پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   75689  | تاریخ خبر : 1396/07/10  | ساعت : 13:13

رئیس دانشگاه تبریز:

سند افزایش اثربخشی تحقیقات فناورانه در دانشگاه تبریز تدوین شد/ تحقیقات فناورانه دانشگاه تبریز بر اساس نیاز کشور هدفمند شد


نصر: رئیس دانشگاه تبریز از تدوین سند "افزایش اثربخشی تحقیقاتی و فناورانه" این دانشگاه بر اساس نیازهای واقعی کشور خبر داد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از فارس، محمدرضا پور‌محمدی با اعلام اینکه این سند در قالب دو محور پروژه محوری اعضای هیات علمی و افزایش کیفیت تحقیقات و به منظور متمرکز کردن و هدفمند نمودن برنامه تحقیقات تدوین شده است، اظهار داشت: جهت‌دهی به تحقیقات اعضای هیات علمی به سمت نیازهای واقعی کشور، استفاده بیشتر از منابع خارج از دانشگاه در جهت توسعه تحقیقات دانشگاه، دست‌یابی به مرجعیت علمی در شاخه‌های مختلف در سطح کشور، ارتقاء جایگاه جهانی دانشگاه، افزایش اثرگذاری مقالات و ... از دیگر اهداف این طرح است.

رئیس دانشگاه تبریز با اشاره به برنامه پروژه محوری اعضای هیات علمی این دانشگاه نیز افزود: تدوین برنامه تحقیقاتی پنج ساله اساتید بر اساس ماموریت محوری از ارگان‌ها و سازمان‌های مختلف و هدایت تمامی فعالیت‌ها از جمله پایان نامه‌ها، رساله‌ها و طرح‌ها به این مسیر و پایش آنها از راهبردهای رسیدن اهداف مورد نظر است.

وی در ادامه با تاکید به برنامه افزایش کیفیت تحقیقاتی دانشگاه اضافه کرد: بر همین اساس و به‌منظور جهت‌دهی پژوهش‌های دانشگاه در راستای توسعه فناوری‌های برتر و مورد نیاز کشور و نیز گسترش مرزهای دانش در حوزه‌های اولویت‌دار، پژوهشگران یا تیم‌های تحقیقاتی مرکب از اساتید، پژوهشگران پسا دکتری و دانشجویان تحصیلات تکمیلی برنامه مدونی حول یک محور پژوهشی مشخص اولویت‌دار و مورد نیاز کشور ارائه می‌کنند که از اعتبار پژوهشی سه ساله بهره‌مند خواهد شد.

پورمحمدی، افزایش تاثیرگذاری مقالات از طریق چاپ در مجلات معتبرتر، بهبود سرانه ارجاعات به مقالات دانشگاه از طریق افزایش ضریب دیده شدن مقالات، کمک به تعمیق فعالیت پژوهشی اعضای هیات علمی دانشگاه از طریق تمرکز فعالیت‌ها حول محورهای مشخص، تأمین بخشی از هزینه‌های پژوهشی اعضای هیات علمی و دانشجویان و حمایت از همکاری‌های بین‌المللی اعضای هیات علمی در تولید دانش را  از خط مشی‌های برنامه افزایش کیفیت تحقیقاتی این دانشگاه اعلام کرد.

رئیس دانشگاه تبریز،  برنامه «حمایت از همکاران جوان» در دانشگاه تبریز را از دیگر محورهای این سند برشمرد و گفت: در این راستا نیز تأمین نیازهای اولیه آزمایشگاهی همکاران جوان، استفاده بیشتر از توان علمی جدید و به روز همکاران جوان و ایجاد انگیزه در همکاران جوان و تشویق آنها به انجام تحقیقات کاربردی و ارتباط با خارج از دانشگاه به اجرا در می‌آید.

وی اظهار داشت: در سال‌های اخیر برنامه استراتژیک دانشگاه با راهبردهای مختلف تدوین و اسناد پایین‌دستی در حوزه‌های مختلف تهیه شده که ارتقاء جایگاه داخلی و بین‌المللی از نتایج این برنامه است. کسب جایگاه نخست دانشگاه‌های جامع کشور در رتبه‌بندی معتبر تایمز و قرار گرفتن دانشگاه تبریز در لیست ارتقاء به پنج دانشگاه تراز بین‌المللی توسط وزارت علوم نمونه‌ای از این نتایج هستند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است