پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   80080  | تاریخ خبر : 1396/10/24  | ساعت : 09:50

رئیس امور موزه های آذربایجان شرقی خبر داد:

صدور پروانه مجموعه داری در حوزه چاپ و صحافی در تبریز


نصر: رئیس امور موزه های آذربایجان شرقی گفت: پروانه مجموعه داری تخصصی 'مجموعه دستگاه های چاپ و صحافی معاصر' به منظور حفظ آثار مرتبط با این حوزه در استان صادر شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصربه نقل از ایرنا، مهدی بزازدستفروش روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: حوزه چاپ و صحافی از ارزشمندترین مواریثی است که نخستین گام های آن در آذربایجان نهاده شده و در سیر ظهور و ماندگاری آثار نگارشی فرهیختگان، ادیبان و شاعران آذربایجان، نقشی پایدار و موثر داشته است.

وی با اشاره به اینکه تبریز از پیشگامان صنعت چاپ و صحافی در کشور است، اظهار کرد: با توجه به پیشینه تبریز و آذربایجان در این صنعت، نگه داری و حفظ آثاری مرتبط با این حوزه به صورت مجموعه ای تخصصی از سوی برخی علاقه مندان و مجموعه داران مختلف تاریخی، گردآوری صورت گرفته است.

رئیس امور موزه های آذربایجان شرقی یادآوری کرد: برای ارج گذاشتن به این امر و صدور مجوز فعالیت رسمی مجموعه داران این حوزه، پروانه مجموعه داری در این صنعت صادر شد.
بزازدستفروش ادامه داد: 'مجموعه دستگاه های چاپ و صحافی معاصر' مجموعه ای است که توسط رشید کفیلی گردآوری شده که تاریخ زنده از صنعت چاپ و صحافی این مرز و بوم را در خود جای داده است.
وی گفت: در سال های گذشته برای دو مجموعه خصوصی ' صدا' و 'خودروهای کلاسیک تبریز ' نیز از سوی اداره کل موزه ها و اموال منقول فرهنگی تاریخی کشور پروانه مجموعه داری صادر شده است.
بزاز دستفروش افزود: بر اساس ماده 20 آیین نامه مدیریت، ساماندهی، نظارت و حمایت از مالکان و دارندگان اموال فرهنگی - تاریخی منقول مجاز، کلیه اشخاص حقیقی یا حقوقی که نسبت به گردآوری و نگهداری اموال فرهنگی تاریخی و هنری‌ ایرانی یا خارجی اقدام می‌ کنند باید از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پروانه مخصوص دریافت ‌کنند.
اولین چاپخانه سربی با حروف فارسی و عربی توسط میرزا زین العابدین تبریزی در تبریز دایر شد و اولین کتاب منتشر شده توسط این چاپخانه رساله جهادیه میرزاعیسی خان قائم مقام بود و این چاپخانه در سال ۱۲۴۵ تعطیل شد.
در آن زمان هنوز واژه چاپ متداول نشده بود و به این دلیل آن را باسمه‌خانه، بصمه‌خانه، مطبعه، دارالطباعه و دارالطبع می‌نامیدند.
­اصطلاحات باسمه و باسمه خانه، به ترتیب به معنای چاپ و چاپخانه،از طریق آذربایجان و تبریز، از ۱۲۳۳ با تأسیس مطبعه سربی رواج یافت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است