پربازدیدترین ها
کد خبر :   73524  | تاریخ خبر : 1396/05/20  | ساعت : 20:11

دبیر شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران:

حاشیه نشینی با افزایش بی رویه قیمت زمین ارتباط مستقیمی دارد


نصر: دبیر شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران گفت: ما شهر را برای اداره کردن شهرمان می فروشیم. این پیام روشنی است تا بگوییم ما نیازمند تغییر و فضای کیفی در شهر ها هستیم.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "پیروز حناچی" امروز در کنفرانس ملی ساخت و ساز در مناطق لرزه خیز با اشاره به اینکه حاشیه نشینی با افزایش بی رویه قیمت زمین ارتباط مستقیمی دارد، افزود: مناطق زلزله خیز شهر تبریز، ارتباط  مستقیمی در آسیب پذیری با مناطق حاشیه نشینی دارد و شدت و ضعف توسعه مناطق حاشیه نشینی وابسته به شیوه مدیریت شهری است.

وی به وضعیت ناپایداری در مدیریت شهری اشاره کرد و گفت: طبق مطالعات صورت گرفته بر وضعیت مالی شهرداری ها، 79 درصد بودجه شهرداری کلان شهر های کشور به صورت مستقیم و غیر مستقیم به ساخت و ساز ها تعلق می گیرد؛ با این منظور که ما شهر را برای اداره کردن شهرمان می فروشیم. این پیام روشنی است تا بگوییم ما نیازمند تغییر و فضای کیفی در شهر ها هستیم.

وی در اصل قرار دادن پایداری معماری بومی در مقابل زلزله و مطالعات هوشمند را برای رفع معضل مناطق روستا نشین و حاشیه نشین موثر دانست.

حناچی وجود دستگاه های هوشمند در مناطق بحرانی زلزله خیز را از واجبات امداد و نجات یک کشور اذعان داشت و تاکید کرد: وجود دستگاه های هوشمند که همواره آماده مناطق بحرانی زلزله خیز در کشور باشد، یک موضوع بسیار مهمی است که خوشبختانه لایحه ای تحت عنوان امداد و نجات و مدیریت بحران در حال حاضر در مجلس شورای اسلامی مطرح است.

وی با بیان اینکه داشتن بیمه اجباری یکی از روش های بالا بردن کیفیت ساختمان ها در دنیا است، اظهار داشت: بعد از تجربه تلخ زلزله استانبول در ترکیه و حادثه پلاسکو در ایران، پیشنهاد شد تا ساختمان های مسکونی و پرتراکم مشمول بیمه اجباری شوند.

دبیر شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران با تصریح اینکه ما با پدیده شرایط عدم زیست پذیری در شهر ها مواجه هستیم، تاکید کرد: پاسخگویی به شفافیت و یافتن پاسخ علمی مناسب برای اداره امور شهری دو اصل کنترل کننده در نظام مدیریتی شهری هستند.

حناچی به مناسبت 111سال صدور پیمان مشروطه اشاره کرد و گفت: شهر تبریز منشاء صدور پیمان مشروطه بوده که همواره تلاش های زیادی در این خصوص صورت گرفته است.

وی افزود: زلزله در طول تاریخ در کشور ایران و کشور های همجوار مخصوصا آذربایجان یک واقعیت انکار ناپذیر است و شهر تبریز در طول قرن هفتم که به جهان شهر معروف بوده است، یک منطقه زلزله خیز بوده و آثاری که در در گذشته شاهد آن بودیم، در حال حاضر یافت نمی شود؛ در این راستا تخریب های انسانی نقش بسیار کم رنگی داشته اند که شاید یکی از دلایل اصلی آن تجربه زلزله های سنگین در تبریز بوده است، حتی دیگر از آثاری چون ربع رشیدی و ارک علیشاه که روزی در طول تاریخ می درخشیدند، چیزی نمانده است.

وی تصریح کرد: واقعیت های زلزله را که همیشه همراه ما است را باید قبول کرد و هر تصمیمی که گرفته می شود، در مقیاس های خرد و کلان باید نقش موثری ایفا کند.

حناچی به زلزله ای که در سال 1999 در استانبول رخ داد، اشاره کرد و گفت: آمار های رسمی 23 هزار نفر و آمار های غیر رسمی بالای 30 هزار نفر کشته را نشان می داد. این تجربه بزرگی بود چرا که شواهد حاکی از داشتن برنامه مقاوم سازی دولت ترکیه را نشان می داد.

دبیر شورای‌ عالی شهرسازی و معماری ایران به علت اصلی آمار تلفات در ساختمان های مسکونی ترکیه خاطر نشان کرد و گفت: عدم رعایت جزئیات در ساختمان های بتنی اصلی ترین جنایت پیمان کاران ترکیه ای بود چرا که 95 درصد ساختمان ها ساخته شده از میلگرد ساده، استفاده از آب نامناسب و همچنین استفاده از بتن با مصالح دریایی بود.

وی اظهار داشت: همچنین در سال 1382 زلزله بم از بدترین نوع سناریو ممکن بود چرا که نقطه ای بسیار دور دست از مرکز، در روز تعطیل در ساعتی که مردم در منزل سکونت داشتند، زلزله ای بسیار سطحی و گسلی در زیر مرکز شهر فعال شده بود که آمار و تلفات زیادی را شاه بودیم. در زلزله بم اصلی ترین کار پشت کاری مردم غیر متخصص بود که با نیت خیر به منطقه حادثه آمده بودند.

حناچی با اشاره به اینکه بزرگترین مشکل در شرایط بحرانی، تصمیم گیری آنی و بسیج کردن امکانات آموزش دیده برای ورود به منطقه وارسته است، گفت: منطقه ای که حادثه و بلای طبیغی را تجربه می کند از شرایط عادی برخوردار نیستند؛ ما احتیاج به نیرو های آموزش دیده ای داریم که در ساعات اولیه نیازی به آب و غذا نداشته باشد، آگاه به کمک های مردمی و امداد و نجات باشد و شبه نظامی عمل کنند.

این مقام مسئول در پایان گفت: نکات قابل توجه شهر و کلان شهرهایی که در معرض مناطق زلزله خیز هستند، خواب آوری شهری و زلزله است. برای این کار در حوزه های مختلف سناریو تعریف می کنیم. حادثه از سناریو های مهمی است که هر شهر باید از آن بهره مند شود. ضمن شناسایی دقیق تر گسل ها، ضوابط مورد نیاز از جمله امکانات حیاتی را در شهرهای تهران، کرج، تبریز، کرمان، اصفهان و مشهد را بررسی کرده ایم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است