پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   76734  | تاریخ خبر : 1396/08/04  | ساعت : 12:40

خبر/

نامه سرگشاده مدیرعامل تراکتورسازی خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما


نصر: مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی تبریز با ارسال نامه ای سرگشاده به رییس سازمان صدا و سیما  درخواست کرد تا با احقاق حق قانونی و مشروع فوتبال گامی تاثیرگذار در مسیر خصوصی سازی و حل مشکلات اقتصادی فوتبال کشور برداشته شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر؛  متن نامه به این شرح است؛
ریاست محترم سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران
 برادر ارجمند جناب آقای علی عسگری
 سلام علیکم
 با صلوات بر محمد وآل محمد (ص) وبا عرض ادب و احترام، همان طور که مستحضر هستید پیرو ابلاغ سیاست های کلی و راهبردی اقتصاد مقاومتی بر اساس فرمایشات گرانقدر مقام معظم رهبری، مقوله خصوصی سازی و کاهش وابستگی اقتصادی باشگاهها به دولت در حوزه ورزش حرفه ای مورد توجه جدی قرار گرفته و در همین راستا باشگاه تراکتورسازی تبریز پس از قطع بودجه دولتی طی دو سال گذشته با تکیه بر درآمدزایی و خودکفایی اقتصادی نه تنها هزینه های جاری خود را تامین نموده،‌ بلکه  با توجه به  فشارهای داخلی و خارجی نسبت به پرداخت بیش از ۸۰ میلیارد ریال از بدهی های سنوات گذشته اقدام کرده، با این وجود و در حالی که اصلی ترین منبع تامین درآمدهای مشروع و قانونی فوتبال حق پخش تلویزیونی است همچنان از این ناحیه موفق به احقاق حق خود نشده است.
 مستحضر هستید که اصلی ترین توجیه در عدم پخش حق پخش مسابقات فوتبال این بود که باشگاه‌ها  از ناحیه بودجه دولتی ارتزاق می کنند و به دلیل آنکه بودجه صدا و سیما نیز از ناحیه اعتبارات دولتی تامین می شود امکان پرداخت دوباره بودجه از اعتبارات دولتی به باشگاههای ورزشی وجود ندارد. اما امروز که برخی از باشگاهها خصوصا تراکتورسازی هیچ گونه وابستگی اقتصادی به نهادها و سازمان های دولتی ندارد چرا حق مشروع این مجموعه از طریق رسانه ملی پرداخت نمی شود؟
 اقدام باشگاهها در مسیر خودکفایی اقتصادی و عدم وابستگی به درآمدهای دولتی مهمترین دست آورد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی در عرصه ورزش حرفه ای است اما  سوال این جاست که در راستای استمرار و تداوم این روند چه حمایت و بسته تشویقی مناسبی در نظر گرفته شد که باشگاهها را از ادامه این مسیر ناامید نسازد؟
 آیا جز این است که برخی از باشگاه‌ها  هم چنان وابسته به نهادها و سازمان های صنعتی و غیر صنعتی دولتی بوده و بدون وجود چالش ها و مشکلات اقتصادی به راحتی فعالیت خود را دنبال می کنند و برخی باشگاههای پرطرفدار و تاثیرگذار کشور به واسطه خروج از این چرخه نادرست، نا متعارف  و غیر حرفه ای با مشکلات عدیده مالی دست به گریبان شده اند؟
 اگر حق واقعی فوتبال به عنوان یک کالای ارزشمند تا امروز از سوی رسانه ملی پرداخت شده بود بدون تردید شاهد شکل گیری پرونده های متعدد در فیفا و ای اف سی و بدهی های نجومی باشگاهها به طلبکاران خارجی نبودیم که قطعاً برای وجهه ایران اسلامی در عرصه ورزش جهان شایسته و خوشایند نیست.
 مطالبه امروز بنده در جایگاه مدیرعامل یک باشگاه پرطرفدار و تاثیرگذار فوتبال ایران و آسیا چیزی نیست به جز ادای حق قانونی و مشروع فوتبال حرفه ای که به وابستگی طولانی مدت ورزش حرفه ای به بیت المال پایان می‌دهد  و گامی سرنوشت ساز در مسیر تحقق خصوصی سازی فوتبال کشور است.
 با این وجود در نهایت تاسف به جنابعالی اعلام می کنم که برخی از مدیران و عوامل شبکه های سیما نه تنها به این حق مشروع توجهی نشان نمی دهند بلکه حتی برای پخش مسابقات تیم های حاضر در لیگ برتر درخواست وجه و هزینه می نمایند حال آنکه فوتبال مناسب ترین و ارزنده ترین کالایی است که به صورت رایگان در اختیار رسانه ملی قرار گرفته و بدون پرداخت هیچ هزینه ای از سوی رسانه ملی پخش می‌شود  اما  از سوی دیگر بهترین فرصت برای جذب آگهی های تبلیغاتی را فراهم می‌کند. در مقابل ایجاد چنین فرصت طلایی و ارائه چنین کالای ارزشمندی به صورت رایگان، مطالبه وجه و هزینه پخش مسابقات فوتبال عجیب و باور نکردنی نیست؟
 حضرتعالی که یکی از مدیران فرهیخته و توانمند رسانه کشور هستید قطعا به این موضوع اشراف دارید که پخش مستقیم مسابقات تیم محبوب و پرطرفداری مانند تراکتورسازی مطالبه میلیون ها نفر از مردم شریف شهرهای مختلف خصوصا استان های غربی کشور است. با این وجود درخواست هزینه از سوی شبکه ای که اختصاص به این حوزه دارد برای پخش مسابقات تیمی که دایره هوادارانش محدود به یک یا چند استان نبوده و نیست چه معنی و مفهومی پیدا می کند؟
 صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران متعلق به همه مردم شریف ایران اسلامی در جای جای این سرزمین مقدس است و امروز توجه به مطالبه قطعی بخش مهمی از مردم کشور پیرامون پخش مستقیم مسابقات تیم فوتبال تراکتورسازی اتفاقی ارزشمند و تاثیرگذار به شمار می رود.
 مطالبه به حق بنده در جایگاه مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی پخش مستقیم کلیه مسابقات این تیم مردمی و پرطرفدار در شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران و پرداخت حق پخش بر اساس قانون و طبق درخواست مسئولین محترم وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال و تایید و تاکید نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی است.
بنده جنابعالی را فردی خیرخواه ، انقلابی و تاثیرگذار در حوزه مدیریت رسانه می شناسم که بدون تردید با تمام توان در راستای تحقق فرامین و اهداف مقام معظم رهبری در حوزه اقتصاد مقاومتی تلاش می کنید. تحقق موضوع اقتصاد مقاومتی در ورزش ، کاهش هزینه ها و کوتاه نمودن دست های آلوده در این مقطع زمانی مسلماً بدون توجه به مقوله خصوصی سازی و قطع وابستگی فوتبال حرفه‌ای به منابع دولتی میسر نخواهد بود. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در موضوع حق پخش نقش کلیدی بر عهده دارد و با حمایت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی که همواره بر ضرورت تحقق این امر تاکید نموده اند می تواند در اقدامی تاثیرگذار کمک شایانی به استقلال مالی باشگاهها کرده و از سوی دیگر با قطع بودجه های کلان دولتی بر اساس قواعد حاکم بر فوتبال و ورزش حرفه ای جهان، بار سنگینی را از روی دوش دولت محترم بردارد.
 بر همین اساس از جنابعالی تقاضا می کنم در اقدامی مدبرانه جهت پخش مسابقات  از شبکه های تاثیرگذار سیما بر مبنای نیازسنجی مخاطبان و با توجه به میزان تاثیرگذاری و محبوبیت  و نه بر اساس دریافت وجه از باشگاهها دستور اقدام صادر فرمایید.
 طبیعتاً چرخه اقتصادی حاکم بر درآمدزایی باشگاهها مرتبط با پخش مسابقات و اطلاع رسانی مناسب در معرفی طرح های اقتصادی و حامیان مالی است و به همین منظور پخش مسابقات تیم فوتبال تراکتورسازی در کلیه شبکه های استانی غرب کشور همچنین شبکه های سراسری ازجمله شبکه سوم سیما و یا شبکه ورزش علاوه بر پاسخگویی به انتظارات هواداران منجر به تحقق اهداف مورد نظر در راستای اجرای سیاست های حوزه اقتصاد مقاومتی و خودکفایی اقتصادی خواهد شد.
 همچنین از جنابعالی درخواست می کنم با توجه به نقش کلیدی و تاثیرگذاری که در جایگاه ریاست مهمترین رسانه سراسری جمهوری اسلامی ایران از آن برخوردار هستید در اقدامی تاریخی نسبت به احقاق حق مشروع فوتبال کشور در موضوع حق پخش تلویزیونی مسابقات و بر اساس ابزارهای قانونی مورد نظر نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی اقدام فرمایید.
بدیهی است که مسئولین محترم وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران نمایندگان باشگاهها در موضوع حق پخش تلویزیونی به شمار می‌روند  که تا کنون نیز در این بخش تلاش های چشمگیری انجام داده‌اند  و بدون تردید با حمایت و همراهی صادقانه حضرتعالی این امر در دوران مدیریت فعلی صدا و سیما تحقق خواهد یافت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

آفرين بر مدير با لياقت وكارشناس ما هواداران پشت سر شما هستيم
21:16:47 1396/08/04
هوادار تراكتور
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است