پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   80094  | تاریخ خبر : 1396/10/24  | ساعت : 12:51

عضو شورای شهر تبریز:

بیشترین درآمد شهرداری از تراکم فروشی و مالیات املاک است/ به فکر راهکارهایی برای درآمد پایدار برای شهرداری باشیم


نصر: عضو شورای شهر تبریز گفت: اکثر درآمد شهرداری تبریز از طریق تجاری سازی فضاهای عمومی، تراکم فروشی و ....ایجاد می شود که به حوزه درآمدهای ناپایدار تعلق دارد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر،شهرام دبیری در نطق میان دستور خود در بیست و هشتمین جلسه علنی شورای اسلامی کلانشهر تبریز با ارائه‌ی گزارشی در خصوص میزان بودجه و درآمدهای پایه شهرداری های خارج از ایران، به بررسی وضعیت مالی شهرداری تبریز پرداخت.

وی با بیان اینکه در دنیا ۷۰درصد بودجه شهرداری ها  از دو منبع مالیات و کمک دولت برآورد می شود، گفت: متاسفانه در کشور ما بیشتر بودجه از منابع غیر پایداری مانند فروش اموال و تراکم تامین می شود.

وی با اشاره به اینکه در تمام این کلانشهرها بیشترین بودجه از مالیات مستقیم، مالیات متمرکز، کمک دولت و مالیات مربوط به املاک و فروش کالا تامین می شود، ادامه داد:در شهری مثل سئول، درآمد شهرداری از ۶۵ درصد مالیات مستقیم، ۱۵ درصد متمرکز،  ۵ درصد کمک دولت و ۱۵درصد مالیات املاک و فروش کالا و در شهری مثل انتالیا، درآمد پایدار شهرداری از  ۱۱درصد مالیات مستقیم، ۵۵ درصد متمرکز و ۲۵ درصد فروش املاک و  کالا است.

عضو شورای شهر تبریز با تاکید بر اینکه در کشور ما ۷۰ درصد درآمدها دقیقا برخلاف موارد بالا و از طریق تجاری سازی فضاهای عمومی، تراکم فروشی و ....ایجاد می شود که به حوزه درآمدهای ناپایدار تعلق دارد، گفت:اتکای ما به این درآمدها باعث بسیاری از مشکلات می شود و سرانه های فضای سبز، آموزشی، تفریحی و ورزشی و همچنین موارد مدنظر طرح جامع در الگوی کلانشهر با کاهش و مشکل رو به رو می شود و متاسفانه این مساله باعث از بین رفتن محیط زیست می شود.

وی با اشاره به اینکه ایده خودکفایی شهرداری ها از سال ها پیش بنا شده بود اما سرمشق آن نادرست بود، گفت: اکنون ما بجای درآمد پایدار از مالیات، املاک و تراکم فروشی کسب درآمد داریم.

دبیری با اشاره به اینکه برای اصلاح این وضع باید از سرمشق های متناسب پیروی کنیم، اذعان داشت: لازم است عوارض نوسازی بنا را متناسب با افزایش بناها افزایش دهیم، دریافت عوارض از خانه ها، مناطق مسکونی و تجاری خالی نیز راهکاری برای افزایش درآمد پایدار است همچنین، فشار بر سازمان های دولتی برای دریافت طلب ها از دولت، مالیات بر ارزش افزوده، تلاش برای حذف رانت، اختصاص مکان ها به صنایع پاک به کارآفرینی کمک کنیم تا شهر از رکود اقتصاد خارج شود  و از طرفی نیز با تعیین عوارض برای صنایع آلاینده، برای کمک به حل مشکلات شهر برنامه ریزی کنیم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است