پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   80228  | تاریخ خبر : 1396/10/26  | ساعت : 17:15

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی خبر داد:

نامگذاری 27 دی ماه به عنوان روز شهدای جهاددانشگاهی


نصر: رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی از نامگذاری 27 دی ماه، از سوی جهاددانشگاهی کشور، به عنوان روز شهدای جهاددانشگاهی خبر داد و گفت: مراسم بزرگداشت شهدای 27 دی‌ 1365 فردا از ساعت 14 تا 16 در محل موزه شهدای دانشگاه تبریز برگزار می‌شود و دکتر طیبی، رئیس جهاددانشگاهی کشور سخنران این مراسم است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از ایسنا،جعفر محسنی با بیان این‌که در 27 دی ماه سال 1365 در پي بمباران کارگاه  دانشكده فنی دانشگاه تبريز توسط رژيم بعثی، 22 تن از دانشگاهیان فعال در این کارگاه به شهادت رسیده و شش نفر جانباز شدند، اظهار کرد: این کارگاه که وظیفه پشتیبانی از جبهه و تامین تجهیزات و مهمات جنگ را برعهده داشت، توسط جهاددانشگاهی استان، مدیریت می‌شد.

وی یادآور شد: در سال 65بنده دانشجوی ترم اول دانشگاه بودم و و در آن سالها صدام به طور مداوم هر نقطه از ایران را بمباران می کرد، به طوری که اعلام وضعیت قرمز در کشور عادی شده بود، شب 27 دی نیز شهر تبریز توسط چهار بمب از سوی رژیم بعثی، بمباران شد، که یکی از این بمب ها به کارگاه ساخت مهمات در داخل دانشگاه تبریز اصابت کرد .

وی با بیان این‌که زمان جنگ شرایط ایجاب می کرد که جهاد دانشگاهی در پشت جبهه در کنار فعالیت‌های گسترده ی دیگر به ساماندهی و اعزام دانشجو به جبهه حق و باطل بپردازد، افزود: کارگاه ساخت مهمات در داخل دانشگاه تبریز با مدیریت جهاد دانشگاهی فعالیت می کرد و دانشجویان زیادی از رشته های مختلف در این کارگاه به ساخت مهمات و گلوله های خمپاره می پرداختند تا مورد استفاده ی نیروهای خودی در جبهه قرار گیرد، چرا که در زمان جنگ، کشور ما حتی برای تهیه ی سیم خاردار نیز تحریم شده بود .

محسنی خاطرنشان کرد: متاسفانه مشخصات کارگاه مهمات توسط منافقان کور دل فاش شده بود  و این امر منجر به بمباران کارگاه و شهادت نیروها و دانشجویانی شد که در پشت جبهه جان خود را ایثارگرانه وقف کشور خود کردند .

وی اظهار کرد: در دوران جنگ تحمیلی، کارگاه به هیچ وجه تعطیلی نداشت، چرا که دانشجویان می خواستند در هر لحظه، نیروهای نظامی را در جبهه پشتیبانی کنند که در این راستا دانشگاه تبریز فضایی برای آنها ایجاد کرده و در اختیار آن ها قرار داده بود، اعضای جهاد دانشگاهی و تعدادی از دانشجویان در این کارگاه فعالیت می کردند.

وی تاکید کرد: با امثال این بمباران ها، نه تنها مردم آذربایجان با روحیه ی مبارزه طلب خود، نترسیدند، بلکه عزم خود را بیشتر از گذشته جزم کردند، مردم با جان و دل از حیثیت و شرف و کشور خود همواره دفاع کردند و معتقدم در حال حاضر نیز روحیه ی ملت ایران به هیچ وجه اجازه نمی دهد که تهاجم خارجی به کشور ما آسیب وارد کند .

رئیس سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان شرقی با اشاره به نقش موثر جهاد دانشگاهی استان در دوران دفاع مقدس، گفت: بعد از بمباران این کارگاه، کارگاه های دیگر نیز فعال شده  و روز به روز پیشرفت کردند و فعالیت های موثری توسط اعضای جهاد دانشگاهی مدیریت و انجام می شد، به عنوان مثال  در جنگ، برخی از نیروهای جهاد دانشگاهی در خلیج فارس در اطفای حریق کشتی ها و تولید تسلیحات جنگی نقش موثری داشتند .

محسنی ادامه داد: امروزه نیز جهاد دانشگاهی بر اساس نیاز روز به فعالیت های دیگری در کشور می پردازد و در حال حاضر با توجه به توسعه ی نیازها اگر بخواهیم مقایسه کنیم، این نهاد نسبت به تعداد پرسنل و بودجه ی حمایتی دولتی و خروجی ها، همواره موفق عمل کرده و رو به پیشرفت است .

وی افزود: برای مثال، جهاد دانشگاهی در حوزه ی سلول های بنیادی بسیار موفق عمل کرده و معتقدم در تمایم زمینه ها می تواند پیشرفت چشمگیری داشته باشد. 

وی تاکید کرد: امیدوارم بتوانیم مسئولیتی که با نثار خون شهیدان بر گردن ما نهاده شده، را به نحو احسن اجرا و دین شهدای 27 دی ماه را نیز ادا کنیم.

رئیس سازمان جهاددانشگاهی استان در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در تاریخ 27 دی ماه، جهاددانشگاهی استان 22 شهید تقدیم انقلاب کرده است، این روز در کشور به عنوان روز شهدای جهاددانشگاهی نامگذاری شد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است