پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   74206  | تاریخ خبر : 1396/06/05  | ساعت : 10:55

گفت و گوی نصر با "اشکان شمالی":

انتقال فناوری از دانشگاه به صنعت/ بهره گیری از ظرفیت نیروهای دانشگاهی در تحقق ارکان اقتصاد مقاومتی


نصر: در عصر فعلی که به عصر ارتباطات و انفجار اطلاعات معروف است، شرکت‌های دانش بنیان به‌ عنوان طلایه داران تحول اقتصادی کشور و دگردیسی از اقتصاد سنتی به سمت اقتصاد دانش محور و نوآور محسوب می شوند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، دانشگاه، مراکز رشد، وی سی ها، مراکز شتاب دهنده ها و پارک های علم و فناوری پایه و اساس شرکت های دانش بنیان را شکل می دهند.

طبق اعلام، دبیر ستاد توسعه فرهنگ اقتصاد دانش بنیان، در سال 92 ده شرکت دانش بنیان در کشور وجود داشت که این رقم در حال حاضر به سه هزار و  119 شرکت دانش بنیان افزایش یافته است.بر این اساس شرکت های دانش بنیان برای کشور 15 هزار نفر اشتغال زایی کرده اند.

شرکت ‌های دانش بنیان که حامل فناوری هستند با اندکی توجه و حمایت دولت می‌توانند به بزرگترین قدرت اقتصادی کشور و بخش خصوصی تبدیل شوند.

در این راستا به سراغ اولین شرکت دانش بنیان مرکز رشد فناوری های پیشرفته دانشگاه شهید مدنی آذربایجان شرقی رفتیم و پای صحبت های مدیر عامل این شرکت نشستیم.

"اشکان شمالی" متولد تیر ماه 1364 بوده و مدارک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی خود را در رشته شیمی به ترتیب در سال های 87، 89 و 94 از دانشگاه شهید مدنی آذربایجان دریافت کرده و حاصل این دوران تحصیل،  15 مقاله با نمایه ISI در ژورنال های معتبر بین المللی است.

***

از نحوه تشکیل شرکت و فعالیت اصلی آن برای ما توضیح بدهید.

بنده از سال90  همزمان با ورود به دوره دکتری به صورت ناپیوسته و در کنار تحصیل کارهای صنعتی و تولیدی انجام می دادم. بعد از اتمام دوره دکتری اقدام به ثبت و تجهیز شرکت شیمی صنعت رشد سهند نموده و فعالیت های خود را در سه جبهه شروع کردم.

جبهه اول تولید، شناسایی و اخذ مجوزهای مربوط به محصول کوانتوم دات پایه کربنی، جبهه دوم بکارگیری کوانتوم داتهای پایه کربنی در تولید روانکارهای صنعتی و جبهه سوم تولید شوینده های صنعتی با برند دکتر واش.

 

لطفا در ارتباط با کاربردهای ماده تولیدی شرکت نیز توضیح بفرمایید.

این ترکیبات با توجه به ویژگی های متنوعی که نشات گرفته از ساختار نانویی و کوانتومی این ترکیبات می باشند در علوم مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند از جمله این ویژگی ها می توان به خواص نوری این ترکیبات اشاره کرد که در صنایع الکترونیکی در تولید نسل جدید ال ای دی ها مورد استفاده قرار می گیرد در پزشکی نیز در تصویر برداری از بافتهای زنده از این ترکیبات استفاده می شود.

از جمله ویژگی های این ترکیبات خواص هدایت حرارتی و الکتریکی این ترکیبات می باشد که در صنایع رنگ و تولید بردهای الکتریکی نیز مورد استفاده قرار گرفته است؛ البته با توجه به جدید بودن این ساختارها تلاش های گسترده ای برای استفاده از این ترکیبات در مراکز علمی و صنعتی به وجود آمده است که در سالهای آینده شاهد استفاده گسترده از این ترکیبات در گرایش های مختلف علمی و صنعتی خواهیم بود.

 

در حال حاضرکدام طرح ها و پروژه ها را در برنامه های کاری شرکت دارید ؟

انجام تحقیق و توسعه بر روی محصولات پایه نانویی در زمینه شوینده های نانو و روانکارهای صنعتی و همچنین مهندسی ساختار کوانتوم دات ها بر اساس نیازهای مصرفی بازار و گسترش و انبوه سازی تولید نانو ذرات کوانتومی.

 

در ارتباط با انتقال فناوری و پتانسیل شرکت صحبت کنید؟

 دانش بدون انتقال فناوری موثر نخواهد بود ارکان اقتصادهای نوین و پیشرفته تکیه بر اقتصاد دانش بنیان و اقتصاد نشات گرفته از علم و تکنولوژی داخلی که همان اقتصاد مقاومتی در سطحی بالاتر است. شرکت شیمی صنعت رشد سهند به عنوان اولین شرکت نانویی تولید کننده نانو ذرات کوانتومی پایه کربنی گام بلندی در فرآیند انتقال فناوری از دانشگاه به صنعت برداشته است و با بهره گیری از پتانسیل نیروهای دانشگاهی و توانمند سعی در تحقق ارکان اقتصاد مقاومتی که همان اقتصاد دانش بیان است، دارد.

 

و سخن آخر؟

اگر بنده به موفقیتی دست پیدا کردم این به تنهایی حاصل تلاش بنده نیست و مجموعه دانشگاه شهید مدنی آذربایجان در طول این 13 سال نقش انکار ناپذیری در این موفقیت داشته است.  امیدوارم روح تلاش بی وقفه بر کالبد مجموعه های دانشگاهی دمیده شود که راهی برای پیشرفت جز تلاش هدفمند وجود ندارد.

...........................................

گفت و گو از سحر مغفرت

..........................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (1)

اشکان ما به تو افتخار می کنیم
13:16:32 1396/06/05
مجید
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است