پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   77314  | تاریخ خبر : 1396/08/19  | ساعت : 22:41

گزارش نصر از وضعیت نامناسب مجموعه مفاخر آذربایجان/

درد هنر نزد هنرمند بی نیاز است، دریغ از یک نگاه!


نصر: "مجموعه مفاخر تبریز"، مجموعه ای به وسعت پیشینه آذربایجان، در حالی به استقبال رویداد فرهنگی تبریز  2018 می رود که، با مشکلات مدیریتی عدیده ای مواجه است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر نصر، "مجموعه مفاخر آذربایجان" که پس از مقبره الشعرا، خانه ابدی برخی از نام آوران و بزرگان آذربایجان مانند "باقرخان" سالار ملی و "آیت الله شهیدی" را در خود جای داده است، جز معدود بوستان های تبریز است که علاوه بر کاربرد فضای سبز و تفریحی خود، کاربردی فرهنگی دارد، البته قابل ذکر است که این بوستان در سال های اخیر با مشکلات و حواشی بسیاری همراه بوده که نگرانی بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر را به دنبال داشته است.

این مجموعه که از سال 1391با 65 تابلو سنگ از چهره های مفاخر و مشاهیر آذربایجان، اثر هنرمند مبدع این رشته "صابر بقال اصغری"، مزین شده است پس از رونمایی و بازدید اولیه مردم از این مکان با حواشی و اختلافاتی بر سر مسئولیت نظارت و مدیریت از سوی شهرداری و سازمان اوقاف استان مواجه شد. مسئولیت مجموعه در نهایت پس از تحمل اختلاف نظرهای متعدد به سازمان اوقاف استان واگذار شد.

طی چهار سال گذشته به دلیل عدم توجه و بازنگری مسئولان ذیربط، آثار این مجموعه ارزشمند آسیب های جدی را از جمله شکسته شدن شیشه های محافظ تابلو ها، ربوده شدن بیوگرافی چهره ها و آسیب های فیزیکی به سنگ ریزه ها متحمل شده بود تا اینکه هنرمند این آثار به دلیل نگرانی های خود نسبت سلامتی تابلوها، موضوع را طی پیامی به امام جمعه فرهیخته و محبوب تبریز رساند و از ایشان طلب یاری کرد.

حجت الاسلام "محمد علی آل هاشم" نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز نیز همانند پیگیری های مصرانه و دلسوزانه پیشین خود در خطبه های نماز جمعه 21 مهرماه در ارتباط با رسیدگی و ساماندهی به مجموعه مفاخر آذربایجان اشاره و رسیدگی به این مجموعه وزین را در مهلت یک هفته خواستار شد.

رسیدگی و مراحل ساماندهی به این مجموعه توسط شهرداری منطقه دو تبریز آغاز شد و پس از سه روز از انجام عملیات، امام جمعه تبریز همراه با شهردار منتخب از این مجموعه بازدید کردند که در این میان جای خالی هنرمند و خالق این آثار در جمع حضار به چشم می خورد.

هفته گذشته طبق اخبار واصله و منتشر شده از سوی برخی از خبرگزاری های محلی استان، به نقل از شهردار منطقه دو تبریز، ساماندهی مجموعه مفاخر تبریز در مراحل پایانی قرار گرفته بود که در این طرح، برخی از شیشه های شکسته شده تابلو ها، تعمیر آبنمای پارک و رنگ آمیزی ستون های مقابل تابلو ها با عنوان "طراحی اسلامی "و ... در دستور کار گرفته بود.

گزارش میدانی خبرنگار سرویس فرهنگ و هنر نصر از مجموعه مفاخر تبریز، حاکی از آن است که پس از گذشت یک هفته از خبر منتشر شده، متاسفانه به جز غبار روبی و تعویض برخی از شیشه های تابلو ها هیچ اقدامی برای بهبود وضعیت تابلو ها صورت نگرفته، به طوریکه هنوز 37 قطعه از آثار بدون بیوگرافی، 3 قطعه از آثار بدون شیشه محافظتی و چندین قطعه با عدم نورپردازی صحیح باقی مانده اند.

نکته قابل توجه این است که در خبر منتشر شده، رنگ آمیزی ستون ها با "طراحی اسلامی" بر بروی آن ها یکی از مهم ترین اقدامات ذکر شده بود که متاسفانه با نگاه به این آثار تنها یک تفکر به ذهن خطور می کند، آن هم اینکه، آیا مسئولان ما آگاهی از "طراحی اسلامی" و نحوه به کارگیری آن دارند؟

رنگ آمیزی ستون های بتنی که با رنگ و نقش آثار سنگی هماهنگ و تکمیل گر حس انتزاعی آن بوده اند، به رنگ های برگرفته از دفتر نقاشی کودکانه و نگاشتن طرحی با شابلون های هندسی را آیا می توان جز هنر بی بدیل و ارزشمند نگارگری و طراحی اسلامی دانست؟ چرا جای خالی مشورت با هنرمندان و صاحبنظران در این حیطه، به طور چشمگیری دیده می شود؟

این گزارش حاکی است، خبرنگار نصر جهت اطلاع دقیق از شرایط فعلی تابلو سنگ ها و همچنین کسب نظر هنرمند خالق این آثار با "صابر بقال اصغری" به گفت و گو پرداخت.

***

● آقای بقال اصغری از چه زمان پیگیر موضوع ساماندهی به تابلو سنگ ها بودید و در پایان به این نتیجه رسیدید که این موضوع را با امام جمعه تبریز در میان بگذارید؟

 از زمانی که سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز ساختمان مستقر در پارک مفاخر را به اداره اوقاف تحویل داد، هیچ اقدامی در راستای نگهداری و حفاظت از این آثار همچون نصب دوربین، استقرار نگهبان و … انجام‌نشد و روز به روز تابلو ها شرایط سخت تری را تحمل کردند، بطوریکه به مرور زمان  بیوگرافی این تابلو سنگ‌ها به سرقت رفته و گردوخاک فروانی به داخل این تابلوها نفوذ کرد، که پس از بازدید مکرر از مجموعه و عدم مشاهده نگه داری صحیح از آثار این موضوع را با شهرداری تبریز در میان گذاشتم اما آن ها با اعلام اینکه این مکان تحت نظارت اوقاف است و آن سازمان فقط حیطه رسیدگی به فضای سبز را به شهرداری واگذار کرده است، تصمیم گرفتم موضوع را با امام جمعه فهیم و فرهنگ دوست تبریز در میان بگذارم و ایشان نیز در خطبه های نماز جمعه 21 مهرماه رسیدگی به این مجموعه را خواستار شدند.

 

● همانطور که اطلاع دارید، نماینده ولی فقیه استان از مراحل ساماندهی این مجموعه بازدید به عمل آوردند، نکته قابل توجه در عکس های منتشره، عدم حضور شما در میان آن ها بود، دلیل غیبت شما چه بود؟

متأسفانه شهرداری از بنده برای حضور در این بازدید دعوت نکرد، امیدوار بودم تا از نظر  افراد متخصص و صاحب‌نظر و هنرمندان برای ساماندهی، طراحی و نورپردازی این مجموعه استفاده می شد اما متاسفانه نه تنها این مشورت صورت نگرفت، بلکه از حضور آن ها نیز ممانعت شد. حتی این فعالیت به نهادهایی متخصص در امور زیباسازی از جمله سازمان زیباسازی تبریز محول نشد.

 

● پارک مفاخر جز  معدود پارک هایی است که کاربرد فرهنگی دارد و مامن آرامش بسیاری از فرهیختگان و بزرگان آذربایجان است، موزائیک سنگ ها نیز به این مجموعه ارزش و زیبایی دوچندانی بخشیده است، شما به عنوان مبدع و خالق این آثار چه دیدگاهی نسبت به این مجموعه دارید؟

بله همانطور که گفتید پارک مفاخر جز مجموعه های فرهنگی تبریز است که می توان به عنوان ظرفیتی طلائی برای معرفی مشاهیر و فرهیختگان آذربایجان در رویداد بزرگ تبریز 2018 از آن بهره جست اما با وضعیت کنونی این پارک و محیط داخلی اش و همچنین نواقصی که به سبب عدم نگه داری درست از جمله مفقودی بیوگرافی تابلو ها، ایجاد شده، تحقق این هدف میسر نخواهد بود.

 

● طبق وعده ای که شهردار اسبق تبریز در ارتباط با انتقال 45 اثر دیگر از این موزائیک سنگ ها به مجموعه مفاخر آذربایجان که در پاساژ جواهر قرار گرفته بود، آیا اقدامی صورت گرفته است؟

بله طبق وعده شهردار اسبق تبریز، 45 اثر از این موزائیک سنگ ها قرار بود که به این مجموعه افزوده شوند، متاسفانه در طی این سال ها وضعیت این آثار در آن مکان نیز مطلوب نبوده، اکنون که شهردار منتخب تبریز فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرده است، امیدواریم طبق گفت و گویی که از نزدیک با وی داشته ایم، به زودی این امر محقق شده و آثار به جایگاه اصلی خود انتقال یابند.

 

این گزارش حاکی است، ارزش تاریخ و فرهنگ  آذربایجان هیچ گاه با مشکلاتی از این قبیل کاسته نمی شود، اما اگر قدمی در راستای تحکیم و تقدیر این تاریخ برداشته می شود، شایسته است با آگاهی و بدور از تفکرات فردگرایانه باشد، اگر در حوزه ای نهاد ها و ارگان های ذیربط تخصصی ندارند، از زیرمجموعه های آگاه و فنی خود یاری جسته و با عزمی راسخ این قدم شایسته را به نتیجه رسانند. باشد که جایگاه هنر و هنرمندان، در خطه هنرپرور همیشه پایدار باشد.

............................................

گزارش از نویده رئوف فرد

............................................

انتهای پیام/

 

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است