پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   74889  | تاریخ خبر : 1396/06/22  | ساعت : 08:05

رئیس خانه معادن آذربایجان ‌شرقی در گفت و گو با نصر:

50 درصد معادن آذربایجان شرقی غیر فعال است!/ معدن کاران جهادگران جبهه اقتصادی هستند/معدنکاران تخریبگر نیستند


نصر: رئیس خانه معادن آذربایجان ‌شرقی گفت: اشتعالزایی یکی از ظرفیت های بزرگ معادن است که می ‌تواند در راستای رفع مشکلات بیکاری موثر واقع شود که متأسفانه نه تنها از این ظرفیت‌ ها استفاده نشده بلکه بیشتر از 50 درصد معادن استان نیز غیر فعال هستند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "نصیر نوری" در گفت و گو با خبرنگار حوزه اقتصادی نصر افزود: صنایع معدنی و فعالیت های آن از جمله انرژی فراوان، نیروی کار متخصص و وجود مواد اولیه دارای آثار توسعه ‌ای مختلفی در زنجیره تامین بخش ‌های مختلف اقتصادی در حداکثرسازی ثروت ‌های بالقوه کشور، ایجاد ارزش افزوده، رشد متوازن و محرومیت ‌زدایی است.

وی اظهار کرد:  اشتعالزایی یکی از ظرفیت های بزرگ معادن است که می ‌تواند در راستای رفع مشکلات بیکاری موثر واقع شود، علاوه بر آن معادن نقش بسزایی در افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه یک کشور دارند؛ همچنین این ظرفیت تحول عظیمی را در جذب سرمایه ‌گذاری و افزایش صادرات ایجاد می کند، اما متأسفانه نه تنها از این ظرفیت‌ ها استفاده نشده بلکه بیشتر از 50 درصد معادن استان نیز غیر فعال هستند.

وی گفت: معدن کاران جهادگران جبهه اقتصادی هستند و مشکلات این صنف از جامعه به صورت کامل گفته نشده که منجر به بی مهری ها به صنعت معدن شده و نتیجه تمامی این بی مهری ها، پررنگ تر شدن رکود بخش صنعت و به تبع آن بخش تجارت است.

نوری افزود: اگر در یک کشور به بخش معدن ارزش داده شود، چرخه صنایع معدنی و سایر صنایع وابسته به حرکت در می آید که در این راستا بخش تجارت هم رونق می گیرد.

وی اذعان کرد: در زمانی که وزارت معادن فلزات به وزارت صنعت معدن تبدیل شد، نیمی از توجهات این صنف از بین رفت و در زمانی که بخش تجارت را به بخش صنعت معدن افزودند، 50 درصد از سهم مختص بخش تجارت شد و 50 درصد بقیه نیز سهم بخش صنعت و معدن شد و تا زمانی که اسم این وزارت خانه صنعت، معدن و تجارت باشد هیچ مشکلی به راحتی برطرف نخواهد شد.

رئیس خانه معادن استان با اشاره به اینکه یکی از اهداف مهم خانه معدن استان، دفاع از حقوق صنفی معدن کاران است، گفت: خانه معدن آذربایجان شرقی به عنوان یک نهاد مردمی به جهت دفاع از حقوق صنفی معدن کاران ایجاد شده که هیچ گونه وابستگی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... ندارد و همچنین هیچ عملیات اجرایی خاصی نیز توجه این صنف نیست.

وی با بیان اینکه مقاومت هایی که به هنگام بنا شدن یک تشکیلات در بدو شروع کار انجام می شود نیز شامل همین صنف شده است، افزود: در طول دو سال گذشته که این سازمان مردم نهاد تشکیل شد، فقط توانستیم با تثبیت موقعیت خانه معدن، اولین مجمع سالانه را رقم بزنیم.

نوری گفت:  آینده ای خوش در سراغ معدن کاران است، با توجه به نبود مدافع حقوق معدن کاران در ایران و به منظور گسترش فعالیت های خانه معدن در ایران، نمایندگی های استانی دو سال است که به طور سیستماتیک در سراسر کشور تاسیس شده اند تا در راستای استفاده بهینه از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود و کمک به افزایش بهره وری ارتقای فرهنگی فنی و تخصصی، قامی اساسی گذاشته شود.

تسهیلات بانکی عامل رونق اقتصادی بخش معدن

وی تصریح کرد: متاسفانه بخش معدن آنچنان که باید از حمایت های لازم برخوردار نیست ولی امسال با پیشنهاد سازمان صنعت معدن کشور و خانه معدن آذربایجان شرقی، برای اولین بار وام رونق اقتصادی که برای بخش صنعتی در نظر گرفته بودند، نصفی از این درصد نیز توجه بخش معدن شده است. امیدوارم چنین حمایت هایی ادامه یابد تا بتوانیم با تزریق اعتبار به بخش معدن که با مشکلات عدیده ای  مواجه هستند، نیمی از مشکلات را برطرف سازیم.

رئیس خانه معادن آذربایجان شرقی خاطرنشان ساخت: خوشبختانه در راستای رفع مشکلات، نماینده ای در شورای گفت و گوی بخش خصوصی با بخش دولتی و همچنین جلسات رفع تعامل با حضور معاونت اقتصادی استانداری داریم که نزدیک به 50 درصد از مسائل و مشکلات مطرح شده حل شده است.

نوری یکی از محدود بودن تعامل ادارات با معدن کاران را نگرش بخشی این افراد برای توسعه معادن عنوان کرد و گفت: لازم است تا فرهنگ سازی های متعددی در خصوص نگرش پایدار بین طرفین صورت گیرد؛ چرا باید یک معدن کار، خلاق و کارآفرین که تمام عزت و احترام خود را در معدن می داند و از شخصیت های کاذب به دور است، در ادارت مربوطه از برخورد با شخصیت معادل یک کارخانه دار بهره مند نشود؟! این در حالی است که یک معدن کار به جهت اینکه تمام دارایی اش را در بالای یک کوه سرمایه گذاری کرده است، بسیار شایسته تر تحویل گیری است.

معادن مواد معدنی مرتبط با صنعت ساختمان همانند آهک و گچ در آستانه تعطیلی هستند

وی به غیر فعال بودن 50 درصد از ظرفیت استخراجی معدن آذربایجان شرقی که به دلیل رکود بخش اقتصادی مخصوصا مسکن حاکم است، اشاره کرد و گفت: رکود اقتصادی حاکم بر جامعه از چالشی ترین مشکل معدن است؛ چرا که بخش ساختمانی مسکن راه رکود را در پیش گرفته است و هر معدنی که با مسکن سر و کار دارد، از جمله معادن سنگ تزئینی ، لاشه مالون، پوکه، گچ، آهن، سیلس و تعداد زیاد از معادن را فلج کرده است.

نوری افزود: توجه به بخش تخصیص اعتبار و به تبع آن در تبصره یک ماده 9 قانون معادن که در آن موسسات مالی نظیر بانک ها مکلفند معادن دارای پروانه بهره برداری  را به عنوان وثیقه و تضمین اعطاء و بازپرداخت تسهیلات مالی بپذیرند، به صورت عملیاتی انجام گیرد.

حق معدنچیان را اجرایی نشدن قوانین آیین نامه های معدن کاران ظایعه می کند

وی تاکید کرد: یکی دیگر از مشکل های صنعت معدن آذربایجان شرقی، اجرا نشدن قانون های ضعیف است. به عنوان مثال اگر ماده 5، 14، 19 و 25 قانون معادن به صورت عملیاتی اجرا شود، منجر به فعال شدن تعداد کثیری از معادن غیر فعال می شود.

رئیس خانه معادن استان مزاحمت های محلی را از چالش های مهم معدن کاران دانست و گفت: از دیگر چالش های معدن کاران، مزاحمت های محلی است که حتی قانون نیز نمی تواند مانع مزاحمت ها شود. در ماده 19 قانون معادن آمده است که هرکس بدون اخذ پروانه اکتشاف یا بهره برداری و یا اجازه برداشت اقدام به حفاری های اکتشافی، استخراج، برداشت و بهره برداری مواد معدنی نماید، متصرفی در اموال عمومی و دولتی محسوب می شود و با او برابر قوانین و مقررات مربوط رفتار خواهند شد. این در حالی است که ماموران انتظامی بدون صدور حکم قضایی هیچ اقدامی انجام نمی دهد.

مخالفت ‌های اداره کل حفاظت محیط زیست یکی دیگر از علل غیر فعال‌ شدن معادن استان

نوری ادامه داد: با توجه به اینکه وزارت جهاد کشاورزی موظف است بابت استخراج معادن و همچنین اکتشاف معادن، هزینه ای برای منابع طبیعی طی عملیات معدنی نسبت به احیاء و بازسازی محل عملیات معدنی پرداخت کند؛ این در حالی است که منابع طبیعی در خصوص قانون ماده 25 معادن، یک ریالی به جهت احیاء و بازسازی هزینه نکرده است.

معدنکار تخریبگر نیست

وی با اشاره به اینکه معدنکاران به شدت از به کاربردن کلمه تخریب تنفر دارند، گفت: به کاربردن کلمه تخریب برای زحمت کشان معدن دور از انصاف است چرا که معدنکاران عوامل تخریبی نیستندو فقط محدوده ای را به جهت استخراج منابع معدنی کشف می کنند و این امر باید در بین جوامع فرهنگ سازی شود.

رئیس خانه معادن استان آذربایجان شرقی گفت: طبق استاندارد بنا به قول ها و کشور های مختلف، هر شغل معدنی برای 7 الی 20 شغل دیگر و معادل 140 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی را ایجاد می کند.

وی افزود: مشکلات دیگر بخشینه نگری ادارات مربوطه است. اگر ما متمرکز رشد و توسعه پایدار باشیم، ادارات با یکدیگر در تعامل خواهند بود. یکی از ضرورت های ایجاد این تعامل، تغییر نگرش مسئولین به بخش صنعت معدن است. استخراج معادن یکی از فعالیت هایی است که بشر در راستای رفع نیازهای خود مجبور به انجام آن است اما بسیاری از فعالان زیست محیطی تاکید دارند در این کار باید توجه به زیست بوم در اولویت باشد این در حالی است که معدن منحصر به فرد است و نمی توان بخاطر حفظ ریشه درختان منصرف کشف معدن شد.

وی در ادامه با اشاره به تداخل فعالیت های اکتشافی معادن با حیطه کاری محیط زیست استان گفت: در مواردی مشاهده شده وقتی معدنی اکتشاف می شود و سپس برای بهره برداری و استخراج اقدام می شود با مخالفت محیط زیست مواجه می شویم که این مشکل نیازمند بررسی موشکافانه و دقیق است تا منابع اکتشافی به بهانه تخریب محیط زیست بلااستفاده نماند. همچنین اگر کشف معدن منجر به از بین رفتن تعدادی درخت شود بنده حاضرم چندبرابر همان تعداد درخت را در محیطی دیگر بکارم تا آسیبی به محیط زیست وارد نشود.

نوری در پایان گفت: ما از بخش رسانه در راستای احیای مطالبه عمومی انتظاری فراتر داریم. حقوق شهروندی معدن کاران بسیار ضعیف است، اگر به برنامه ششم توسعه دقت کنید، یکی از محور های اساسی آذربایجان شرقی، بخش معدن است که در همین راستا ما انتظار داریم وزارت معادن به دلیل گستردگی بحث معدن در کشور، عملا بهایی بدهد.

................................................................

گفت و گو از سحر مغفرت

عکس ها از محمد حسین عبداله زاده

................................................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است