پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   80015  | تاریخ خبر : 1396/10/23  | ساعت : 09:06

یادداشت/

سیدِ محبوب


نصر:  بعضی انسان ها هستند که هنوز از راه نرسیده با قدرت حیرت‌انگیز و سرعت غیرقابل باوری جای بزرگی در قلب ما برای خود باز کرده و بد جوری طنازی می کنند .

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

انگار از سرزمین دیگری بر شهر سیمانی ما نازل شده‌اند  . آمده اند تا هر چیزی رنگ و بوی دیگری بگیرد.  آمده اند تا در این روزها و روزگارِ خاک بر آفتاب افشانی ها و بی تقوایی ها ، حسِ بی‌بدیل تعلق به دنیایی والاتر و دست نیافتنی‌تر از آن‌چه هستیم در دل هایمان جاری شود. حال فرقی نمی‌کند جوان باشی یا پیر ، زن باشی یا مرد ، هنرمند باشی یا کاسب ، نمازخوان باشی یا ...  هر کجا باشی و هر که ، این روزها سایه‌ای ، کلامی و نشانه ای هست که خاطرنشان کند،  در این روزگار عزت ستیزی ها و ناسپاسی ها بخشی از قلب ما را مردی به خودش اختصاص داده است که با سرعت غیرقابل باوری جای بزرگی در زندگی‌ روزمره ما برای خود باز کرده است .

***

این مقدمه کوتاه را آوردم‌ تا راز محبوبیت سید بزرگوار حاج آقا آل هاشم را یاد آوری کنم. مردی که این روزها به یکی از محبوب ترین شخصیت های سیاسی و اجتماعی شهر تبریز تبدیل شده است . رازمحبوبیت سیدِ خندان نه در بازدیدهای سرزده اش از محلات حاشیه نشین شهر نهفته است و نه در تماس های تلفنی غیر منتظره اش با اهالی فرهنگ وهنر . ایشان  نه به جهت حضورش در حجره های محقر طلبه های جوان  محبوب  دل ها شده است و نه به خاطر گپ  زدن های شبانه اش با دانشجویان درخوابگاههای تنگ و کم نور . هنر حاج آقا آل هاشم که راز ماندگاری او در قلب‌هاست در ارائه الگوی حکمرانی اخلاقی است . آل هاشم به غایت فروتن است و تا سرحد ممکن اخلاقی و البته بسیار مهربان  . این صفات بی‌گمان، مستقیم و بدون هیچ مقاومتی احساسات و عواطف مخاطب را هدف می‌گیرد و تأثیر ماندگار بر آن می‌گذارد. آری راز محبوبیت این اولاد پیغمبر در هنر اوست  ، هنر حکمرانی اخلاقی.
حجت الاسلام آل هاشم در گذر زمان و در طول عمر با برکت 55 ساله خود و نزدیک سه دهه کنشگری فرهنگی و سیاسی  به خصوص حضور چندین ساله اش در سازمان عقیدتی سیاسی ارتش وارتباط تنگاتنگ اش با جوانان به این هنر دست یافته است که مخاطب خود را مجذوب کند و در جزء احساسات و عواطف او به ماندگارترین وجه ممکن تأثیر بگذارد . او ﻧﻪ ﺳﺨﻨﺮﺍﻥ ﺣﺮﻓﻪ‌ﺍﯼ ﺍﺳﺖ، ﻧﻪ فردیﺭﺳﺎﻧﻪ‌ﺍﯼ و ﻧﻪ ﺷﻌﺎﺭﻫﺎﯼ ﭘﺮﻃﻤﻄﺮﺍﻕ ﻣﯽ‌ﺩﻫﺪ.  ساده است وساده حرف می زند . ﺑﺨﺸﯽ ﺍﺯ محبوبیت وی ناشی از کاریزمای ذاتی ایشان است که ﺧﺪﺍ ﺑﻪ ﺍﻭ ﺩﺍﺩﻩ ﺍﺳﺖ. ﺍﻣﺎ ﺑﺨﺶ ﺩﯾﮕﺮﺵ ﺑﺎﺯ ﻣﯽ‌ﮔﺮﺩﺩ ﺑﻪ ﺭﻓﺘﺎﺭﻫﺎﯼ ﺍﺟﺘﻤﺎﻋﯽ آل هاشم و اینکه ﻫﻤﻮﺍﺭﻩ ﻋﻔﺖ ﮐﻼ‌ﻡ، ﺍﺩﺏ، ﮐﺮﺍﻣﺖ ﻭ ﺣﺮﻣﺖ ﺍﻧﺴﺎﻧﯽ ﺭﺍ ﻧﮕﻪ می دارد. رفتارش با مردم فرودست از ﺳﺮ ﻣﻼ‌ﻃﻔﺖ است ومهربانی . دیدارش با اهالی فرهنگ و هنر از روی ﺍﺣﺘﺮﺍﻡ است و همراهی. کارهایش نه به خاطر غوغای عوام است و نه به خاطر ستایش خواص و نه به خاطر بازدید بیشتر و لایک بیشتر در فضای مجازی . آری ، اگرامروز سید محمد علی آل هاشم برای مردم آذربایجان به یک چهره محبوب ودوست داشتنی تبدیل شده است به این خاطر است که مردم به خوبی می دانند او ریشه در چه خاکی دارد و تبارش به که و کجا می رسد .
 حالا که بعد از گذشت حدود چهار دهه از انقلاب اسلامي فضاي فكري و فرهنگي كشور چنان تنگ و محدود شده است كه حتی بهشتي بودن و مطهري شدن باعث گرفتاري است  ، به این مرد و مرام و منش او سخت محتاجیم . در این روزگار عزت ستیزی ها و ناسپاسی ها  ،  در این روزگاری که عده ای نه از تاک نشانی می گذارند بماند و نه از تاکنشان ، این فرزند خندان پیامبر(ص) سرمایه بزرگی برای این کهن بوم و بر است که علاوه بر داخل استان می تواند در عرصه های ملی نیز نقش آفرین باشد  و نقش پررنگی در تحولات سیاسی ایفا نماید . مردی که قدر و قیمتش را باید دانست.
امروز هزاران نفر از مردم آذربایجان در هر کوی وبرزنی از آل هاشم به بزرگی و نیکی یاد می کنند و او را فرزند فاضل و فروتن آذربایجان و یکی از شایسته فرزندان انقلاب می دانند. عمرش دراز باد که خوب طنازی می کند این روزها .

هادی دهقانی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

انشاالله خداوند به ايشان طول عمر با بركت عنايت فرمايد ودر قيامت با جد بزرگوارشان حضرت رسول ص محشور گرداند
21:53:11 1396/10/23
قرباني
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است