پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   82786  | تاریخ خبر : 1396/12/19  | ساعت : 18:28

با معرفی آثار برگزیده

سومین جشنواره‌ی «سهند داستانک» به کار خود پایان داد


نصر: سومین جشنواره‌ی شعر، داستان کوتاه و مصورسازی «سهند داستانک» با معرفی آثار برگزیده به کار خود پایان داد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، در آستانه‌ی میلاد باسعادت بانوی آب و آفتاب حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن، آیین اختتامیه دومین جشنواره‌ی استانی شعر، داستان کوتاه و مصورسازی «سهند داستانک» با حضور مسئولین استانی و شهرستانی در شهر سهند برگزار و از نفرات برگزیده با اهدای لوح تقدیر و جوایز نقدی تجلیل به عمل آمد.

محمدعلی قلی‌زاده رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان اسکو و دبیر برگزاری دومین جشنواره‌ی استانی شعر، داستان کوتاه و مصورسازی «سهند داستانک» در مراسم اختتامیه‌ی این جشنواره ضمن تبریک فرارسیدن میلاد مسعود بانوی آب و افتاب دخت نبی مکرم اسلام حضرت فاطمه‌ی زهرا (س) با ارائه‌ی گزارشی از روند و مراحل برگزاری جشنواره اظهار داشت: کار اجرایی جشنواره از ٦ ماه پیش آغاز شد، و پوستر فراخوان دریافت اثر از شهریور ماه منتشر گردید. وی با بیان این که جشنواره در سه بخش شعر، داستان کوتاه و مصورسازی برگزار شد افزود: در بخش‌های شعر و داستان کوتاه ٢٦٣ اثر به دبیرخانه‌ی جشنواره واصل گردیده که آثار واصله در دو بخش شعر و داستان کوتاه در اختیار هیات داوران قرار گرفت. لازم به ذکر است که اعضای هیات داوران متشکل از اساتید انجمن ادبی و با مسئولیت آقای سلیم‌زاده رئیس انجمن ادبی شهرستان اسکو بوده است. هم‌چنین در بخش مصورسازی، داوری نهایی آثار توسط اساتید بزرگوار آقایان غلام‌رضا برادران، مهرداد ولی‌پور و یونس نصیری صورت پذیرفت.

دبیر برگزاری جشنواره‌ی «سهند داستانک» در توضیح بیشتر افزود: در بخش شعر ١٣٥ اثر و در بخش داستان کوتاه٦٠ اثر توسط دبیرخانه وصول گردید و در بخش مصورسازی نیز که در قالب ورک‌شاپ برگزار شد، تعداد ٦٨ اثر تولید شده است که آثاری تولیدشده در آینده‌ی نزدیک در قالب نمایشگاهی در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت. وی افزود: از آن‌جایی که این جشنواره به صورت استانی برگزار می‌شود، آثاری از شهرهای تبریز، مرند، شبستر، میانه، سراب، بستان‌آباد، ورزقان، و آذرشهر به دبیرخانه ارسال شده است. قلی‌زاده گفت: امسال نقاط قوت و ضعف کار سنجیده می‌شود و برای سال آینده نقاط ضعف برطرف و نقاط مثبت تقویت خواهد شد و با توجه به این که این جشنواره جوان و نوپاست و استعدادهای ادبی و هنری زیادی در شهرستان وجود دارد، ضرورت دارد ضمن پرداختن بیشتر به این موضوعات در رسانه‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی در این زمینه، نشست‌هایی هم درباره‌ی نقد و بررسی این آثار برگزار گردد تا در سال‌های آتی شاهد ارتقا و رشد این جشنواره در سطح استان باشیم. هم‌چنین با توجه به اهداف برگزاری جشنواره و به دلیل این که این جشنواره در شهر سهند برگزار می‌شود که شهری نوپا با استعدادها و پتانسیل‌های قوی در این زمینه می‌باشد، برای حضور دانش‌آموزان نیز بخش ویژه‌ای در این جشنواره در نظر گرفته شد که در این بخش بیش از ٢٥٠ اثر به دبیرخانه ارسال گردید که از سه اثر منتخب این بخش نیز در این برنامه تجلیل خواهد شد. وی در پایان ضمن تقدیر از همکاری و مساعدت مجموعه‌ی مدیریتی شهرستان به‌ویژه فرمانداری شهرستان اسکو، انجمن ادبی شهرستان، انجمن هنرهای تجسمی و شورای اسلامی و شهرداری سهند که نقش موثری در برگزاری این جشنواره داشته‌اند تقدیر و تشکر نموده و اظهار داشت که در کنار تقدیر و تشکر از همکاری و مساعدت مجموعه‌ی مدیریتی شهرستان اسکو، لازم است از پشتیبانی و حمایت موثر و راهگشای مدیرکل و مجموعه‌ی مدیران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سپاس‌گزاری نمایم که علاوه بر پشتیبانی مادی و معنوی در اجرای این جشنواره، با حضور در مراسم اختتامیه، مایه‌ی امیدواری و دل‌گرمی خادمین فرهنگ و هنر شهرستان را فراهم می‌سازند. وی در پایان بیانیه‌ی هیات داوران را قرائت و آثار برگزیده را معرفی نمود.

 رجبی معاون فرماندار اسکو نیز در سخنانی با تبریک میلاد حضرت زهرا و روز زن از تمامی دست‌ اندرکاران این کار فرهنگی تشکر نمود و با اشاره به موقعیت و وضعیت شهر سهند، برگزاری جشنواره‌ی فرهنگی هنری «داستانک » در شهر سهند را کار بسیار مطلوبی دانست که در غنای فرهنگی و نشاط روحی و روانی جوانان بسیار موثر خواهد بود. وی با تشکر از حضور روسای امور فرهنگی و طرح و برنامه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اظهار داشت: حفظ سنت و رسوم خصوصاً آنهایی که پیام‌های خاص اجتماعی و تجربی دارند و بایستی داستانک‌ها که در انتقال پیام، تجربه، هشدار حاوی پیام و مفاهیم بسیار ارزنده است؛ حفظ شوند که پیام‌های آنها در هر عصر از زندگی اجتماعی و جاری ما موثر است.

معاون فرماندار اسکو توجه به فرهنگ را در گرفتار نشدن به مشکلات و آسیب‌های اجتماعی موثر دانسته و افزود: یکی از این حوزه‌های هنری و فرهنگی، حوزه‌ی شعر و شاعران است؛ که از مفاخر جامعه هستند. وی خطاب به بانوان حاضر در مراسم اظهار داشت: حقوق زنان نسبت به زمان‌های قبل و خصوصاً در دهه‌های اخیر پررنگ شده و جایگاه آنان در تمام زمینه‌ها مورد توجه قرار گرفته و با توجه به آمار زنان و هم‌چنین ضرورت حضور آنان در زمینه‌های علمی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی توجه دولت به این است که حضور آنها را در عرصه‌های مدیریتی افزایش دهد. معاون فرماندار اسکو در خاتمه اظهار داشت: به لحاظ نیاز به تشکیل خانواده و تداوم آن و نیز ارزش فرزندان آینده، که میوه دل پدران مادران بوده و از نظر روحی و روانی در وهله اول عاطفه مادرانه نیاز فرزندان است، در همه جای دنیا زن به عنوان ارکان اصلی خانواده به این نقش پررنگ در هر جا که باشد توجه دارد.

در ادامه‌ی برنامه نفرات برتر در بخش مصورسازی آثار معرفی شدند و با توجه به این که اثر برگزیده‌ی این بخش نقاشی سفالی از شهید حامد جوانی (از شهدای مدافع حرم) بوده است، ضمن تقدیر از هنرمند صاحب اثر سرکار خانم فریبا پایدار و اهدای جایزه‌ی این بخش، تصویر تهیه‌شده از این شهید بزرگوار به مناسبت میلاد حضرت فاطمه‌ی زهرا (س) و روز مادر به سرکار خانم حمیده پادبان مادر شهید جوانی اهدا و از صبر و مقاومت ایشان تجلیل به عمل آمد.

 اوجانی رئیس شورای شهر سهند به نمایندگی از طرف شورای اسلامی و شهرداری سهند به پشت تریبون رفت و در سخنانی با اشاره به نقش و اهمیت حضور زنان در عرصه های مختلف اجتماعی اظهار داشت: حضور زنان در جامعه نقش مهمی در پیشرفت آن جامعه دارد و ما شاهد آن هستیم که حضرت فاطمه علاوه بر آن که خود الگوی قابل قبولی و مناسبی برای یک جامعه ی متوازن بوده است، دخترانی چون حضرت زینب (س) را نیز تربیت کرده است که پیام آور قیام عاشورا شدند و این نهضت را زنده نگه داشتند. بر خود لازم می دانم به نمایندگی از شورای شهر سهند این روز بزرگ را به حضور تمامی بانوان به ویژه بانوان شهر سهند تبریک عرض کنم و اعلام کنم که شورای شهر سهند تا آنجا که در توان دارد و با تمام امکانات در اختیار خود از هر گونه فعالیت فرهنگی و هنری در این شهر حمایت می کند و در همین راستا تلاش خود را برای اجرای گسترده تر و موفقیت آمیزتر این جشنواره در دوره های بعدی به کار خواهد بست.

با توجه به هم‌زمانی برگزاری مراسم اختتامیه با شب میلاد باسعادت حضرت فاطمه‌ی زهرا (س) و روز زن برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری اجرا شد و علاوه بر اجرای قطعات زیبای موسیقایی توسط هنرمندان شهرستانی و استانی، نفرات منتخب در بخش شعر جشنواره آثار خود قرائت کردند و تعدادی از شعرای انجمن ادبی اشعاری در موضوع میلاد بانوی دو عالم و مقام و منزلت زن قرائت کردند که مورد استقبال حضار قرار گرفت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است