پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   74808  | تاریخ خبر : 1396/06/20  | ساعت : 14:27

یادداشت/

جای خالی سخنگو در استانداری آذربایجان شرقی


نصر: هرچند شایعاتِ رفتن یا ماندن استاندار آذربایجان شرقی از چند هفته قبل کلید خورده بود اما اوج این شایعات را باید در آدینۀ همین هفته جستجو کرد؛

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

جائی که شماری از رسانه های مجازی از «منصوب شدن» اسماعیل جبارزاده به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور خبر دادند و البته همین رسانه ها اعلام کردند که حکم استانداری آذربایجان شرقی به نام سیدحسین هاشمی، استاندار تهران و نماینده سابق میانه در مجلس خورده است!

بدتر این که معاون سیاسی استاندار در مقام واکنش به چنین خبرهایی برآمد و چند روز پس از آن که خبرهای تغییر را تکذیب می کرد، حالا گفته که انتصاب استاندار به سمت معاون سیاسیِ وزیر کشور محتمل است. شخصیت هایی هم که در کسوت نمایندگی مجلس باید نوعاً چهره های منتقد باشند، یک به یک نسبت به تغییر استاندار واکنش نشان دادند تا جائی که رئیس مجمع نمایندگان استان گفت که دلیلی برای رفتن جبارزاده از استانداری وجود ندارد!

رفته رفته و با جولان محتواهای غیرمستند و غیردقیق در فضای مجازی، دامنه شایعات وسیع تر شد و ابهام های جدیدی به وجود آمد که باید با شفاف سازی، رفع رجوع می شد.

اگر شفاف سازی را وظیفه ای بدانیم که بر عهدۀ روابط عمومی سازمان است، نباید انتظار زیادی از روابط عمومی دستگاه های سیاسی در چنین مواردی داشت.

انجام وظیفۀ روابط عمومی در سازمان های سیاسی، در حالت عادی به جهت عمق و تاثیر فراوان تصمیم های اتخاذ شده در این قبیل از سازمان ها، سخت است و طبیعی است که چنین روابط عمومی هایی در مواقع غیرمتعارف نظیر ایام جابجایی قدرت، نتوانند انتظارات اهالی رسانه و نمایندگان افکار عمومی را برآورده سازند اما با پیاده شدن مدلی جایگزین می توان گام های موثری برای بهبود عملکرد روابط عمومی هایی از این دست برداشت. این مدل، ناظر بر تعیین «سخنگو» برای چنین نهادهایی است.

ضرورت تعیین سخنگو برای استانداری آذربایجان شرقی و اهمیت اظهارنظر دقیق در چنین مواقعی، زمانی صدچندان می شود که بدانیم در فقدان سخنگو این، افکار عمومی هستند که آسیب می بینند. در حالی که مردم استان درگیر هزاران مساله و چالشِ بزرگ و کوچک، از بیکاری گرفته تا گرانیِ مایحتاج معیشتی خود هستند به هنگام مواجهه با سِیلی از محتواهای غیررسمی، مبهم و بدون منبع در فضای مجازی حق دارند که قانع نشده و آزرده خاطر شوند.

این یک واقعیت است که اکنون رسانه های سنتی مانند رادیو و تلویزیونِ محلی مرجعیت خود را از دست داده اند و اکنون رسانه های مبتنی بر وب و به خصوص شبکه های اجتماعی، میدان داری می کنند. در چنین فضایی دور از ذهن نیست که یک رسانۀ اینترنتی، تحت تاثیر تمایلات سیاسی مالک و همفکران او و یا در جهت منافع غیرسیاسی خویش، استاندارِ جدید را نصب کند و یا درصدد جابجایی مقام های سیاسی باشد!

شوربختانه آذربایجان شرقی امروز گرفتار دردی شده است که درمانش در گرو تحقق مدل اشاره شده است. اینک در نبود سخنگوی مجرّب، بادانش و دارای صلاحیت در استانداری، شماری از وسایل ارتباط جمعی، از کارکردهای حرفه ایِ یک رسانه منحرف شده اند و دقیقاً در همین فضای متشنج، شایعه پراکنی به اوج خود رسیده است. نباید از این اصل غافل شد که تعیین سخنگویی برای استانداری آذربایجان شرقی که از رسانه ها و افکار عمومی شناخت عمیق داشته باشد، می تواند از پراکندگی اخبار در رسانه ها به ویژه در مقاطعی که شایعات رواج می یابد، جلوگیری کند.

البته این تنها استانداری نیست که نبود سخنگو در آن دردسرساز شده است. مجموعه هایی مانند دادگستری کل و یا اداره کل مدیریت بحران و بسیاری از دستگاه های اداری دیگر نیز از نبود سخنگو آسیب دیده و آسیب می بینند.

پرونده پزشک مشهور تبریزی و بازداشت برخی از اعضای شورای شهر و مدیران شهرداری تبریز به همراه ده ها رخداد جریان ساز دیگر از جملۀ موضوعاتی بوده که همواره در پرداختن به آن ها سوتی داده و اذهان مردم را دستاویزی برای شوک های رسانه ای قرار داده ایم و این در حالیست که بازی با افکار عمومی به مثابه تربیت نوزادی است که وارد کردن شوک به آن به شدت مضّر و مرگبار است.

 اکنون که در مقطع حساس جابجائیِ احتمالیِ استاندار قرار گرفته ایم، بهترین زمان برای طرح مجدد آرزوی بر زمین ماندۀ اهالی رسانه و شهروندان مبنی بر تعیین سخنگو برای استانداری است. مردم حق دارند یک سخن رسمی، تأیید شده و مطمئن را از مسئولان استانداری در زمینه تغییر و تحولات احتمالی بشنوند و سخنگوی استانداری قادر است این مهم را برآورده سازد؛ در عین حال بی توجهی به استقرار سخنگو در استانداری و تداوم وضع موجود، به آشفتگیِ بیشترِ جریان پیام رسانی دامن خواهد زد که هم سیستم اداری و هم مردم از تبعات جبران ناپذیر آن در امان نخواهند ماند.

حامد عاطفی فر

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است