پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   80095  | تاریخ خبر : 1396/10/24  | ساعت : 13:30

گزارش ویژه از توسعه بارگاه مولی الموحدین علی (ع) در نجف/

بهره برداری از فاز اول توسعه بارگاه حضرت علی (ع) در عید


نصر: اخیراً یک هیات علمی ـ فرهنگی و دینی متشکل از جمعی از شعرا و مداحان جمهوری آذربایجان و ایغدیر ترکیه و نیز جمعی از اساتید رشته ادبیات به همت مسئولان موسسه فرهنگی شهریارشناسی و ادبیات عاشورایی دانشگاه تبریز جهت زیارت بارگاه مولی الموحدین حضرت علی (ع) و حضرت سیدالشهدا امام حسین (ع) و دیگر مکان های مقدس عازم عراق شدند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، در این سفر معنوی، اعضای هیات پس از زیارت بارگاه امیرمومنان (ع)، بازدید از عملیات توسعه صحن حضرت فاطمه الزهرا (س) را که در کنار بارگاه مولی الموحدین علی (ع) است در اولویت قرار دادند و با هماهنگی مسئولان ذیربط از این صحن عظیم و ارزشمند بازدید شد.

در این هماهنگی قسمت های مختلف 4 طبقه زیر و دو طبقه هم کف و فوقانی و نمایی از دیگر اماکن مقدس در دست احداث بازدید شد.

در این بازدید نقی زاده از مسئولان اجرایی ساخت این پروژه، گزارشی از عملیات اجرایی آنرا ارائه داده و گفت: در عملیات اجرایی این پروژه عظیم همه روزه هزار تا 2 هزار نفر کار می کنند تا بلکه انشالله از فاز اول  قسمت متصل به حرم تا عید بهره برداری شود.

وی گفت: توسعه حرم از طرف غرب که قبلا پارکینگ و چند هتل فرسوده بوده پس از تملک آنها، عملیات اجرایی در حدود 60 هزار مترمربع آغاز شد.

نقی زاده افزود: توسعه و بازسازی صحن فاطمه زهرا (س) و بارگاه امیرمومنان (ع) در نجف در زمینی بمساحت 70 هکتار می باشد که حدود 9 هزار مترمربع   و فاز اول آن در دست تکمیل بوده و تا عیدمورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی کل مساحت صحن فاطمه الزهرا (س) را 60 هزار مترمربع عنوان کرده و یادآور شد: در این مساحت بیش از 218 هزار مترمربع بنا احداث می شود که در 2 قسمت زیارتی و غیر زیارتی شامل انبارها، کتابخانه، امور اداری، موزه و مهمان سرای حضرت است که فقط در مهمان سرا و سفره خانه آن در 22 هزار مترمربع هر ساعت حدود 30 هزار نفر پذیرش خواهند شد.

نقی زاده افزود: کل صحن هم قرینه سازی شده و در دو رویه نمای طرفین بنا آئینه کاری می شود.

وی گفت: هم چنین در طبقه منفی دو بنا قسمت سرمایشی و گرمایشی و موتور خانه در یک و نیم کیلومتری احداث می شود و حرارت و هوای خنک از طریق تونل های زیرزمینی به صحن وحرم خواهد رسید.
وی اضافه کرد: در بنای منفی یک و دو نیز دو صحن اصلی شمالی و جنوبی تکمیل می شود و زوار از این طریق وارد حرم حضرت علی (ع) خواهند شد.

این مسئول اجرایی در ادامه سخنان خود افزود: وقتی قسمت زیارتی تکمیل شد بنا از محل درب اصلی به حرم حضرت علی (ع) متصل خواهد شد.

وی گفت: کلیه کارهای دستی و ستون های سنگی توسط پرسنل و زحمت کشان متدین ایرانی و عراقی احداث و تکمیل می شود و کارهای تخصصی از جمله آئینه کاری توسط متخصصین اهل فن ساخته می شود.

نقی زاده گفت: فاز اول توسعه صحن بارگاه مولی الموحدین حضرت علی (ع) در 440 ستون سنگی مرمر احداث شده که هر ستون با 14 تکه به وزن 1070 کیلو احاطه شده است.
وی افزود: سیقل و نمای آنها توسط کارشناسان ایرانی انجام می گیرد.

 گزارش خبر و تصویر از: احمد بادیران

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است