پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   74188  | تاریخ خبر : 1396/06/04  | ساعت : 15:00

عضو تیم ملی کونگ‌فو بانوان کشور:

حمایت از ورزش بانوان در حد صفر است/ قراردادهای باشگاهی در حد خرید یک دست لباس ورزشی است


نصر: عضو تیم ملی کونگ‌فو بانوان کشوربا ابراز تأسف از اینکه در کشور ما مسؤولان ورزش را در فوتبال دیده و سرمایه‌گذاری روی آن صورت می‌گیرد،گفت: متأسفانه هیچ سرمایه‌گذاری و حمایتی از ورزش‌های انفرادی انجام نمی‌گیرد و این حمایت برای بانوان نیز در حد صفر است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل ازفارس، ورزش کردن بدون شک به حفظ سلامت جسمی و روحی، تعادل سیستم متابولیک بدن، حفظ تناسب‌اندام و تقویت عضلات اصلی کمک می‌کند.

نکته قابل‌توجه این است وقتی سخن از ورزش باشد تفاوتی میان زن و مرد وجود ندارد و زنان بیشتر از مردان احتیاج به ورزش دارند که امروزه کسب مدال‎های متعدد بانوان ورزشکار ایرانی در مسابقات مختلف از جمله میادین برون‎مرزی نشان‎ از پیشرفت ورزش بانوان نسبت به سال‎های گذشته دارد که با اندکی توجه این پیشرفت پایدار و چشمگیرتر خواهد بود.

در این راستا، گفت‌وگوی تفصیلی با نسرین باشعور، عضو تیم ملی کونگ‌فو کشور انجام‌شده که توجه شما را به آن جلب می‌کنیم.

نسرین باشعور، متولد ۱۳۷۱ فارغ‌التحصیل رشته تربیت‌بدنی در مقطع کارشناسی است و در یک خانواده کوچک چهار نفری  به‌ عنوان فرزند ارشد خانواده زندگی می‌کند.

وی آغاز ورزش خود را از سال ۷۹ با تکواندو بیان کرد و گفت: از سال ۱۳۹۰ به‌صورت رسمی وارد رشته کونگ‌فو شده و به‌  صورت مستمر آن را ادامه داده‌ام به‌ طوریکه ۶ سال پیاپی مقام اول کونگ‌فو کشور را به دست آورده‌ام.

عضو تیم ملی کونگ‌فو بانوان کشور با اشاره به اینکه در کنار ورزش حرفه‌ای مربیگری نیز انجام می‌دهم، ادامه داد: در حال حاضر ایروبیک،کونگ‌فو و تکواندو در باشگاه‌های تبریز آموزش می‌دهم.

وی با تأکید به اثرات ورزش در زندگی شخصی خود اظهار داشت: ورزش علاوه بر اثرات مثبت، باعث از بین رفتن دغدغه‌های فکری‌ام شده  و زمانی که در باشگاه هستم به‌هیچ‌وجه مشکلات و دغدغه‌ای ندارم.

حجاب ورزشکاران زن نشانگر هویت زن اصیل ایرانی است

باشعور،  ورزش کردن  با حجاب را نقطه عطف برای بانوان دانست و گفت: در هیچ‌ یک از سال‌های انجام ورزش حرفه‌ای، حجاب را برای خود محدودیت ندیده‌ام، زیرا نه‌ تنها حجاب هیچ مشکلی ندارد بلکه جایگاه زن اصیل ایرانی و اسلامی را نیز نشان می‌دهد که می‌توانند با حجاب در تمام عرصه‌ها مقام‌آور باشند.

وی خاطرنشان کرد: از چند کشور خارجی پیشنهاد حضور در تیم‌هایشان را دارم که به همه آنها جواب رد داده‌ام، زیرا دوست دارم تمام افتخارآفرینی‌هایم برای کشور خودم باشد.

گلایه از کمبود آکادمی برای کشف استعدادهای ورزشی برای بانوان

قهرمان کونگ‌فو بانوان جهان با اشاره به نبود آکادمی و محلی جهت استعدادیابی ورزشی بانوان در کشور تصریح کرد: اگر چنین جایی در کشور بود قطعاً حضور بانوان در عرصه ورزش و مدال‌آوری بیشتر نیز اتفاق می‌افتاد ولی علاوه بر اینکه چنین محلی وجود ندارد حمایتی هم از زنان که خودشان تلاش می‌کنند و نقشه راه ورزشی برای خود ترسیم می‌کنند، صورت نمی‌گیرد.

همه ورزش را در فوتبال می‌بینند

وی با ابراز تأسف از اینکه در کشور ما مسؤولان ورزش را در فوتبال دیده و سرمایه‌گذاری روی آن صورت می‌گیرد، ادامه داد: متأسفانه هیچ سرمایه‌گذاری و حمایتی از ورزش‌های انفرادی انجام نمی‌گیرد و این حمایت برای بانوان نیز در حد صفر است.

هزینه ایاب و ذهاب به اردوها به عهده خودم است

عضو تیم ملی کونگ‌فو کشور به کمبودهای موجود در ورزش زنان اشاره و بیان داشت: با توجه به محدودیت مالی موجود برای هیات‌های ورزشی، حامی دیگری برای ورزش بانوان وجود ندارد و بااینکه عضو تیم ملی کونگ‌فو کشور هستم ولی باید ایاب و ذهاب اردوها را خودم پرداخت کنم.

وی اضافه کرد: بیشتر محدودیت‌های مالی برای زنان بوده و ازاین‌رو دایره پیشرفت آنها را کندتر کرده است ولی اگر حمایتی از زنان ورزشکار همانند مردان ورزشکار شود مطمئناً زنان با عملکرد خوب خود پاسخ زحمات آنها را خواهند داد.

ورزشکاران دغدغه تضمین شغل دارند

باشعور ابراز کرد: بیش از ۱۵ سال از آغاز ورزش حرفه‌ای من می‌گذرد ولی همیشه دغدغه تضمین شغل را دارم، چرا که با توجه به حضور مستمر در اردوها علاوه بر ورزش‌کار دیگری نداشته‌ام و همیشه نگران این هستم که بعد از پایان ورزش حرفه‌ای چه‌کاری باید بکنم زیرا هیچ آینده شغلی جز مربیگری ندارم.

هیچ حمایتی از ورزش بانوان نشده است

وی خاطرنشان کرد: تاکنون هیچ حمایتی برای ورزش بانوان انجام نگرفته ولی همچنان امیدوارم تا دولتمردان گوشه چشمی به ورزش بانوان کنند.

قهرمان کونگ‌فو زنان جهان اضافه کرد: قراردادهای باشگاهی ما به‌اندازه‌ای است که فقط بتوانیم هزینه خرید لباس ورزشی را تأمین کنیم.

عدم وجود تیم کونگ‌فو تبریز در لیگ به دلیل نبود اسپانسر

وی با ابراز تأسف از اینکه در استان بزرگی مانند آذربایجان‌شرقی پشتیبانی برای لیگ برتر کونگ‌فو وجود ندارد و از این‌ رو من قرارداد خود را با یک تیم مشهدی بسته‌ام، ادامه داد: چرا باید شهر اولین‌ها تیمی در لیگ نداشته باشد و هیچ پشتیبانی، اعتماد به سرمایه‌گذاری در این راستا کنند ولی استان‌هایی مانند خراسان، فارس، تهران که بازیکنان قوی هم ندارند در لیگ حاضر شده و بازیکنان آنها کسب تجربه کنند.

عضو تیم ملی کونگ‌فو متذکر شد: اگر بتوانیم با تیم استانی در لیگ حاضر شویم نتایج خوبی کسب خواهیم کرد.

وی در خصوص آرزوی ورزشی خود به کسب مدال المپیک اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه رشته کونگ‌فو المپیکی نشده ولی ظرفیت بسیار زیادی برای کسب مدال وجود دارد و من هم علاقه به کسب مدال المپیک در کارنامه ورزشی خود دارم.

باشعور ابراز کرد: بعد از ورزش حرفه‌ای تصمیم به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر رشته تربیت‌بدنی و مربیگری حرفه‌ای دارم.

وی بابیان اینکه ورزش وقتی حرفه‌ای می‌شود، تمام‌وقت ورزشکار را می‌گیرد، تصریح کرد: گاهی اوقات با وجود تحمل سختی، فشار ‌و رفت‌وآمد در اردوها دچار بی‌انگیزگی می‌شوم که وقتی کسی این زحمات را نمی‌بیند چرا باید ادامه دهم ولی برحسب عشق و علاقه‌ای که به ورزش دارم هیچ‌گاه از هدف خود بازنگشته و مأیوس نمی‌شوم.

اگر روال نبود حمایت از ورزشکاران ادامه داشته باشد نباید انتظار انگیزه از ورزشکار داشته باشیم

ورزشکار نمونه استان با تقاضا از مسؤولان در خصوص حمایت مادی و معنوی از ورزشکاران زن کشور بیان داشت: اگر روالی که در ورزش کشور حاکم است ادامه یابد دیگر نباید انتظار انگیزه و کسب مدال داشته باشیم.

وی در پایان از پدر و مادر خود که مشوقان اصلی در پیشرفت او بودند، تشکر کرده همچنین  از زحمات استادان خود خانم موسویان و آقای اکبر عابدی نیز تشکر و قدردانی کرد.

وی در خصوص عناوین کسب‌ شده توسط خودش اضافه کرد: از سال ۹۰ تا ۹۶ مقام اول کشوری کونگ‌فو را کسب کرده‌ام و چند دوره در اردوی تیم ملی و عضو ثابت تیم ملی کشور حضور داشتم، مقام اول جهان در مسابقات جهانی هندوستان کسب کرده‌ام همچنین مقام اول کشوری سنندج و نفر اول انتخابی تیم ملی را کسب کرده‌ام و در آبان ماه سال جاری به مسابقات جهانی ایتالیا اعزام خواهم شد.

گفت‌وگو از کتایون حمیدی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است