پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   79313  | تاریخ خبر : 1396/10/07  | ساعت : 13:24

استاندار آذربایجان شرقی:

مالکیت با مدیریت دو مقوله متفاوت است/ عقب افتادگی واحد های تولیدی استان به لحاظ تکنولوژی


نصر: استاندار آذربایجان شرقی گفت: واحد های تولیدی آذربایجان شرقی به لحاظ تکنولوژی عقب مانده اند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "مجید خدابخش" قبل از ظهر امروز در همایش پنجمین دوره طرح معرفی شرکت های برتر صنعتی منطقه غرب و شمال غرب کشور، با بیان اینکه یکی از الزامات تداوم حیات شرکت های تولیدی، برتری در امر تولید، صادرات و بهره وری در استان صنعتی آذربایجان شرقی است، اظهار کرد:   موضوعاتی از قبیل سه برابر شدن قیمت ارز و همچنین تحول سرسام آور و پرشتاب تکنولوژی در دنیا برای بنگاه های اقتصادی ایجاد کرده است، ما را از غافله تحول جاگذاشته است؛ اگر از غافله تحول عقب بمانیم، بازنده خواهیم بود.
وی افزود: واحد هایی که به لحاظ تکنولوژی عقب ماندگی دارند، منجر به بحران های کارگری در بنگاه های تولیدی کشور شده است که البته از پارسال به تبع آن تسهیلات می پردازیم
استاندار آذربایجان شرقی اذعان کرد: شاید فکر کنیم مشکل واحد های تولیدی فقط سرمایه در گردش است اما سرمایه در گردش فقط یکی از مشکلات واحد و بنگاه های تولیدی است. اگر این واحد ها دستگاه هایشان را با تکنولوژی به روز نکنند و خودشان را با تکنولوؤی وفق ندهند، طبیعتا امکان رقابت با دنیا را نخواهند داشت

خدابخش با اشاره به اینکه بنگاه اقتصادی ایران توان رقابتی با بنگاه های وارداتی را ندارند، تصریح کرد: اگر نتیجه ارزیابی پنج دوره از چنین همایش هایی این نباشد که واحد ها یاد بگیرند که تکنولوژی خود را به روز کنند بسیار مفید واقع نخواهد شد.

وی با بیان اینکه مطلاعات دانشگاه تربیت مدرس حاکی از آن است که 76 درصد منشا آلودگی هوا خودرو ها است، خبر داد و گفت: بنزین و موتور خودرو بیشترین عامل آلودگی هوا را منجر می شود. در حال حاضر پالایشگاه تبریز با کلی سرمایه گذاری به یورو   رسده است و می خواهد با بیش از سرمایه گذاری یک میلیارد یورو و بالا بردن ارزش افزوده به یورو ۵ برسد.
وی تاکید کرد: اگر پالایشگاه با وضعیت یورو یک و یورو دو به پالایش ادامه میداد، وضعیت هوایی کشور به درجه ای می رسید که مجبور به ترک شهر می کردیم.

وی با اشاره به اینکه زمانی شرکت ایدم گل سر سبد موتورهای دنیا بود، خاطرنشان کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر شرکت ایدم دچار مشکل شده و یورو تولید نمی کند.

در حال حاضر تولیدکنندگان همه باید تکنولوژی خود را با یورو ۵ تطبیق بدهند؛ اگر اتوبوس هایی که میخواهند موتورشرکت ایدم را مصرف کنند باید از گازوئیل یورو ۵ مصرف کنند؛ لزا گازوئیل در کنار بنزین خودنمایی خواهد کرد.

خدابخش ادامه داد: تا زمانی که بخواهیم یورو پنج را به سرانجام برسانیم، دنیا خود را با یورو 6 تطبیق می دهد و سپس رباتیک ها در خدمت تولید قرار می گیرند که امکان دقت و حساسیت با دست امکان پذیر نیست.
این مقام مسئول تصریح کرد: امیدوارم در آذربایجان شرقی از این ارزیابی ها به این نتیجه برسیم واحد هایی که به لحاظ تکنولوژی قدیمی و به لحاظ ماشین افزار فرسوده هستند چه نرم افزاری و چه سخت افزاری خودشان را با تکنولوژی روز تطبیق بدهند.

خدابخش با اشاره به اینکه خرید تکنولوژی خود یک هنر است، خاطرنشان کرد و گفت: خرید تکنولوژی نیاز به دانش دارد چرا که تکنولوژی بسیار گران قیمت است و قیمت تکنولوژی بالای 40 میلیون یورو است؛ لزا لازم است تا در این راستا دانشگاه های صنعتی، دانشجویان و مهندسان این حوزه وارد میدان شود چراکه ما در دانشگاه تبریز با وجود 10 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی و بالای 800 دانشیار هنوز نتوانستیم خود را چنانکه شایسته است با تکنولوژی روز دنیا وفق دهیم.

وی اظهار کرد: شرکت هایی که محصولات صنعتی خود را به اروپا صادر می کنند به این معنا است که خود را با تکنولوژی روز دنیا تطبیق داده و این راه یعنی اوج تکنولوژی، یعنی ایجاد ارزش افزوده در زنجیری تولید که کار بسیار ارزشمندی است.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران باید بپذیرند که مالکیت با مدیریت دو مقوله متفاوت است، اذعان کرد: قرار ‌نیست حتما سرمایه گذار ها مدیر باشد و همچنین تولید کنندگان به کار صادرات مشغول باشند. ما باید از این زنجیره افزوده به نحو احسن استفاده کنیم اما نباید فرامشو کرد که رفع مشکل بیکاری به دست سرمایه گذاران است و خواهد بود.
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

شركت بلبرينگ سازي بروزترين تكنولوژي را دارد وقبلا صادرات هم داشت ولي از زمانيكه به بخش خصوصي واگذارشد نه تنها صادرات ندارد بلكه پول ندارد حقوق كارگران را بدهد
19:58:59 1396/10/07
طباطبايي
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است