پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   73558  | تاریخ خبر : 1396/05/21  | ساعت : 18:00

جواد خیابانی در گفت و گو با نصر:

براي نمادسازي فرهنگي در ورزشگاه ها تبريز را ملاك بگيريم


نصر: هواداران پر شورترین تیم فوتبال لیگ برتر کشورمان بار دیگر بعد از باخت دیروز تیم محبوب شان مقابل تیم فوتبال استقلال تهران ایستادند و بیش از نیم ساعت پس از بازی تیم محبوب شان را چنان تشویق کردند که گویا تراکتورسازی 6 بر صفر حریف اش را برده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، جواد خیابانی مجری و گزارشگری ورزشی کشورمان که بازی دو تیم فوتبال تراکتورسازی و استقلال تهران را بر عهده داشت بارها به این حرکت زیبای هواداران تراکتور اشاره کرد و این را نشات گرفته از فرهنگی بالای مردم تبریز و آذربایجان خواند.

این گزارشگر ورزشی که این روزها بیشتر اوقات در تبریز به سر می برد در گفت و گویی کوتاه به برخی سئوالات خبرنگار نصر پاسخ داد.

***

آقای خیابانی دیروز عصر شاهد بودیم که هواداران پرشور تراکتورسازی با وجود اینکه سومین شکست تیم شان را می دیدند اقدامی متفاوت کردند، شما به عنوان مجری این گزارش ورزشی از نزدیک شاهد این اقدام شان بودید، هواداران تراکتور چه کردند؟

در دنياي امروز ادب و منش اجتماعي نشان دهنده ي فرهنگ و شخصيت انسان هاست . تبريز زيباي ما هميشه در امور و اصول انساني در رديف اولين ها بوده و خود را با معرفت و شناختي دقيق در اين قواعد نشان داده است ، ادب جوانان تبريزي و آذربايجاني در تهران و بخصوص بعد از بازي موجب مباهات من به عنوان يك ترك زبان بود ، از همه اين جوانان پرشور و با غيرت و با ادب بسيار ممنونم ، آنها موجب اشك شوق بر ديدگان من شدند ، نه براي اينكه من طرفدار تيمي باشم ، نه ، چون نه استقلالي هستم ، نه پرسپوليسي و نه تراكتوري ، بلكه به عنوان يك تبريزي و به عنوان يك ايراني اشك از ديگانم جاري شد وقتي ديدم همشهريان من چقدر محترمانه و باشكوه حتي در باخت تيم شان نيز متحد و با ادب باقي مانده اند .

 

به نظرتان پیام این حرکت هواداران تراکتور چه بود؟

پيام روشن است ، من ايراني ام زاده آذربايجان ... من ايراني ام ، نواده كوروش ... من ايراني ام پيرو ادب و منش داريوش ... من ايراني ام ، شاگرد مكتب رسول ... من ايراني ام پيرو حضرت امير ... من ايراني ام ، اهل شهر تبريز و من ايراني ام ، دانش آموخته پدر و مادري كه جز ادب و معرفت به من نياموختند .. من ايراني ام ، همان جواني كه هشت سال در دفاع از اين خاك ايستادم و مهدي باكري شدم ... من همان جواني هستم كه با ادب و معرفتم حميد باكري شدم ... زادگان تبريز بايد هم ادب و غيرت و شكوه داشته باشند ... اگر غير اين مي شد بايد تعجب مي كرديم .

 

شما که در ماه های اخیر به واسطه برخی طرح ها و پروژه های فرهنگی که دارید در تبریز بیشتر به سر می برید این چنین حرکت هایی را نشات گرفته از چه ادبیات و فرهنگی می دانید؟

اين ها نشات گرفته از حيدرباباي شهريار است ، اينها نشات گرفته از مراجع تقليد و آيات عظام و بزرگان فرهنگ و ادب تبريز است ، اينها را پروين اعتصامي به ما آموخته است ، اينها را ايت الله مرعشي نجفي به ما آموخته است ، اينها را علامه جعفري به ما ياد داده است ، اينها را همان پيرمردي به ما ياد داده است كه در مراسم پاكسازي ميدان انقلاب و پل ارم نيم قرص نان خود را به من هديه داد ، همان پيرزني كه از خانه اش براي من يك ليوان آب خنك آورد ، همان كودكي كه به پدرش گفت پدر جان ، شما را به خدا ديگر سيگار نكش و فضاي خانه و شهر را تميز نگه دار ...  بله عزيزم ، اين رفتار را ما از خود اختراع نكرده ايم ، ما با اين رفتار در شهر تبريز و در آذربايجان بزرگ شده ايم.

 

 آیا فکر می کنید برای اینکه چنین فضایی در استادیوم های ورزشی جای حرکت های غیر اخلاقی را بگیرد چه باید کرد؟

بايد به جاي سانسور و بزرگ نمايي رفتار ده نفر در فرودگاه ها كه آنها هم به جز ناآگاهي و يا شايد با قصد و با نيت خراب كردن تبريز بوده است چنين نمايشي از ادب و شكوه انساني را ملاك بگيريم و به اين رفتار ، حرمت و احترام بگذاريم و در مطالب و روزنامه ها و سايت ها و برنامه هاي راديويي و تلويزيوني بارها و بارها نشان بدهيم ، من يقين دارم كه اين شور و اين شكوه در آبادان هم هست ، در مشهد هم هست ، در اصفهان هم هست و در تهران هم هست ، جوانان ما همه با ادب و با منطق هستند ، بايد به آنها احترام بگذاريم ، با احترام گذاشتن به جوانان حتما احترام خواهيم ديد . يك نفر از مسئولان بيايد ببيند اين جوانان چگونه و با چه سختي هايي به ورزشگاه ها وارد مي شوند؟ كيلومترها پياده روي مي كنند ، خواهرشان و مادرشان را به ورزشگاه راه نمي دهند ، مي گوييم ورزشگاه مكان مقدسي است اما جاي خواهر و مادر باعصمت و نجيب من نيست ! چرا ؟ بايد به اصول فرهنگي رجوع كنيم . بايد بدانيم كه ايرانيان در تمام اصول فرهنگي پيشرو بوده اند ، در زماني كه اروپا در دوران سياه قرون وسطي مي سوخت در اين شهر و در اين سرزمين از ادب و معرفت و دانش و علم و شعر و ادب مي گفتند و مي نوشتند . ما همانيم كه بوديم فقط كمي اشاره ما را بس .

 

در تجربه چندین ساله فعالیت در حوزه گزارشگری ورزشی چنین حرکت هایی را تجربه کرده بودید؟

از اين رفتار در دنيا بسيار ديده ام . در جام جهاني فرانسه در سال ١٩٩٨ همه ورزشگاه ها سرشار از اين رفتار بود ، سال قبل در برزيل وقتي سيامند رحمان دلاور وزنه بردار آذربايجاني - كردستاني ما از اشنويه  در سالن مسابقات حريف برزيلي و مصري و عراقي را شكست داد ده ها هزار برزیلي به احترام او فرياد ايران ايران سر دادند و اعتلاي فرهنگي خويش را به ما معرفي نمودند . در ايران هم از اين ماجراها زياد ديده ام . در مشهد و در مسابقه پرسپوليس و پيام در دهه ٧٠ ديده ام كه مشهدي ها چقدر مهربان بوده اند ، در شيراز و در مسابقه برق با تيم عراقي هم همين رفتار را ديده ام . در تهران هم ديده ام . در اهواز هم . در آبادان هم . ايرانيان مي توانند و مي خواهند كه بهتر ين و با ادب ترين باشند و خوشحالم كه تبريزي ها در اين امر پيشرو شده اند . اين فرهنگ را تقويت كنيم و دست از توهين و جريمه و ده نفر جوان ناآگاه را به جاي يك ملت با ادب و باشعور جا نزنيم و تبليغات قوميتي و نژادي را رها كنيم و براي نمادسازي فرهنگي در ورزشگاه ها تبريز را ملاك بگيريم .

 

واکنش هواداران استقلال به این حرکت تراکتوری ها چه بود؟

همه جوانان و همه مردم از خوبي ، خوبي مي بينند ، همه ما از مهرباني ، مهرباني مي بينيم و پاسخي از مهر مي دهيم . بايد كاري كنيم كه خانواده ها به ورزشگاه ها بروند ، جوانان ما در ورزشگاه ها رها شده اند ، بي بزرگتر و بدون حضور پدر و بدون حضور مادر به ورزشگاه ها مي روند . حضور پدران و مادران اين خيل عظيم در ورزشگاه ها به بازسازي فرهنگي اين محيط كمك خواهد كرد . جواني كه مادرش كنارش نشسته باشد مطمئنا دست از اهانت برخواهد داشت ، در مجموع نظرات جامعه شناسي آمده است كه جوانان از محيط خود انتقام مي گيرند ، بايد كاري كنيم كه جوانان با محيط خود و اطراف خود مهربان تر باشند ، رفتار تبريزي ها در تهران نشان دهنده يك آموزش صحيح از خانواده بزرگ فرهنگ بود . فرهنگ را در خانواده ها مي سازند و به جامعه بسط مي دهند . جامعه ما تشنه يادگرفتن و خواستن براي ادب و متانت است ، از همه تبريزي ها خواهش مي كنم حتي در فضاي مجازي هم دست از اهانت و هتك حرمت ها بردارند و شعار ، تبريز ، شهر اولين ها را به تبريز ، شهر باشعورها تبديل كنند .

تيم ملي ايرلند در جام ملتهاي اروپا در سال ٢٠١٢ حذف شد و مردمشان سرود قهرماني و ادب سر دادند ، تيم ملي ايسلند در جام ملتهاي اروپا در سال ٢٠١٦ حذف شد و تقريبا تمام مردم اين كشور به استقبال تيم شان رفتند ، تيم بارسلون در ليگ قهرمانان اروپا در سال  ٢٠١٧ در نيوكمپ نتوانست از يوونتوس بگذرد و ١٠٠ هزار نفر با پرچم تيمشان چنان بارسلون را تشويق كردند كه انگار سه تا جام جهاني را برده اند ! اين اتفاق در همه دنيا و هر روز و هر شب مي افتد ، جامعه ما در حال گذار از يك اتفاق و رويداد فرهنگي و اجتماعي است ... اميدوارم رويداد تبريز ٢٠١٨ موجب جمع شدن نظرات مثبت مردم تبريز در نشر فرهنگ و ادبشان بشود ، ما در اين رويداد به تك تك مردم و جوانان مان نياز داريم .

ما مي خواهيم هر تبريزي در مقابل خانه اش گل بكارد ، رنگ در و پنجره خانه اش را زيباتر كند ، زباله در خيابان نريزد ، به حيوانات بينواي كوچه و خيابان آب و غذا بدهد ، از مردم تبريز خواهش مي كنم كه در رانندگي حتما در ميان خطوط برانند ، در تراس خانه هايشان گل بكارند ، كتابخانه هاي بدون كتابفروش را تاسيس كنند ، جاهايي را درست كنند كه گرسنه ها و تشنه ها را دمي آسايش بدهند ، شهر اولين ها شدن هنر است ، اما شهر بهترين ها شدن هنرمندي بيشتري ميخواهد ، شهر بي گدا را به شهر بي گرسنه تبديل كنيم . ديوار مهرباني يادتان هست ؟ 

مي خواهيم در تبريز كلبه مهرباني تاسيس كنيم تا هر كه تشنه بود و هر كه گرسنه بود بتواند با حفظ كرامت و منش انساني خويش در اين كلبه ها بياسايد . اين طرح را در جلسات نهضت داوطلبي تشريح خواهم كرد و از همه مردم و بخصوص ثروتمندان خواهش مي كنم مرا كمك كنند تا هيچ همشهري ما شب را گرسنه نخوابد و هيچ مردي در مقابل فرزندش شرمنده به خانه نرود . براي ما كرامت انسان مهم است ، ما مي خواهيم به مردم شغل بدهيم  نه اينكه گداپروري كنيم .

تبريز آنقدر سرمايه و شكوه دارد كه مي تواند يك نمونه بارز در اين اقتدار باشد، مردم تبريز كمك كنند تا برنامه بعدی ما در نظام داوطلبي تبريز ٢٠١٨ جشن بزرگ درختکاری  بشود .... شهرداري و ساير سازمان كمك كنند و در باغ بزرگ تبریز . به جای اینکه برای هر کداممان بعد از مرگ یک سنگ قبر بکارند ...هر تبریزی برای خودش یک درخت بکارد و به نام خودش بشود و خودش این درخت را بزرگ کند . تیمار کند . آبیاری کند . مراقبت کند و نام خویش را بر این درخت بگذارد . البته باید از نظر فصل کاشت به صورتی کارشناسانه بررسی شود و نهال هایی کاشته شود که بگیرد . حتی درخت میوه بکاریم . اصلا چرا در هیچ خیابانی در شهرهای ایران درخت میوه نمی کارند . کمک کنید تبریز اولین شهری بشود که همه خیابان ها و کوچه ها و پارک هایش درخت میوه داشته باشد .... تصور کنید کوچه آلبالو . کوچه گیلاس . کوچه سیب . خیابان گلابی ..... باغ شاه توت ..... بوستان  گردو .... کاری بسیار ماندگار خواهد شد ، بی هیچ هزینه ای . بی هیچ شعاری .فقط کمی عشق می خواهد و احساس ...

 

به نظرتان آیا سرمایه اصلی تراکتورسازی که هواداران اش است می تواند بیش از این ها مورد اقبال و پذیرش مدیران باشگاه های ورزشی قرار گیرد؟

باشگاه تراكتور سازي ، ماشين سازي ، گسترش فولاد ، شهرداري ، حتي تيم هايي مثل كمپيدرو ، ايدم ، راه آهن ، ليفتراك سازي و ... كه الان ديگر نيستند حتما مي توانند نشان دهنده يك نهضت اجتماعي باشند ، ما با تماميت ارضي جمهوري اسلامي ايران مي توانيم ادب ، منش و فرهنگ تاريخي آذربايجان را به تمام جهان منتقل كنيم ، در زماني كه همه سايت ها و خبرها از قتل و تجاوز و توهين و به همديگر دشنام دادن لبريز شده است ، ما مي توانيم اولين گروهي در ايران باشيم كه حتي به رقيب ورزشي مان احترام بگذاريم ، اين را در مسابقه با تيم نفت در تبريز آغاز كنيم . به تيم حريف هيچ رفتار بدي نشان ندهيم ، آنها را هم تشويق كنيم ، تيم خود را حمايت كنيم ، دشنام ندهيم . فرياد باشكوه من ايراني ام زاده آذربايجان را سر دهيم و با شعار من مي فهمم ، من شعور دارم ، من بافرهنگم و من به همه احترام مي گذارم ، اين جامعه خشن و پر از توهين و جنگ و افترا را به جمعي با ادب و با منش تبديل كنيم ...

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (4)

یاشاسین آذربایجان یاشاسین تراختور
20:07:58 1396/05/21
امید
  
ضمن تشکر از بیانات ارزشمند جناب آقای خیابانی عزیز. به امید روزی که میادین فوتبال ما عاری از هر گونه اهانت و توهین و درگیری بوده و به جای این حرکات زشت و ناپسندانه فرهنگ چندین هزار ساله خود را به رخ دنیا بکشیم و در مقابل هر اهانتی مدارا بوده و در برابر سنگ به طرف مقابل گل پرت نماییم. زمانی یکی از کسایی بودم در هر بازی تیراختور در استادیوم حضور داشتم اما بخاطر یک کلمه "بی شرف" نزدیک دو سالی است به ورزشگاه نمیرم و بازی را از تلویزیون نگاه میکنم . همین اهانت ها یکی از دلایل ریزش تماشاگران از حضور در ورزشگاه است.
11:01:00 1396/05/22
یوسف
  

فكر مي كنم شما اگر تشريف ببريد استاديوم آزادي وشعارهاي نژاد پرستانه وقوميتي هواداران تيم هاي دردانه پايتخت را ببينيد آنوقت ديگه اسم فوتبال را به زبان هم نمي آوريد
00:05:24 1396/05/23
هوادار تراكتور
  
آقای خیابانی از تعصب شما تشکر میکنیم خیلی دوست داشتیم دایی و باقری هم نصف تعصب شمارو داشتند از شما هم انتظار داریم تو گزارشاتون به جای تراکتورسازی تبریز بگین آذربایجان...
07:30:10 1396/05/22
نادر
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است