شد: متاسفانه هنوز در کشور طرح جامع مسکن، پراکندگی نیاز و تامین منابع مالی، سازماندهی تقاضاهای واقعی و احیای بافت فرسوده را نداریم. در واقع مدلی برای نوسازی و احیای بافت فرسوده نداریم، بنابراین نتوانستیم عرضه را تقویت کنیم.

وی با انتقاد از عدم وجود سیاستگذاری مشخص در حوزه مسکن گفت: وزیر از مسکن اجتماعی صحبت می کند حال آنکه در 5 سال گذشته حتی یک واحد اجتماعی نیز به مردم واگذار نشده است. همچنین از صندوق مسکن یکم صحبت می شود، اینکه واجدین شرایط فاقد مسکن 40 میلیون سپرده گذاری یک ساله انجام دهند، وام 80 میلیونی به میزان دو برابر دریافت کنند تا اقدامی تحت عنوان تسهیلات خرید مسکن اتفاق بیفتد، اما طبق بررسی های بانک مرکزی ارزش سپرده گذاری یک ساله تنها پاسخگوی 20 درصد وام دوبرابر است و 70 درصد باقی مانده باید از محل بازگشت اقساط مسکن مهر تامین شود.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی ادامه داد: منابع مسکن مهر صرف صندوق یکم شده و برای همین امروز شاهد 400 هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام هستیم، لذا به همین جهت برای آنها دفترچه قسط صادر نشده است. این 400 هزار واحد مسکن مهر نیمه تمام نیز از زبان قائم مقام وزیر مطرح شده است.

علیرضا بیگی تصریح کرد: طرح جامع مسکن باید تهیه شود، متاسفانه وزیر راه و شهرسازی از همان ابتدا در حوهز مسکن ناتوان بوده، لذا وضعیت کنونی برای مسکن مهر و صندوق های یکم رقم خورده است و بافت فرسوده بلاتکلیف باقی مانده، تا جایی که رئیس جمهور نیز مستقیماً در حوزه بافت فرسوده ورود یافته است.

وی افزود: وزیر راه و شهرسازی به واسطه زد و بند فامیلی در این جایگاه قرار گرفتید، عملکردی در خود از خود بجا نگذاشته اید، در حقیقت شما سهمیه یک آقایی در دولت هستید، چرا مردم باید تاوان ناکارآمدی شما را بدهند. مردم مصیبت دیده کرمانشاه، اهالی سرپل ذهاب و روستاهای ویران شده هر روز روح ایرانیان را می خراشد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس شورای اسلامی گفت: دولت ناکارآمدی وزیر راه و شهرسازی با قربانی کردن معاونانش خبران کرده است. امیدواریم مجلس به رسالت خود عمل کند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است