پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   81311  | تاریخ خبر : 1396/11/18  | ساعت : 11:13

خبر/

دغدغه های هنرمندان تبریز؛ بی توجهی ها زیاد است


نصر:  هنرمندان پیشکسوت تبریزی با اشاره به دغدغه ها و کمبودها و کاستی های حوزه های هنری، از اینکه طی سال های متمادی مورد بی توجهی قرار گرفته اند، ابراز گلایه و تاسف کردند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل ازایرنا، نشست هم اندیشی استادان و پیشکسوتان هنرهای تجسسمی تبریز که به همت حوزه هنری آذربایجان شرقی و با هدف همگرایی و هم افزایی در جهت برنامه های تجسسمی ترتیب یافته بود، به بیان دیدگاه ها، تبادل نظر پیرامون شرایط کنونی هنر و بیان دردل ها اختصاص یافت.

در این نشست اساتیدی چون داریوش امین افشار( نقاش)، میرعباس آل یاسین(عکاس)، حسن کرمانی( موسیقی و خوشنویسی)، احد حسینی( مجسمه ساز)، مجید دلدوزی( گرافیک)، یعقوب مشفقی فر( نقاش)، احمد وجدنیا( نقاشی)، غلامحسین فیروزفر( حجمی کار)، محمدعلی فرزبود( خوشنویس)، یعقوب ابراهیم پور(منبت کار)، سروش خیری و کریم متقی( عکاس)، مهدی حق شناس( گرافیک)، میرحسین زنوزی( خوشنویس)، رسول جدیدالاسلام( خوشنویس) و بهزاد پروین قدس( عکاس) حضور داشتند که هر کدام به بیان مشکلات و نقته نظرات خود پرداختند.

'داریوش امین افشار' استاد پیشکسوت نقاشی با تقدیر از اقدام حوزه هنری در برگزاری این نشست، گفت: احترام به پیشکسوت احترام به هنر و هنرمند است چرا که پیشکسوت تجارب ارزنده ای دارد که باید از آنها به نحو احسن استفاده نمود.

وی با بیان اینکه همت پیران، جوانان را به مقصد می برد، افزود: اگر حوزه هنری استان بتواند از این پیران مجرب استفاده کند، بی گمان شاهد رشد کیفی برنامه های خود خواهد بود.
امین افشار خواستار توجه جدی مسئولان حوزه هنری استان به امر گالری تخصصی آثار تجسمی حوزه هنری شد و گفت: از شاخص های توسعه هر شهر وجود گالری های استاندارد در آن شهر است که متاسفانه استان ما از این امر بی بهره می باشد.

'مجید دلدوزی 'دیگر پیشکوست عرصه هنر گرافیک، گفت: انتظار ما از حوزه هنری فراتر از انتظار هنرمندان از دیگر سازمان های فرهنگی مشابه می باشد، زیراکه گستره کاری و اهداف حوزه هنری استان با آنها فرق دارد.
وی افزود: وقتی از حوزه هنری صحبت می شود یاد ایام دهه 1360 می افتم؛ در آن ایام حوزه هنری هنرمندان شاخصی را به جامعه عرضه نمود که هر کدام می توانستند جریان سازی فرهنگی و هنری نمایند.
دلدوزی ادامه داد: متاسفانه از آن دهه به بعد دیگر حوزه هنری نتوانسته است اقدام موثری انجام دهد و کار شاخصی را ارائه نماید اگر چه در مقطعی از زمان کارهای خوبی چون سوگواره هنرهای تجسمی 72 بغض و بوم را برگزار کرد، ولی آنهم در سال های اخیر ابتر ماند.

وی با بیان اینکه هنر باید در بین مردم نفوذ کند، یادآور شد: هنر باید برای مردم باشد و حوزه هنری هم باید در این راستا گام بردارد.

'یعقوب مشفقی فر' استاد نقاشی نیز گفت: هنرمندی که وارد کار هنری شده است در واقع کار فرهنگی انجام می دهد و رشد و توسعه هویت فرهنگی با همت هنرمندان انجام می شود.
وی افزود: متاسفانه ارگان های فرهنگی و هنری در زمینه استفاده از توان هنرمندان ضعیف عمل می کنند و این احساس نیاز را ندارند که از توانمندی های های هنرمندان و اساتید و پیشکسوتان استفاده نمایند.

مشفقی فراظهار کرد: مسئولان استانی متاسفانه هنر و هنرمند را در اولویت کارها و فعالیت های خود قرار نمی دهند و این اقدام حوزه هنری استان غنیمت بوده و امید است که این امر تداوم داشته باشد و از تجارب پیشکسوتان و اساتید هنرهای تجسمی استفاده شود.

' رسول جدیدالاسلام ' از پیشکسوتان عرصه خوشنویسی تبریز نیز گفت: دغدغه اصلی اهالی این حوزه باید تعالی انسان و تامین نیازهای فرهنگی جامعه باشد، اما امروز هنرمندان با معضل هایی چون نبود سیاست گذاری منسجم، سلیقه ای عمل کردن مسئولان، تنزل جایگاه هنر نزد مردم و اقتصاد هنر مواجه اند که مانع دستیابی آنان به اهداف مورد نظر می شود.
' کریم متقی ' فعال عرصه عکاسی استان، گفت: حسن برگزاری چنین نشست هایی در این است که هر از گاهی هنرمندان و اساتید دور هم جمع می شوند و دیداری تازه می نمایند.
وی ادامه داد: حسن دیگر این جلسات این است که هنرمند درد دل های خود را بیان می کند و دغدغه هایش را مطرح می کند چرا که هنرمندان دلسوزان واقعی جامعه هستند.
'بهزاد پروین قدس' از پیشکسوتان عکاسی دوران دفاع مقدس و از رزمندگان آن دوران گفت: آن طور که لازم است هنرمند در کشور ارج و قرب داشته باشد، ندارد.
وی اظهار کرد: متاسفانه در استان ما فضاهای فرهنگی طوری است که هنرمند باید خودش به دنبال کارهای خود بدود.

پروین قدس گفت: روزگاری ما در یکی از کشورهای همسایه در حال برگزاری نمایشگاهی بودیم که در آن نمایشگاه خودمان آثار را به محل نمایشگاه حمل کردیم و خود نیز نصب کردیم و این امر موجب تعجب دست اندرکاران نمایشگاه شده بود و کم مانده بود که ما را دادگاهی کنند که چرا شما دست به چنین کاری زده اید.

وی افزود: متاسفانه هنرمند در ایران و آذربایجان شرقی از چنین وضعیتی برخوردار است و آن طور که باید ارج و قرب ، ندارد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است