پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   78166  | تاریخ خبر : 1396/09/11  | ساعت : 17:15

نگاهی متفاوت به نمایشگاه ربع رشیدی در تبریز

حلقه های مفقوده در نمایشگاه RINOTEX تبریز


نصر: نمایشگاه نوآوری و  فناوری ربع رشیدی که یکی از بزرگترین نمایشگاه های حوزه فناوری های نوین در کشور به شمار می آید،

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

امسال خود را به عنوان نمایشگاهی جامع و همه جانبه برای پرداختن به مسائل مربوط به ظرفیت های موجود در آذربایجان شرقی و کشور و ارائه آخرین فناوری ها و نوآوری های صنعتی برای توسعه مشارکت های استراتژیک میان افراد کلیدی یک اکوسیستم آماده کرده بود.

به گزارش سرویس فناوری نصر، نمایشگاه های فناوری به عنوان یکی از سکوهای بسیار مهم در معرفی و شناسایی توانمندی ها و قابلیت های فنی واحدهای نوپا، تولیدی و خدماتی ، شناخته می شوند و این موضوع نیز از رسالت های اصلی پنجمین نمایشگاه نوآوری وفناوری ربع رشیدی بود.

البته در تعریفی گویا و کوتاه، می توان نمایشگاه را تبلیغ زنده ای  نامید که فضایی را جهت به نمایش گذاردن توانمندی ها و پیشرفت های یک منطقه در زمینه های گوناگون با حضور عواملی چون تولید کننده ،توزیع کننده ، مصرف کننده و کالا یا خدمات در یک زمان و مکان مناسب را فراهم می کند تا موجب افزایش و بالا رفتن سطح اطلاعات و دانش عمومی، علمی و فنی، سرمایه گذاران، خریداران و بازدیدکنندگان گردد.

نمایشگاه های تخصصی و فناوری بسیار پیچیده تر از نمایشگاه های عادی دیگر هستند و برای  ارزیابی آنها باید جهاتی مختلف همچون  فضای برگزاری، مکان و زمان برگزاری، بروز بودن فناوری شرکت کنندگان، نحوه جذب مشتری و... را مورد بررسی کرد و همچنین امروزه نمایشگاه تخصصی فقط به خاطر اهداف تجاری برگزار نمی گردند و میزان موفقیت یک نمایشگاه را با ارزش قراردادهایی که در طول برپایی نمایشگاه منعقد می گردد نیز ارزیابی نمی کنند.

نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی هم به عنوان نمایشگاهی کاملا تخصصی بار سنگی بر دوش دارد که البته نسبت به سال های گذشته پیشرفت به سزایی داشته است و یکی از نکاتی که شاید بیشتر از همه ویژگی های این نمایشگاه در تبلیغات آن دیده شده است موضوع تجاری سازی محصولات شرکت کنندگان است ولی باید به این موضوع اعتقاد بی آوریم که دستاوردهای یک نمایشگاه وسیع تر و گسترده تر از مبادلات تجاری است که در جریان دایر بودن نمایشگاه میان دانشگاه ها، سازمان های دولتی و خصوصی صورت می پذیرد و نگاهی به وضعیت فروش و ارتباط با مشتری غرفه داران بیاندازیم و معنای واقعی تجاری سازی محصول را در این عنوان بررسی کنیم.

این گزارش می افزاید، امروزه اغلب کارشناسان امور تبلیغات و بازاریابی ، نمایشگاه ها را از مهمترین شیوه های بازاریابی تلقی می کنند و با ذکر دلایلی ثابت می کنند که بازده مستقیم شرکت در یک نمایشگاه باید چندین برابر هزینه های انجام شده باشد و در حال حاضر ، کشورهای پیشرفته جهان با اصول و مقررات سازمان تجارت آشنایی کافی دارند و روش های نوین تبلیغات و بازاریابی، اصول و فنون مذاکرات و قراردادهای بازرگانی ، استانداردها و مکانیزم های ورود به بازارهای داخلی و خارجی کشور به خوبی می شناسد و از ساختار بازارهای مختلف و ویژگی های اقتصادی،اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی کشورهای هدف آگاهی کامل دارند، در نتیجه میزان موفقیت هر شرکت در نمایشگاه بستگی به پارامترهای یاد شده بالا دارد که جزو رسالت های مهم نمایشگاه به شمار می رود.

برای مثال ، در هر سال شرکت های آلمانی حدود پنج میلیارد یورو را صرف شرکت در نمایشگاه های گوناگون می کنند. در ایالات متحده آمریکا نیز ،شرکت ها ، ۱۴ درصد بودجه خود  را صرف شرکت در نمایشگاه  ، 9 درصد را به مکاتبه پستی با مشتریان می کنند، زیرا می دانند با استفاده از استراتژی بازاریابی می توانند بازتاب چند برابری داشته باشند.

اما متاسفانه  چهار عامل تبلیغات ، فروش حضوری و رفتن به سوی مردم ، روابط عمومی و تشویق و ترغیب و پیشبرد فروش توجه در نمایشگاه های تخصصی از جمله نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی کمی کم رنگ به نظر می رسید، البته بخشی از آن به خود صاحبان غرفه و ایده باز می گشت که با وجود حضور در نمایشگاه توانایی معرفی ایده خود به مشتری یا بازدید کنندگان را نداشتند و مشکل جدی در بحث بازاریابی محصولات خود داشتند.

درست است که به واسطه برگزاری نمایشگاه ربع رشیدی، به مدت یک هفته توجه ویژه ای به منطقه آذربایجان شرقی شد، ولی نکته دیگری که قبل از برگزاری نمایشگاه باید به آن توجه ویژه شود، بیشتر از جذب مسئولان برای بازدید از نمایشگاه جلب توجه دانش آموزان ، دانشجویان و صنعتگران به اهمیت بازدید از نمایشگاه های نوآوری و فناوری است.

نباید هدف یک نمایشگاه تخصصی تنها بازدید مدیران کل، فرمانداران، حضور گسترده نهاد های دولتی و... و به مکانی برای دید و بازدید مسئولان بخش دولتی، تبدیل شود، بلکه با آگاه سازی دانشجویان و دانش آموزان منطقه از برگزاری این نمایشگاه و شفاف سازی اهمیت بازدید از آن برای آینده کاری و کمک به ایده پردازی آنها، تشویق به حضور کرد و جو نمایشگاهی را تغییر داد.

این گزارش حاکی است، در کنار  نگاه تخصصی به بحث تجاری سازی و بازاریابی، موضوع محتوایی، مکانی و کیفیت برگزاری نیز اهمیت بسیاری دارد و عاملی برای روشن کردن شمع اشتیاق برای بازدید از نمایشگاه، در بازدید کنندگان است ، امروزه به واسطه گسترش فضای مجازی عموم مردم از روند برگزاری و جذابیت های نمایشگاه های نوآوری و فناوری در سراسر دنیا اطلاع دارند و انتظار دارند یک نمایشگاه تخصصی بیشتر از ویترینی برای ارائه محصولی که روی یک میز قرار دارد باشد.

بسیاری از بازدیدکنندگان عمومی که برای بازدید از پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی آمده بودند در این خصوص نقطه نظر داشتند و الفاظی همچون چرا این ربات حرکت نمی کند؟،چرا محصولات ارئه شده مثل ویترین پشت مغازه چیده شدند، کاراکتر یک نمایشگاه فناوری نباید یک شخص باشد که لباس با مزه ای برتن کرده است و... شنیده می شد و پاسخی که در مقبل از غرفه داران به گوش می خورد عدم مناسب بودن فضای اختصاصی داده شده برای ربات ، فشردگی غرفه ها و کمبود فضا و... که شاید این نکات را می توان به عنوان نقطه ضعف های در کنار نقاط قوت آن دانست.

گزارش خبرنگار سرویس فناوری نصر می افزاید، رویکرد جدیدی که در پنجمین نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی نسبت به چهار دوره قبلی افزوده شده بود، برگزاری 28 رویداد همزمان در حوزه های مختلف فناوری بود، اگرچه همایش ها، گارگاه ها و مسابقات برگزار شده تنوع موضوع و شرکت کننده خوبی داشتند اما موضوع کیفیت برگزاری تا حدی پشت پرده مانده بود و تبدیل به حجم برگزاری شده بود، فناوران شرکت کننده در این رویداد ها معتقد بودند برگزاری چند رویداد محدود با کیفیت بالاتر مطمئنا با استقبال بیشتری روبرو می شد.

این گزارش حاکی است، برگزاری نمایشگاه تخصصی اهمیت ویژه برای معرفی فناوری و نوآوری های ایده پردازان یک منطقه دارد و نمایشگاه RINOTEXربع رشیدی نمونه موفق از نمایشگاهای تخصصی آذربایجان شرقی است در پنجمین دوره خود نیز توجه بسیاری را به خود جلب کرد و همه امید به تداوم برگزاری این رویداد همه جانبه و موثر دارند و معتقد هستند این دورهاز برگزاری با تمام نکات مثبت و منفی خود تجربه ای موفق برای برگزاری دوره های بعدی خواهد بود.

---------------------------

گزارش از گلناز پورنامی

--------------------------- 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است