پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   81648  | تاریخ خبر : 1396/11/25  | ساعت : 17:15

در "همایش قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران" مطرح شد؛

مشروطیت رنسانس ایرانی است /مشروطیت تنها یک پدیده کاملا تاریخی نیست


نصر: "همایش قانون اساسی و دولت مشروطه در ایران" به همت دانشگاه تبریز و انجمن  حقوق اساسی ایران در تالار وحدت دانشگاه تبریزبرگزار شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، محمدرضا پورمحمدی رئیس دانشگاه تبریز در آغاز این همایش به مشکلات فنی و تکنولوژی موجود در جامعه اشاره کرد و گفت: در جامعه ما به خاطر وجود مشکلات فنی و تکنولوژیک بیشتر به مهارت آموزی در دانشگاه ها تاکید می شود در حالی که در کشور های دیگر رسالت اصلی دانشگاه ها تولید علم و پردداختن به پژوهش است.

وی همچنین اذعان داشت: برای توسعه باید به حوزه علوم انسانی توجه ویژه ای کرد چرا که این حوزه است که می تواند آغازگر و توسعه در کشور باشد.

پور محمدی ادامه داد: مشکل جوامع در حال توسعه همانند ایران بیشتر فقر تئوریک و نداشتن الگوی پیشرفت با وجود تاریخ و تمدن فاخر است.

وی بیان داشت: مشروطیت رنسانس ایرانی است و همه کسانی که در زمینه مشروطیت قلم فرسایی نموده اند معتقدند مشروطیت داشته های فراوانی را برای ما به ارمغان آورده است.

 

مشروطیت تنها یک پدیده کاملا تاریخی نیست

این گزارش می افزاید، علی اکبر گرجی؛ رئیس انجمن علمی حقوق اساسی ایران  نیز در این همایش گفت: سخن گفتن از مشروطه به نوعی سخن گفتن از گذشته پر افتخار است، گذشته ای که رمز و راز فراوانی دارد.
وی اذعان داشت: همه کسانی که درباره تاریخ ایران سخن می گویند صرفنظر از دیدگاهشان، به گشودن بال و پر ایرانیان خدمت می کنند.

گرجی با ابراز اینکه مشروطیت تنها یک پدیده کاملا تاریخی نیست گفت: برداشت من به عنوان معلم حوزه علوم انسانی این است که مشروطیت یک پدیده کاملا تاریخی نیست و اینگونه نیست که در برهه ای از زمان به وقوع پیوسته و به دست فراموشی سپرده شد.

وی ادامه داد: در هر زمان و مکانی که مسئله قدرت و امر سیاسی وجود داشته باشد در آن جا با مسئله مشروطیت مواجه خواهیم بود و تا زمانی که پدیده قدرت وجود دارد مسئله مشروطه خواهی نیز یک مسئله زنده ای است‌.

هیچ کس نمی تواند نقش مشروطه را در ساختار نظام و حکومت نادیده بگیرد

گزارش خبرنگار نصر حاکی است، اشرف بروجردی مشاوررئیس جمهور و رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران نیز که از مدعوین ویژه این همایش بود در بخشی از سخنان خود گفت: دوران مشروطه یک مقطع مهم و پر ارزش از تاریخ این سرزمین است و هیچ کس نمی تواند آن حوادث و رخداد های تاریخی را در ساختار نظام و حکومت نادیده بگیرد و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یک وجهی از قانون اساسی دوران مشروطه است.

بروجردی در ادامه سخنان خود افزود: میراث ما میراث ایرانی - اسلامی است و این ها دو جز جدا نشدنی از یکدیگر هستند و تا ابد با یکدیگر همراه خواهند بود.

وی خاطر نشان کرد: همواره مشروع بودن مشروطه مبحثی است که به خصوص در میان اهل سیاست مورد بحث بوده است و بسیاری به این نکته باور و توجه دارند که مشروطه تحولاتی در جامعه ایجاد کرد که مهمترین آن تجربه حکمرانان خوب است.

این گزارش حاکی است، رجب ایزدی رییس دانشکده حقوق و علوم اجتماعی دانشگاه تبریز نیز اذعان داشت: درباره ابعاد تاریخی و سیاسی مشروطه به وفور کار شده است ولی در مورد ابعاد حقوقی آن کم کاری هایی مشاهده می شود.
ایزدی خاطر نشان کرد: یکی از مظاهر مهم پیشرفت و ترقی این است که روابط اجتماعی و سیاسی خود را از راه حقوق تنظیم و مسالمت آمیز نماییم.

وی ادامه داد: چگونگی برقراری ارتباط بین سه وجه ایرانی بودن ، مسلمان بودن و ضرورت به روز شدن را امر مهمی برشمرد.

انقلاب اسلامی تکامل یافته و ادامه دهنده انقلاب مشروطه است

این گزارش می افزاید؛ آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی نماینده آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری نیز به ارتباط بین انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی ایران پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی و مشروطیت با هم در ارتباط اند و نه تنها در برابر یکدیگر قرار ندارند بلکه مانند دو برادر هستند ولی انقلاب اسلامی تکامل یافته و ادامه دهنده انقلاب مشروطه است.

وی ادامه داد: انقلاب مشروطه کانون و ثروت عظیمی از تجربه است که اگر از این تجرببات استفاده نماییم انقلاب اسلامی پایدار مانده و نارضایتی ها به حداقل می رسند.

آیت الله هاشم زاده هریسی خاطر نشان کرد: انقلاب مشروطه هویت ملت ایران است، ملتی که خواهان آزادی بوده و در این راستا به پیروزی رسیده است را نمی توان به دست فراموشی سپرد.
وی در ادامه گفت: انقلاب مشروطه بعد از انقلاب اسلامی ایران از بزرگترین انقلاب هایی است که در دنیا رخ داده است ولی با این حال از مظلوم ترین انقلاب ها و مجاهدان آن از مظلوم ترین مجاهدان واقع شده اند.

وی در پایان سخنانش افزود : تندروری ها  مشروطه را از مسیر اصلی آن خارج نمود چیزی که امروزه نیز به وفور شاهد آن هستیم.

همچنین به گفته مظهری دبیر همایش در این خصوص اذعان داشت: ۹۷ مقاله از سراسر کشور از سوی پژوهشگران و نویسندگان و استادان دانشگاه در محورهای مختلف ارسال شده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است