پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   74709  | تاریخ خبر : 1396/06/17  | ساعت : 01:13

گزارش «نصر» از نشست مطبوعاتی بیست و نهمین جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی/

وصال 29 ساله جشنواره تبریز با زبان مادری


نصر: دبیر بیست و نهمین جشنواره آذربایجان شرقی از حضور سه گروه نمایشی با زبان آذری، پس از 29  سال در این جشنواره خبر داد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر نصر، بعد از ظهر امروز نشست مطبوعاتی بیست و نهمین جشنواره تئاتر استان آذربایجان شرقی با حضور "بابک نهرین" دبیر جشنواره، "فرزین ریحانی" دبیر اجرایی جشنواره، "محمدحسین دانشور" معاون موسسه عالی نبی اکرم، "علی آذرنیا" معاون امور فرهنگی شهرداری تبریز و جمعی از اصحاب رسانه در تئاتر شهر تبریز برگزار شد.

"بابک نهرین" در این نشست با بیان اینکه بیست و نهمین جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی با پیشرفت کمی و کیفی بسیاری برگزار خواهد شد، اظهار کرد: بیست و نهمین جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی در حالی برگزار خواهد شد که در مقایسه با سال گذشته 18اثر به آثار متقاضی شرکت در جشنواره افزوده شده است و در این جشنواره شاهد تقاضای 36 اثر بوده ایم که در این میان 21 اثر به بخش مسابقه راه یافته اند.
وی ادامه داد: این جشنواره از دو بخش داوری و تجربه های نو تشکیل یافته است که ویژگی اصلی و مهم این جشنواره را می توان راهیابی آثار هنرمندان هنر نمایشی که برای نخستین بار در بخش تجربه های نو اجرا خواهند شد، دانست. در این جشنواره 15 اثر در بخش داوری و 6 اثر در بخش تجربه های نو شرکت خواهند کرد.

نهرین در نشست مطبوعاتی بیست و نهمین جشنواره تئاتر آذربایجان شرقی از شرکت سه نمایش به زبان ترکی بعد از 29 سال در این جشنواره خبر داد.

رئیس انجمن هنرهای نمایشی آذربایجان شرقی اعلام کرد: ۱۹ شهریور زنگ افتتاح جشنواره با اجرای یک نمایش به صدا درمی‌آید و آئین اختتام نیز در ۲۴ شهریورماه برگزار خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در روز اول این جشنواره رو نمایی از تصاویر پیشکسوتان هنرمند استان صورت خواهد گرفت زیرا همانطور که میدانید قدمت تئاتر تبریز به بیش از ۱۲۰سال میرسد و از تبریز تئاتر به ایران منتقل شده است و هنرمندان بسیار خوب وشاخصی به ویژه در حوزه پیشکسوتان داریم.

دبیر این جشنواره تصریح کرد: از بین آثار شرکت‌کننده در جشنواره، دو اثر به جشنواره تئاتر فجر معرفی می‌شوند و از بین کارهای تجربه‌های نو، دو اثر فرصت اجرای عمومی و حضور در جشنواره‌های دیگر را خواهند داشت.

نهرین با بیانداوران این جشنواره به سخنان خود پایان داد و گفت: "پانته آ بهرام"، "عبدالحسین لاله" و "نادر برهانی مرندی" عهده‌دار داوری و قضاوت آثار جشنواره هستند و می‌توان گفت بخش داوری امسال نسبت به دوره‌ قبل بهتر شده است.

"محمدحسین دانشور"، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه نبی‌اکرم (ص) تبریز نیز در این نشست، اظهار کرد: دانشگاه نبی‌اکرم که از سال ۸۲ در کنار دیگر رشته‌ها، رشته هنرهای نمایشی را برای اولین‌بار در شمالغرب کشور راه‌اندازی کرد، امروز بعد از گذشت ۱۴ سال، این دانشگاه را می‌توان جزو ۳ دانشگاه تاثیرگذار کشور در حوزه نمایش دانست.

وی ادامه داد: دانشگاه نبی‌اکرم همواره سعی کرده است در عرصه‌های مختلف نمایش در استان و در کشور حضور داشته و در کنار هنرمندان و فعالان این عرصه باشد. به همین جهت امسال برای اولین‌بار نیز در جشنواره تئاتر استانی آذربایجان شرقی حضور داریم.

دانشور خبر داد: طی چندجلسه‌ای که با حضور دبیر جشنواره برگزار کردیم مقرر شد تمام توان‌مان را در حمایت معنوی و مادی این جشنواره به کار گیریم.

وی افزود: در حوزه اجرا، پلاتوهایی در اختیار جشنواره قرار دادیم، جلسات نقد و بررسی در دانشگاه برگزار خواهیم کرد، ورک‌شاپ علمی با حضور نادر برهانی مرند و همچنین جلسه‌ تبادل نظر و گفتگو با پانته‌آ بهرام خواهیم داشت.

معاون دانشگاه نبی‌اکرم (ص) در پایان بیان کرد: همچنین دعوت از داوران جشنواره و میزبانی از آن‌ها نیز به عهده دانشگاه نبی‌اکرم است.
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

با سلام نمی دانم با وجود این همه جوان متخصص و تحصیل کرده بیکار، چرا قحطی رجال بوده و بعضی ها چندین پست را به ارث برده اند. مثلا : معاون مرکز مطالعات و توسعه دانشگاه علوم پزشکی ، و معاون فرهنگی دانشگاه نبی اکرم و ...
13:20:26 1396/06/19
هموطن
  

براي اينكه بعضي ها پارتي دارن
08:51:52 1396/06/20
سنايي
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است