پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   74839  | تاریخ خبر : 1396/06/21  | ساعت : 07:47

سینما و سينماييان را دریابیم

یک روز ملی غبار گرفته در تقویم


نصر: ورق های این تقویم چقدر حرف ناگفته دارند، مناسبت‌هایی که گاهی علیرغم میل باطنی، مناسبت خود را با زندگی مان از دست داده‌اند! مثل روز ملی سینما!

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

روزی که تا 2 سال پیش تصمیم‌گیرندگان شک داشتند که آیا به تقویم بازگردد یا نه. این روز به تقویم بازگشت. كم كم مردم نيز در حال آشتي با اين هنر صنعت هستند اما مسئولان هنوز هنر هفتم و اهالي عاشقش را آنچنان كه بايد و شايد جدي نگرفته اند.
یک روز اگر اراده کنی و به سینما بروی، حتی اگر پس از گشتن بسیار بتوانی یک صندلی سالم پیدا کنی، بعد از نشستن چنان ناله ای سر می دهد که از نشستن در این سالن نمور احساس گناه کنی. صندلی‌های خشک و خسته و پیر، سالن خلوت، هوای نفس گیر، تصویرهای پشت سرهم خط خطی و صدای خش‌دار فیلمی که روزت را گذاشته‌ای برای تماشایش، همه و همه مجابت می‌کنند که روزهایی که برای جمعه های سینما و ایستادن در صف خرید بلیت و دیدن یک فیلم خوب هفته را ثانیه می شمردی، دیگر گذشته اند.
همه چیز بی رحمانه به تو ثابت می کند که جمعه های کودکی و روزهای کم‌امکانات اما طلایی سینما خیلی وقت است که تمام شده‌اند. این روزها سینما رفتن دیگر چیزی جز احساس سرخوردگی را برایت به ارمغان نمی آورد.
بهانه است اگر بگوییم که رشد قارچ‌وار شبکه‌های تلویزیونی و ماهواره‌ای دنیای امروز موقعیت سینما را به خطر انداخته است، چرا که لذت دیدن یک فیلم بر روی پرده سینما درست مثل لذت به‌دست گرفتن یک کتاب و ورق زدن آن است که هیچ نرم‌افزار و فایل پی‌دی‌افی بر روی کامپیوتر و موبایل نمی‌تواند جای آن را بگیرد. اگر شبکه‌های تلویزیونی و سیستم‌های مدرن صوتی و تصویری تأثیری در کم شدن میل رفتن به سینما داشت، پس آمار فروش های 100 میلیون دلاری فیلم ها و انیمیشن در کشورهای توسعه یافته چیست؟
نیاز به بررسی کارشناسانه ویژه‌ای نیست. نگاهی به استقبال چشم‌گیر از پخش فیلم‌های جشنواره فجر در تهران و شهرستان‌ها و یا روز سینما سلام و هجوم علاقه‌مندان به سینماها در شهرهای مختلف که هنوز هم مردم این مرز و بوم خواهان تماشای فیلم بر روی پرده‌های نقره‌ای هستند، چرا که تمام کسانی که تجربه دیدن فیلم روی پرده را در گوشه‌ای از ذهن دارند، بی‌شک پای دلشان در جایی از سالن‌های سینما گیر می‌کند و بالاخره به سینما برمی‌گردند.
آمار از رشد 6 برابری مخاطبان سینما در تبریز خبر می‌دهد که گویای بازگشت مردم به سالن‌های سینما و آشتی آنان با این هنر-صنعت است. افتخارآفريني هاي پياپي فيلمسازان تبريزي نيز در سالي كه گذشت و سال هاي پيش نشان مي دهد كه اين شهر از لحاظ ايده و استعداد چيزي كم ندارد و آنچه به بدنه سينماي اين شهر لطمه مي زند، مثل هميشه نبود حمايت هاي دولتي و خصوصي، دو دو تا چهار تا كردن هاي بي انصافانه متوليان در اين حوزه و ... است.
تشكيل انجمن هاي مربوط به فيلم و فيلمسازي با كمترين بودجه ممكن، كمترين اختيار و با قراردادن قوانين دست و پا گير بي فايده، برگزاري جشنواره هاي فيلم بدون كوچكترين همكاري و همياري و هزاران هزار اقدامِ بدون نتيجه كه بيشتر براي پر كردن كارنامه و عملكرد مديريت طرح ريزي مي شوند و از همه مهم تر از همه جشن گرفتن يك روز ملي غبار گرفته در تقويم دواي درد سينماي اين شهر نيست.
چه بسا اگر كه سينما و اهالي بسيار اين عرصه براي مسئولان اهميت داشتند فضاي فيزيكي و سالن هاي سينماي شهر اولين ها! نيز در چنين موقعيتي به سر نمي بردند.
بی‌شک بهبود وضعیت فیزیکی سالن‌ها به افزایش بیش از پیش مخاطبان و رونق این صنعت هنری، کمک قابل‌توجهی می‌کند، اما به‌نظر می‌رسد آنچه نسل امروز و خانواده‌های امروز به آن نیاز دارند، جا افتادن فرهنگ سینما رفتن است. در سال هاي اخير، قرار گرفتن نام فيلم هاي توليد شده در تبريز در كنار ليست فيلم هاي كشور و كسب موفقيت فيلمسازان تبريزي در جشنواره هاي ملي و بين المللي، دوستداران اين هنر را بيش از پيش به جشنواره ها و همايش هاي فيلم شهر و استان باز كرده است اما ناگفته پيداست در صورتي كه سالن هاي سينما ساماندهي نشوند و حمايت هاي لازم از فيلمسازان مستعد اين خاك صورت نگيرد، همين اندك عشق نيز در مخاطب و فيلمساز از ميان مي رود و اين هنر ارزشمند به مرور زمان رو به افول خواهد گذاشت.
کوتاه سخن اینکه حتی اگر پیشرفته‌ترین دستگاه‌های پخش اچ‌دی را در هم اختیار داشته باشیم، حتی اگر دستیابی به جدیدترین فیلم‌های ایرانی و خارجی برای ما ممکن باشد و حتی اگر گرفتارترین آدم‌های روی زمین باشیم، باید قبول کرد که لذت دیدن یک فیلم روی پرده نقره‌ای لذتی است که با هیچ چیز قابل مقایسه نیست.  سینما را دریابیم!

پري اشتري

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است