پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   75314  | تاریخ خبر : 1396/07/01  | ساعت : 07:00

گزارش اختصاص «نصر» از مراحل اجرایی "مجتمع سینمایی قدس" تبریز/

تکمیل مجتمع سینمایی قدس تا رویداد تاریخی تبریز 2018


نصر: مسئول امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان شرقی از افتتاح مجتمع سینمایی قدس تبریز در آستانه رویداد بزرگ تبریز 2018، خبر داد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر نصر، تبریز در حالی به استقبال رویداد تاریخی تبریز 2018 می رود که هنوز بسیاری از پروژه های عمرانی در حوزه های مختلف شهری، زیبایی، فرهنگی و تاریخی آن پایان نیافته و در انتظار یاری ارگان ها و دستگاه های ذیربط در کنج عزلت قرار گرفته اند.

تبریز 2018 که به عنوان رویدادی فرهنگی شناخته شده است، نه تنها برای اعتلای فرهنگ غنی تبریز، بلکه جهت اعتلای فرهنگ آذربایجان محقق خواهد شد، قطعا شناخته شدن بعدهای مختلف فرهنگ و هنر آذربایجان در سطح بین المللی و قرار گرفتن فرهنگ این دیار در جایگاهی رفیع برازنده مردم و تاریخ آذربایجان خواهد بود.

تبریز که در پایداری و تداوم هنر هفتم کشور نقش بسزایی داشته و ساخت اولین سینمای کشور را در خاک خود تجربه کرده است، اکنون پس از گذشت نیم قرن از ساخت اولین سینما در تبریز و فعالیت 17 سینما در این شهر، تنها تعداد انگشت شماری از سینماهای کهنسال آن باقی مانده و با اکران فیلم های جوان این روزها با ایام جوانی خود خاطره بازی می کند.

وجود مجتمع های سینمایی که قطعا یکی از لازمه های فرهنگی کلانشهری چون تبریز است، در وحله اول برای بهبود ارتباط مردم با سینما و در وحله دوم جهت میزبانی گردشگران و مسافران رویداد تاریخی تبریز  2018  برای ارائه و آشناسازی با هنر سینمایی مردم ایران و تبریز، ضروری است. 

در این روزها که تبریز از فرسودگی سینماها و نبود مجتمع های سینمایی رنج می برد، تنها محل برقراری پردیس سینمایی شهر که با بازسازی یکی از سینماهای قدیمی تبریز میسر شده بود نیز کماکان در مرحله های تاخیری افتتاح خود، باقی مانده است.

"مجتمع سینمایی قدس تبریز" که مراحل بازسازی خود را از سال 93 با جذب اعتبار 620 میلیون تومان و با مشارکت حوزه هنری و شهرداری تبریز آغاز کرده، در حالی مراحل پایانی خود را می گذراند که از اولین وعده افتتاح آن که به گفته "حسن میلانی" رئیس سابق حوزه هنری آذربایجان شرقی، اواخر سال 94 بود، یک و سال نیمی است که می گذرد.

آذر ماه سال گذشته "صادق نجفی" شهردار سابق کلانشهر تبریز که شریک اصلی حوزه هنری در بازسازی این سینما بود، به همراه "احمد حمیدی" معاون امور هنری و فرهنگی شهرداری تبریز از این مجتمع بازدید کرده و در نشستی با رئیس سابق حوزه هنری تبریز از پیشرفت  ۸۰ درصدی پروژه پردیس سینمایی قدس و افتتاح فاز نخست آن در دهه فجر سال گذشته(1395) مطلع شد، اما این وعده نیز محقق نشد.

این درحالی است که "حسن میلانی" مرداد ماه سال گذشته با دو اظهار نظر متفاوت از  مراحل اجرایی این مجتمع، درصد پیشرفت سینما قدس تبریز را در 26 مرداد 85 درصد و در آخرین روز مرداد ماه سال گذشته درصد پیشرفت این مجتمع را به 70 درصد تقلیل داده و زمان افتتاح آن را "به زودی" اعلام کرده بود!

اینک که 6 ماه از سال 96 را پشت سر گذاشته ایم، همچنان از افتتاح اولین پردیس سینمایی تبریز خبری نیست و مراحل پایانی این مجتمع پایان ناپذیر باقی مانده است!

به این بهانه خبرنگار نصر، جهت شفاف سازی و اطلاع از نحوه پیشروی این پردیس سینمایی در پی انتشار خبری مبنی بر متوقف شدن مراحل پایانی اجرایی مجتمع سینمایی قدس، درصدد گفت و گو با "جواد خازنی" مسئول امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان شرقی، برآمد.

"جواد خازنی" مسئول امور سینمایی حوزه هنری آذربایجان شرقی در خصوص خبر منتشر شده در صفحات مجازی مبنی بر توقف مراحل پایانی پردیس سینمایی قدس، اظهار کرد: توقف مراحل پایانی اجرایی مجتمع قدس هیچ گونه صحتی نداشته و تمام مراحل جهت مناسب سازی فضای این مجتمع در حال پیگیری است.

وی با بیان اینکه سالن های سینمای مجتمع قدس نیازمند استاندارد سازی های بیش تر و تخصصی تری است، افزود: سینماهای این مجتمع در حال حاضر دارای برخی نواقص فنی است که باید براساس ماده و کمیسیون بند 5 استاندارد سازی سینماسازان، رفع و مورد تایید اداره کل ارشاد و کمیسیون های مربوطه قرار گیرد.

خازنی اظهار کرد: تا زمانی که نواقص فنی دو سینمای مجتمع قدس برطرف نشده باشد، تایید و کسب مجوز از سوی اداره کل ارشاد و کمیسیون استاندارد سازی سینما سازان میسر نخواهد بود، لذا ما موظف هستیم به عنوان تجهیزکنندگان این مجموعه تمامی استاندارد سازی های لازم اعم از سیستم صوتی، تصویری، امنیتی و آتش نشانی جهت افتتاح یک سالن سینما را در نظر گرفته و تک به تک آن ها را به صورت ایده آل نصب کنیم.

وی در خصوص زمان بهره برداری از این مجتمع سینمایی، بیان کرد: از یکم مهرماه سال جاری برخی از روند های اجرایی و فنی این مجتمع باز پیگیری خواهد شد و در تلاشیم که پس از رفع نواقص فنی و اخذ تایید از سوی اداره کل ارشاد، مراحل پایانی این مجتمع را طی پرسه ای یک و نیم ماهه به نتیجه رسانده و تقریبا پس از دو ماه از این بهره برداری کنیم.

خازنی در پایان، اذعان داشت: حوزه هنری آذربایجان شرقی در تلاش است پس از اخذ تایید های استاندارد سازی و پیش از افتتاح این مجتمع، سالن های سینمای خود را به شکل آزمایشی راه اندازی کرده و پذیرای شهروندان تبریزی باشد.

گفتنی است، اکنون که از آغاز و ادامه تکمیل سازی مجتمع سینمایی قدس تبریز، سه سال می گذرد، چرا هنوز نواقص فنی این مجتمع رفع نشده و این پرسه طولانی را طی می کند؟!
آیا این فرضیه به ذهن نمی رسد که، چرا مسئولیت پیمانکار و انتخاب پیمانکاری مناسب با این پروژه به درستی انجام نگرفته است؟

"علی اکبر افتخار" رئیس هیات مدیره انجمن سینماگران آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با خبرنگار نصر، در خصوص وضعیت کنونی مجتمع سینمایی قدس تبریز، گفت: قطعا احداث مجتمع سینمایی در تبریز بار بسیار بزرگی را در حوزه سینمای استان به دوش خواهد کشید، چراکه سالیان زیادی است جای خالی آن در شهر دیده می شود و فرصتی فراهم خواهد کرد که به طبع آن ظرفیت های سینمای استان نیز متحول و جانی تازه خواهد یافت.

وی با اشاره به بازدید اخیر خود از مجتمع سینمایی قدس تبریز، اظهار کرد: براساس بازدیدی که اخیرا از این مجتمع سینمایی به عمل آوردم از وضعیت کنونی سینماهای این مجتمع مطلع شدم، قطعا راه اندازی این مجتمع کمک بسزایی در حوزه سینمایی خواهد داشت، اما متاسفانه با گذشت 3 سال از بازسازی این مکان، هنوز نواقص فنی گریبان گیر این 2 سینما است.

افتخار افزود: به نظر من باید در بازسازی و محول کردن مسئولیت ساخت این مجتمع به پیمانکار احتیاط کامل رعایت می شد تا پس از گذشت چند سال اکنون با نواقص جزئی این چنینی در مباحث فنی روبرو نمی شدیم، محول سازی مسئولیت سینماسازی باید بر عهده افرادی متخصص و نکته سنج باشد.

رئیس هیات مدیره انجمن سینماگران آذربایجان شرقی با انتقاد از اینکه اعتبار اختصاص یافته به بازسازی سینما قدس می توانست به احداث پردیس سینمایی با ساختمان جدید تعلق گیرد، بیان کرد: به نظر من ایجاد مجتمع سینمایی در ساختمانی که از درون فرسوده و کهن سال است، تصمیم درستی نبود، چراکه این ساختمان از لحاظ بدنه ای فرسوده است، اگر اعتباری که برای بازسازی این مکان اختصاص یافته بود برای احداث ساختمان جدید در نظر گرفته می شد، نتیجه ی مطلوب تری را شاهد بودیم.

افتخار در پایان اظهار کرد: انجمن سینماگران  نیز در کنار حوزه هنری استان در تلاش است تا با تصمیمات و برنامه های جدی برای تکمیل این مجموعه از سازمان برنامه و بودجه استان اعتبار کافی را اخذ کند تا بخشی از نواقص این مجتمع سینمایی را با آن پوشش دهد.

این گزارش حاکی است، بر اساس تمام اظهاراتی که تاکنون در مورد تکمیل پروژه مجتمع سینمایی قدس تبریز بیان شده است، این مجتمع به احتمال قوی در آستانه رویداد بزرگ تبریز 2018 به بهره برداری خواهد رسید، موضوع قابل ذکر این است که تبریز و مردم فهیم آن پیش از اختصاص بلیط نیم بها برای استفاده از سینما، نیاز به مسئولیت پذیری و پیگیری تمام بها دارد!
............................................
گزارش از نویده رئوف فرد
............................................
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

پردیس سینمایی قدس قرار است بعد از تکمیل به شرکت بهمن سبز واگذار شود.به عبارت دیگر تمام سود و درآمد این پردیس سینمایی به شرکت بمن سبز تعلق خواهد گرفت. این درحالیست که علاوه بر اعتبارات خود حوزه هنری بخشی از اعتپارات این پروژه از سوی شهرداری تبریز و بخشی دیگر نیز از محل اعتبارات استانی تامین شده است. آیا سرریز شدن درآمد پردیس سینمایی ای که بخش از اعتبارات آن از محل اعتبارات استان آذربایجان شرقی تامین شده، خیانت در حق این استان و مردم آن نیست؟
12:31:42 1396/07/01
یک شهروند
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است