پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   76422  | تاریخ خبر : 1396/07/26  | ساعت : 16:45

خبر/

دانشجویان دانشگاه تبریز، ربات ویژه باغبانی ساختند


نصر: برای نخستین بار دانشجویان دانشگاه تبریز، موفق به طراحی و ساخت ربات ویژه باغبانی شدند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از فارس، علیرضا احمدیان یکی از اعضای سازنده این ربات امروز در تبریز اظهار داشت: این ربات توسط تیم سه نفره از دانشجویان دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز، طراحی و ساخته شده است. 

وی افزود:طبق مطالعات و بررسی های بازارهای مخاطب در ایران و خارج از کشور، عملیات باغی با مشکلات بسیاری روبه رو است و از این رو با توجه به نیاز بازار هدف، این ربات تحت عنوان« پوتام» توسط تیم مهندسی مدیرتی شایاتک، مستقر در مرکز رشد دانشگاه تبریز، برای اولین بار در ایران و جهان طراحی و ساخته شده است.

احمدیان گفت:این ماشین تمام هیدرولیکی، فرمان دهی تمام هیدرولیک و کنترل توسط ریموت و گوشی همراه با مانوردهی بالا را دار است که در صورت حمایت‌ها می‌توان ربات تمام هوشمند مخصوص صنایع مختلف را ساخت و از ویژگی‌های این ربات می‌توان در انجام تمام عملیات مورد نیاز باغداری از زمان‌های کاشت، داشت و برداشت بهره‌مند شد.

این دانشجوی تبریزی تاکید کرد: وزن و مصرف سوخت کمتر، کاربرد بسیار آسان‌تر و توان کششی بالا از ظرفیت‌های بالای این ربات است

احمدیان با اشاره به بخش‌های مختلف این ربات و کاربرد آن خاطرنشان کرد: این ربات از دو قسمت تشکیل یافته که بخش اول آن از خود ماشین به عنوان یک منبع توان که به صورت یک پلت فرم است و دوم عملگرها که توسط عملگرهای طراحی شده  و با وصل شدن به خروجی‌ها عملیات مخصوص را می‌توان انجام داد.

به گفته وی، این ربات می‌تواند عملیاتی همچون سم‌پاشی، برق‌رسانی به باغات، برداشت میوه (شاخه تکان)، گودال کن، علف هرززنی، اره، هرس کن، شخم‌زنی، حمل و نقل (انقال مواد)، خروجی باد، خروجی هیدرولیکی ( راه اندازی بالابرهای هیدرولیکی و ...) و... انجام دهد.

احمدیان گفت: البته با وجودچهار خروجی هیدرولیک، پنیوماتیک، برقی، مکانیکی می‌توان بسیاری دیگر از عملیات مختلف را با وصل عملگرها مخصوص کاربری این دستگاه را افزایش داد.

این دانشجوی دانشگاه تبریز با اشاره به نقاط قوت این ربات در مقایسه با دیگر ادوات مورد استفاده در باغات افزود: وزن کمتر،کاربرد بسیار آسان‌تر، کاربرد مهندسی و صحیح و متناسب با هر منطقه، هزینه نگهداری پایین، سوخت مصرفی کمتر، استفاده از سیستم هیدرولیک، توان کششی بالا، استفاده از سیستم شنی به جای تایر و ... از جمله ظرفیت‌های این ربات است.

 به دنبال سرمایه‌گذار برای تولید انبوه این ربات هستیم

احمدیان با تاکید بر اینکه با به کارگیری از تکنولوژی و دانش روز می‌توان بخش عمده‌ای از نیازهای باغ‌های کشورمان و در این میان استان آذربایجان‌شرقی که دارای باغات فراوانی دارد، برطرف کرد، یادآور شد: سازندگان این ربات جوانان و نخبگان ایرانی هستند که برای اولین بار این طرح را در دنیا مطرح کرده‌اند که نمونه اولیه آن توسط تیم مهندسی مشخص طراحی و ساخته شده و حال به دنبال سرمایه‌گذار و حمایت‌های مالی برای تولید انبوه این ربات هستیم که در صورت حمایت و سرمایه‌گذاری بر این طرح، پروژه‌های دیگری از این نوع تیپ طراحی و ساخته خواهد شد.

این گزارش حاکی است، این ربات ویژه باغبانی از سوی دانشجویان به نام‌های نوید غلامی، علیرضا احمدیان و موسی جعفرزادگان که هر سه تن از دانشجویان در رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم دانشکده کشاورزی مشغول به فعالیت هستند، طراحی و ساخته شده است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است