پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   80799  | تاریخ خبر : 1396/11/09  | ساعت : 12:10

تکرار//رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی:

دانشگاه آزاد ایلخچی ؛ دانشگاه پیشرو/ راه‌‌اندازی آزمایشگاه تخصصی ترمز ABS


نصر: رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی گفت: دانشگاه آزاد ایلخچی زمینه و بستر مناسب و حمایت های لازم برای حوزه پژوهش و فناوری را فراهم نموده است. در این دانشگاه یک نگرش پژوهشی حاکم است که این بستر مناسب را ایجاد کرده است؛ این دانشگاه علاوه بر موفقیت در حوزه های پژوهش، موفق شده تا پژوهش را به حوزه کاربردی و صنعت وارد کند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "آرش رنجبران" ظهر امروز طی نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه با تشریح اقدامات علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی و برنامه های آتی این دانشگاه، اشاره کرد و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی یکی از دانشگاه های پیشرو در مباحث علمی، پژوهشی و از مجموعه های خوب دانشگاهی در استان و کشور محسوب می شود.

وی ادامه داد: افتختارات متعدد ملی و بین المللی و شرایط مناسب پژوهشی واحد، جایگاه ویژه ای را در جغرافیای پژوهشی استان و کشور برای این دانشگاه تعریف کرده است؛ در این دانشگاه نزدیک به سه هزار نفر دانشجو با 88 رشته در حوزه های مختلف در حال تحصیل هستند.

وی گفت: این دانشگاه از نظر کیفیت آموزشی به ویژه در دوره های کارشناسی ارشد یکی از واحدهای شاخص استان محسوب می شود که در حال حاضر 20 درصد از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی هستند و تمامی رشته های پرمخاطب دانشگاهی مورد تائید وزارت علوم، در این واحد فعال هستند.

رنجبران اذعان کرد: در بعد ارتباط دانشگاه با صنعت نیز توجه ویژه ای وجود دارد که برگزاری نمایشگاه ربع رشیدی که بخشی از آن به دانشگاه آزاد ایلخچی واگذار شده بود، موید این ادعاست.

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی افزود: این واحد در سال 94 واحد برتر کشور بین کل مجموعه دانشگاه های آزاد کشور در حوزه های مختلف پژوهشی انتخاب شد که افتخاری بزرگ برای دانشگاه ایلخچی است که از مهم ترین حوزه فعالیت این دانشگاه در مباحث پژوهشی، حوزه رباتیک است.

رنجبران با بیان اینکه مهم ترین رویداد حوزه رباتیک در دنیا( که یکی از حوزه های فناوری پیشرفته جهان است)، مسابقات ربوکاپ است، تصریح کرد: این مسابقات به صورت سالانه در یکی از کشور های پیشرفته برگزار می شود. دانشگاه آزاد ایلخچی در سال 2016 و 2017 به عنوان نماینده جامع دانشگاه ایران در بخش ربات انسان نمای بزرگسال که پیچیده ترین گزینه و با اهمیت ترین بخش این رقابت هاست، موفق به کسب رتبه سوم جهانی شد.

وی گفت: مسابقات ربوکاپ، لیگ های  متنوعی از جمله لیگ های امداد، لیگ های شبیه سازی و لیگ های فوتبالیست و ربات های انسان نما دارد که یقینا مهم ترین لیگ، لیگ ربات های انسان نما در سه سطح ربات کودک، ربات نوجوان و ربات های بزرگ سال هستند.

وی با اشاره به اینکه هدف مسابقات ربوکاپ جهانی رسیدن به ربات هایی است که توانایی های انسان را داشته باشند، اظهار کرد: این لیگ به دلیل پیچیدگی جزو مهم ترین لیگ ربات های انسان نمای بزرگسال محسوب می شود که دانشگاه آزاد ایلخچی در این راستا قدم های بسیاری برداشته است. تعداد ربات های انسان نما که در جهان ثبت شده اند، بسیار محدود است و نزدیک به 20 ربات هستند. دانشگاه آزاد ایلخچی جهت شرکت در مسابقات ربوکاپ 2018 در کشور کانادا در حال آماده شدن است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی تاکید کرد: نمایشگاه ربع رشیدی یکی از نمایشگاه های معتبر حوزه فناوری کشور است و امسال پنجمین دوره از نمایشگاه ربع رشیدی در سطح بین المللی با کیفیت بالا برگزار شد.

رنجبران ادامه داد:  نزدیک به 20 زون در این نمایشگاه فعال بودند که بزرگترین و با اهمیت ترین زون نمایشگاه، مربوط به زون الکترونیک و فناوری ارتباطات بود که مدیریت آن به دانشگاه آزاد ایلخچی واگذار شده بود.

وی به ارزیابی کارشناسان از پنجمین نمایشگاه ربع رشیدی و زون الکترونیک و فناوری ارتباطات، که در سطح استاندارد و قابل توجه بود، خاطرنشان کرد و گفت: بیش از 200 طرح در زون الکترونیک و فناوری ارتباطات ارائه شد که نوآوری طرح های ارائه شده با رشد چشم گیری رو به رو بود.

وی افزود: هر موفقیتی قطعا نتیجه اتحاد، همکاری و هماهنگی است. تیمی که روی ربات انسان نمای بزرگسال کار می کند، تیمی است که 10 سال سابقه پژوهشی و همکاری در حوزه رباتیک دارد.

وی تصریح کرد: دانشگاه آزاد ایلخچی زمینه و بستر مناسب و حمایت های لازم برای حوزه پژوهش و فناوری را فراهم نموده است. در این دانشگاه یک نگرش پژوهشی حاکم است که این بستر مناسب را ایجاد کرده است؛ این دانشگاه علاوه بر موفقیت در حوزه های پژوهش، موفق شده تا پژوهش را به حوزه کاربردی و صنعت وارد کند.

رئیس دانشگاه آزاد ایلخچی تاکید کرد: پژوهش زمانی ارزشمند است که منجر به تولید ثروت، رفاه، آرامش و پیشرفت در جامعه گردد.

رنجبران با تاکید بر اینکه سطح ربات های دانشگاه بسیار فراتر از سطح ربات های صنعت است، اذعان داشت: این واحد اولین دانشگاه در کشور است که قرار داد ساخت دو ربات صنعتی را با گروه خودرویی سایپا منعقد کرده است؛ چرا که ربات هایی که در صنعت کاربرد دارند، از نظر تخصصی حداکثر دارای پنج درجه آزادی هستند در حالی که ربات های انسان نمای این دانشگاه دارای 20 درجه آزادی هستند.

وی ادامه داد: دانشگاه آزاد ایلخچی و شرکت سایپا دو قرارداد برای ساخت ربات منعقد کرده است که سومین قرار داد مبنی بر موضوع بازاریابی ربات در گروه خودروسازی سایپا می باشد که آن را به شرکت طراحی مهندسی و ساخت تجهیزات و ابزار آلات سایپا واگذار خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: یکی از بزرگترین مصرف کنندگان ربات های صنعتی، گروه های خودروسازی هستند. گروه خودروسازی سایپا با بیش از 300 شرکت زیر مجموعه می تواند یکی از بزرگترین مشتریان ربات های صنعتی باشد.

وی گفت: دانشگاه در زمینه حوزه آب که یکی از مشکلات جدی آینده کشور است ورود کرده است. با توجه به اینکه ایران از جمله کشور های کم آب است اما می تواند به منابع بی کران دریاهای آزاد دسترسی داشته باشد که می توانیم با استفاده از تکنولوژی آب شیرین کن ها بخش قابل توجهی از آب شرب مورد نیاز کشور را تامین کنیم.

رنجبران به یکی از چالشی ترین بحث های محیط زیستی اشاره کرد و افزود: یکی از چالشی ترین بحث های محیط زیستی بحث آب شیرین کن هاست که قابلیت توسعه و تجاری شدن را دارد آب شیرین کن خورشیدی این دانشگاه برای اولین بار در مسابقات انجمن مهندسی مکانیکی ایران شرکت نمود که موفق به کسب رتبه اول بین دانشگاه های ایران شد؛ از مزایای مهم و قابل توجه این آب شیرین کن، پساب صفر خروجی است. پساب حاصل از فرایند آب شیرین کن، طی مراحل بازیافت تبدیل به نمک جامدی که مصرف صنعتی، دامی و غذایی دارد می شود.

وی به لزوم مجهز شدن تمام خودروهای کشور بر اساس استاندارد اجباری خودرو اشاره کرد و گفت: یک آزمایشگاه تخصصی تحقیقاتی سیستم ترمز «ای بی اس» را راه اندازی کرده ایم که در دهه فجر افتتاح خواهد شد. تمامی سیستم ای بی اس ترمز خودروها وارداتی هستند. سالانه نزدیک به هزار میلیارد تومان ای بی اس وارد ایران می شود در حالیکه هیچگونه دانش فنی این سیستم در ایران وجود ندارد لذا دانشگاه دریچه وردو به این بازار هزار میلیاردی است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ایلخچی اظهار کرد: باتوجه به هرم جمعیتی دانشجویی که متقاضیان ورود به دانشگاه رو به کاهش است، و از طرفی افزایش بی رویه موسسات آموزش عالی، دانشجو و دانشگاه را چالش مواجه کرده است. مطمعنا دانشجو دانشگاهی را انتخاب می کند که به لحاظ کیفیت آموزشی و خدمات آموزشی در رتبه های برتر قرار بگیرد.

وی تاکید کرد: ما از وزارت علوم و مسئولین ذیربط انتظار داریم چالش ها را شناسایی کرده و براساس اصول و قواعد علمی نسبت به ارزیابی دانشگاه ها اقدام کنند چرا که بسیاری از مراکز آموزش عالی ایجاد شده از هیئت علمی کافی و امکانات سخت افزاری مناسبی برخوردار نیستند.

رنجبران با بیان اینکه دانشگاه آزاد ایلخچی در سال گذشته با کاهش دانشجو مواجه شده بود اما خوشبختانه در سال جاری این دانشگاه در بین دانشگاه های آزاد استان از شرایط مناسبی برخوردار است، اذعان کرد و گفت:  در حال حاضردر این دانشگاه صندلی خالی وجود  ندارد و بسیار سود ده است.

وی به لزوم تدوین استراتژی کلی در کشور برای جهت دهی موضوع پایان نامه ها تاکید کرد و گفت: فرایند تعریف پایان نامه های تحصیلات تکمیلی نیاز به بازنگری جدی در کشور دارد. موضوعات تحقیقی پایان نامه ها باید در راستای حل و رفع مشکلات جامعه باشد.

وی در پایان افزود: سال گذشته در تمامی دانشگاه های آذربایجان شرقی، بیش از هفت هزار پایان نامه دفاع شده است اما چندان موثر واقع نشد و مشکلات در جامعه پابرجا است. سرمایه عظیم تحقیقات بر موضوع پایان نامه ها باید به سمت یک اثربخشی هدفمند جهت گیری شود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است