پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   78221  | تاریخ خبر : 1396/09/12  | ساعت : 15:00

گزارش نصر از صحن علنی شورا/

پروژه احداث اولین نیروگاه زباله سوز کشور در تبریز، به تعویق افتاد


نصر: به درخواست اکثریت اعضای شورا برای بررسی بیشتر ابعاد این پروژه سرمایه گذاری مقرر شد ، تفاهم نامه مذکور جهت بررسی دقیق تر قانونی و فنی به کمیسیون خدمات شهری و نیز کمیته ای تخصصی تر ارجاع شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر،در هجدهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز ، اعضای شورا به بررسی گزارش عملکرد و مصوبات کمیسیون خدمات شهری و بررسی پروژه احداث نیروگاه زباله‌‌سوز در تبریز توسط اعضای شورای اسلامی این کلانشهر پرداختند.

عبداله تقی‌‌ پور رییس کمیسیون خدمات شهری  با بیان اینکه احداث نیروگاه زباله سوز را به صرفه نمی داند، گفت: به علت شفاف نبودن مشارکت و سرمایه گذاری در پروژه احداث نیروگاه زباله سوز، تعیین نشدن اختیارات طرفین و وجود ریسک‌های متعدد مالی و فنی، این پروژه با صرفه نیست و پیشنهاد می‌گردد یک تیم فنی به بررسی پروژه اقدام نموده و مقامات در ریز جریان این پروژه قرار گیرند.

وی همچنین تاکید کرد: انتقال خود برق تولید شده خود پروژه عظیمی است که به آن پرداخت نشده است.

شهرام دبیری دیگر عضو شورا با اشاره به اینکه اجرای این پروژه در شورای قبلی به تصویب رسیده بود، افزود: بررسی‌ این پروژه در دوره قبلی انجام شده است، باید از شهرداری بپرسیم چه مقدار شفافیت لازم است تا اعمال شود.

وی ادامه داد: اگر بعد از بررسی تخصصی ابهامات غیر قابل حل بود، در آن صورت دوباره به صحن شورا برگردد، با اینکه کل طرح را کنسل کنیم مخالف هستم.

ایرج شهین باهر شهردار تبریز  با حضور در صحن شورا و تاکید  بر بررسی یکساله این پروژه، گفت:  برای برخی کارها زمان زیادی نداریم و اینکه بخواهیم هر طرحی که در گذشته تصویب شده را دوباره واکاوی کنیم نخواهیم توانست مشکلات را پیش ببرند.

وی افزود: نکاتی از جمله نبود مشاور و وکیل بین بین المللی نیاز به  بررسی داشت، که  قرار بود به اصلاحات ان بپردازیم نه اینکه مانع اجرای پروژه شویم.
 
وی با بیان اینکه پروژه تولید برق از زباله در نیروگاه زباله سوز بزرگترین پروژه زیست محیطی کشور است و اهتمام بیشتری نیاز دارد، اذعان داشت: شاهد تغییر روش های زندگی در شهر هستیم و کیفیت زباله اینده را نمی توانیم تضمین کنیم ، چون سازمان پسماند درخواست کرده است زباله را تجزیه نکنیم و مستقیم تحویل سرمایه گذار دهیم.

محمد اشرف نیا در عکس العمل به برخی تصمیمات خودسرانه که در روند یک پروژه تاثیر می گذارد، گفت: آیا تمام قراردادهایی که توسط شورا مصوب می شود قرار است با یک امضا تغییر کند؟دستورات فردی نباید تاثیری روی پیشروی پروژه داشته باشد.

محمد باقر بهشتی از اعضای شورای کلانشهر تبریز  با بیان اینکه  متن انگلیسی و فارسی این پروژه را مطالعه کردم و متوجه تفاوت های در ترجمه شدم، اظهار کرد: این دو متن متفاوت است،  طبق  متن فارسی اگر مشکلی باشد در ایران رسیدگی می شود  و در متن انگلیسی اگر مشکلی باید در ژنو،  در قرارداد میلیاردی نباید اختلافات باشد.

وی افزود: این قرارداد باید توسط مشاور از نظر تکنولوژی و حقوقی بررسی کامل شود.

سونیا اندیش نائب رئیس شورای اسلامی تبریز گفت: مفهوم نحوه زباله سوزی خود یک مسئله است آیا بررسی کرده این که هیچ مشکلی زیست محیطی نخواهد داشت!

وی افزود:از ما زباله را بدون تفکیک خواسته اند،این به این معنی است که تا بیست سال توانایی تفکیک زباله و استفاده از را نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: مشاورانی که مکان سنجی طرح ها  را بررسی می‌کنند و کارهای تخصصی انجام می دهند، این مسائلی را بررسی کنند.

عاشقی نماینده شهرداری نیز در این باره ابراز داشت که شرکت فرانسوی cnim-calsano  مورد حمایت شرکت سرمایه گذاری تحت نظر دولت است و شهرداری ریالی به جز زمین ۷ هکتاری نمی دهد و یکی دیگر از تعهدات ارائه هزار تن زباله در روز به این شرکت است و از نظر فراخوان و مجوز شورا مشکلی در این نیست.

شایان ذکر است،  مقرر شد ، موضوع پروژه زباله سوز ، در قالب کميته اى فنى و تخصصى موردبررسى فنى و دقيق کارشناسى قرار گيرد و به کمیسیون خدمات فنی ارجاع داده شد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است