پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   73354  | تاریخ خبر : 1396/05/16  | ساعت : 14:30

نگاهی بر بود و نبودهای نخستین جشنواره فیلم تبریز/

سینمای بی پایان تبریز


نصر:  تبریز در روز های اخیر شاهد اتفاقی ارزنده و خرسندی بود که غیبت 38 ساله خود را با همت سینماگران و هنرمندان خود به سرانجام رساند. "نخستین جشنواره فیلم تبریز" پس از تلاش ها و دوندگی های بسیار هنرمندان خستگی ناپذیر تبریز، بالاخره دهم مرداد سال 96 آغاز به کار کرد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر نصر، نخستین جشنواره فیلم تبریز که به همت انجمن سینماگران استان و همچنین اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد،  طرح ریزی و ایده پردازی خود را از پاییز سال 95  آغاز کرد و مرداد ماه سال جاری طی 5 روز با گذراندن فراز و نشیب های بسیار، برنامه های خود را به ثمر نشاند.

در ادامه این گزارش به حاشیه ها و برخی از مسائل جنبی در طول برگزاری این جشنواره می پردازیم.

* رونمایی روی های طلائی
در طول برگزاری نخستین جشنواره فیلم تبریز، آیین های افتتاحیه و اختتامیه این جشنواره با رونمایی هایی همراه بود که هم گل لبخند را بر لب می نشاند و هم اشک های سوزناکی را بر چشم می نهاد،  این رویداد با رونمایی از فیلم وتقدیر از عوامل فیلم "دومان" آغاز شد و در طی این مراسم از "علی آبپاک" تصویر بردار برجسته تبریزی  و همچنین فیلم دومان تجلیل شد، این جوان هنرمند عضوی از اقشار جوان فعال در حوزه سینمای تبریز است که قطعا در آینده ای نه چندان دور، آوازه جهانی خواهد داشت.
همچنین در اختتامیه نخستین جشنواره فیلم تبریز از تندیس دائمی این جشنواره رونمایی شد، ویژگی منحصربفرد این تندیس، داشتن زبانی ساده برای بازگویی تاریخ فرهنگ و هنر تبریز است.
در ادامه این مراسم از تندیس استاد فقید سینمای تبریز، مرحوم "احد پاسبانطوس" توسط سه فرزند وی رونمایی شد، پاسبانطوسی که در نقش های خود  بازیگری اصیل را مردانه به جای می آورد. لحظه رونمایی تندیس استاد فقید توسط فرزندانش، دیده های بساری اشک آلود بود؛ چراکه یار سفر کرده، این دیار را با شتاب ترک کرده بود.

*  رنگ و نگاری مردمی
یکی از جنبه های مهم نخستین جشنواره  فیلم تبریز، حضور پر رنگ مردم و اهالی هنر دوست در روزهای برگزاری این جشنواره بود، ازدحام جمعیتی که پشت درهای سالن استاد صیامی مجتمع فرهنگی، هنری 22 بهمن تبریز وجود داشت، حضوری بی سابقه در مقابل جشنواره های مشابه برگزار شده تلقی می شد.

با دیدن این ازدحام می توان به این نتیجه رسید که، این مردم و اهالی هنر نیستند که میدان را خالی گذاشته اند، بلکه متاسفانه این مسئولان ما هستند که گستره دید خود را فراخ تر نکرده و در طول این سال ها دیدی محدود به ضروریات حوزه هنر از جمله احداث پردیس های سینمایی، مجتمع های سینمایی در مراکز تجاری و بازسازی سالن های فرسوده و به تاریخ پیوسته سینما و تئاتر؛ داشته اند.

* عرق بر جبین، از شرم باشد یا گرمای محفل
یکی از تراژدی های معمول مراسم های برگزار شده در تبریز، نبود سالن مجهز و مناسب در خور این مراسم ها است. متاسفانه این وضعیت گریبان گیر جشنواره فیلم تبریز هم شد، بطوریکه به علت ازدحام جمعیت و نبود تهویه مناسب در سالن استاد صیامی مجتمع 22   بهمن تبریز تنفس عملا با مشکل مواجه بود و بسیاری از مهمانان به دلیل محدودیت ظرفیت سالن ایستاده مراسم را دنبال کردند.
البته شایان ذکر است که بدلیل این محدودیت حتی جای کافی برای مسئولان دعوت شده هم نبود؛ چراکه هنرمندان همیشه مهمان نواز بودند و به رسم مهمان نوازی از برخواستن مهمانان مردمی امتنا کردند و با فراهم سازی صندلی های سیار فضای مناسب را برای میزبانی مقامات مسئول فراهم ساختند.

نکته قابل تاملی که در این مراسم به آشکار قابل مشاهده بود، حضور مسئولان، مسئول در قبال این موضوع بود که از نزدیک شرایط سخت عوامل اجرایی اعم از عوامل تصویر بردار، صدابردار، صحنه و همچنین عدم اکسیژن کافی برای تنفس را نظاره گر بودند، شاید عرقی که بر جبین داشتند از شرم باشد، شاید هم از گرمای محفل...

* جابجایی های یواشکی
از حاشیه های اختتامیه این جشنواره، گله مندی کارگردان فیلم "جولفا" بود که در پی تقدیر و تجلیل از تصویر بردار این اثر، به وجود آمده بود، وی در این ارتباط بیان کرد: کسی منکر تلاشهای عزیزان نمی شود و نخواهد شد ولی در مقابل رفتارهای غیرمنصفانه سکوت نخواهم کرد.

در پی مطرح شدن این موضوع، داور بخش ویژه جشنواره علت لایق تجلیل بودن تصویربرداری این اثر را ویژگی های هنری و تصویری که در فیلم وجود داشت‌، بیان کرد.

*عباس کیارستمی...
تجلیل از جایگاه هنری هنرمند فقید "عباس کیارستمی" یکی از مهم ترین محورهای جانبی این جشنواره بود. در آیین اختتامیه این مراسم در بخش یادبود «عباس کیارستمی»، لوح یادبود و سردیس این هنرمند توسط رئیس هیئت مدیره انجمن سینما گران استان به «سیف‌الله صمدیان» کارگردان فیلم «76 دقیقه و 15 ثانیه با عباس کیارستمی» اهدا شد.

*سینما پایان ناپذیر است...
تبریز پس از 38 سال میزبان آثار نمایشی فرزندان خویش شد، این فراغ که دل بسیاری از هنرمندان و هنردوستان تبریزی را آزرده بود، در سال 96 به سر رسید. نخستین جشنواره فیلم تبریز با تمامی ابعاد خود به کار خود پایان داد، اما طبق گفته دبیر این جشنواره؛ سینمای تبریز منتظر برگزاری این جشنواره در دومین سری خود، در مکانی فراخ تر و با شرکت آثاری بیشتر از سوی جوانان این دیار است.

.......................................
گزارش از نویده رئوف فرد
.......................................
انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است