پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   82737  | تاریخ خبر : 1396/12/18  | ساعت : 19:41

در جشن هفتادمین سال تاسیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی مطرح شد/

عظیم زاده: نیازمند بحثی فراتر از استقلال کانون وکلا هستیم/بدون استقلال هیچ عدالتی محقق نمی شود


نصر:رئیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی گفت:نیازمند بحثی فراتر از استقلال کانون وکلا هستیم.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، " حسن عظیم زاده" در هفتادمین سالگرد تاسیس کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی و جشن استقلال این کانون که در تالار معلم برگزار شد، اظهار داشت: باتوجه به اینکه نقش وکلا در دادگستری ها پررنگ بود، اما هیچ وکیلی تابع مقررات خاصی نبود بنابر این از سال 1315 قانونی زیر نظر دادگستری به جهت رهایی از قید و بندهای وکالت به دست بزرگمردان تاریخ کانون استقلال وکلا تصویب شد.
وی با بیان اینکه بعد از کانون وکلای مرکزی، دومین كانون وكلای آذربايجان در سال ۱۳۲۶ زير نظر وزارت دادگستری تاسیس شد، اشاره کرد و گفت: تشكيل كانون وكلای دادگستری، آذربايجان بعد از استان تهران در مقام دوم قرار گرفته است و اين البته بی ارتباط با استقرار وزارت دادگستری و ساير وزارتخانه ها در تهران و دارا بودن حد نصاب قانونی از نظر تعداد اعضاء برای تأسيس كانون وكلا، بعنوان اصلی ترين عامل قانونی برای تشكيل كانون وكلا نبوده است.

عظیم زاده افزود: تبریز همیشه شهر اولین ها بوده و در این راستا استقلال کانون وکلا برای اولین بار در تبریز شکل گرفت.
وی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، انحلال هیئت مدیره کانون مرکزی و عدم احساس مسئولیت از سوی کانون شیراز تنها کانونی که امور مربوط به وکلا را همچنین کسانی که در دستگاه قضایی بنا به جهاتی از عدلیه کنار گذاشته شده بودند، به تبریز هجوم آورند تا از تخصصشان استفاده کنند را در دستور کار قرار می داد، کانون وکلای آذربایجان شرقی بود.
رئیس کانون وکلای دادگستری استان اذعان کرد: کانون در جامعه امروزی آذربایجان ماهیت خود را که یک موسسه دفاع از حق اجتماعی و شخصی است نشان می دهد؛ کانون آذربایجان با تمام نهاد های اجتماعی تلاشگر در سازمان امور مالیاتی، دارایی و اجتماعی است.
وی در پایان تصریح کرد: یک تعامل بسیار خوب با امام جمعه محبوب که نگرش خاص و پیشرفته به مسائل اجتماعی دارند، داریم و از رهنمود های ایشان در مشکلات بهره مند می شویم. هزینه های وارد بر کانون توسط اعضای کانون رفع و متحمل می شود و امیدوارم هرچه بیشتر از حمایت های اتحادیه بهره مند شویم.

در ادامه این مراسم "حسین عبدالله پور اقدم شربیانی" نائب رئیس کانون وکلا دادگستری آذربایجان شرقی اظهار کرد:هر ساله جشن های استقلال کانون وکلا دادگستری برپا می شود و مسئولین اظهار نظرهای مختلفی در این خصوص ارائه می دهند اما ما نیازمند بحثی فراتر از بحث استقلال کانون وکلا داریم و آن هم‌شناساسیی آسیب ها و از بین رفتن نهاد های مدنی و مفاهیم‌ متوجه کشور است.
وی معتقد است: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تهدید های متعدد داخلی و خارجی کشور ما را تهدید می کند که تحریم ها، جنگ ها و ... از نوع این تهدیدات محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه استقلال کشور مهم ترین سیاست کشور است، افزود: آنچیز که برای ما مهم است، استقلال کشور است چرا که می تواند سیاست های خود را با آزادی و استقلال اتخاذ نماید.
شربیانی اذعان کرد: عمده ترین تهدیدات داخلی ایجاد تفرقه بین قومیت های مختلف است که لازم‌است با این گونه افراد و یا سیاست ها به طور جد بر خورد شود و در این راستا اتحاد درونی بسیار کار ساز خواهد بود .
نائب رئیس کانون وکلا دادگستری آذربایجان شرقی به فساد های موجود در  کشور اشاره  کرد و گفت: نباید اجازه دهیم فساد در کشور نهادینه شود؛ مهم ترین فساد ، فساد اقتصادی است وجود فساد اقتصادی نتیجه ی ضعف اطلاعات و آمار   و برخور های خفیف با متخلفین و سو استفاده کنندگان است.

شربیانی تاکید کرد: لازم است همه ی سازمان ها و نهاد های دولتی به صورت جدی پیگیر امر تخلف زدایی باشند؛ چرا که هیچ وقت اعدام متحملان هروئین دردی از مشکلات جامعه را کم‌نخواهد کرد؛ این در حالی است که باید گردن کلفتان جامعه را اعدام‌کرد.
وی  تیشه زدن به ریشه های داخلی را جزو تهدیدات داخلی دانست و گفت: ما سعی کردیم تا علی رغم هزینه هایی که از کشور خارج می شوند مقاومت کنیم؛ اما هستند کسانی که در صدد صدمه زدن به نهاد عدالت هستند تا بین‌ مردم تفرقه ایجاد کنند که مهم ترین این ها حمله به نهاد کهن سال کانون وکلا است.
نائب رئیس کانون وکلا دادگستری آذربایجان شرقی گفت: برقراری عدالت قضایی در گرو استقلال کانون وکلای دادگستری است؛ کانون وکلا که ترازو سنگین عدالت کشور است بدون استقلال کانون وکلا ها هیچ عدالتی محقق نخواهد شد.
شربیانی اظهار کرد: مسئولین ارشد قضایی مدعی هستند که وکلا همیشه برای دادگستری ها مشکل ساز هستند. اما واقعاً چه کسی از درصد مشکلات در جامعه مطلع است؟ نزدیک به ۱۶ میلیون پرونده در کشور جریان دارد که این مشکلات حاکی از مشکلات اساسی سیستم قضایی کشور است؛ بنابراین لازم است بررسی هایی جهت رفع و حل مشکلات صورت گیرد تا تقصیرات را گردن یک دیگر نیاندازیم.
وی تصریح کرد: بزرگ ترین دستاورد هییت مدیره ی کانون وکلا برقراری نظام نقد است.
وی به تخلف زدایی وکلا در داگستری اشاره کردبیش از دوهزار نفر وکیل در کانون وکلای دادگستری آذربایجان شرقی داریم که از این تعداد  ۱۰ وکیل متخلف داریم و پروانه 5 نفر از این متخلفان باطل شده است.

وی افزود: باید یک زمین و مجموعه ای جهت سرمایه گذاری فراهم شود و ۵۰ درصد درآمد جهت معیشت و حقوق ثابت وکلا اختصاص بگیرد.
شربیانی در پایان به فراهم شدن گیت ورود و خروج وکلا به دادگستری اشاره کرد و گفت: بعد از سال ها تلاش توانستیم گیت ورود و خروج وکلا از دادگستری را فراهم سازیم.
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است