پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   73319  | تاریخ خبر : 1396/05/15  | ساعت : 17:55

عضو هیات داوران نخستین جشنواره فیلم تبریز:

جشنواره فیلم کوتاه تبریز می تواند جریانی برای همراهی سینماگران باشد


نصر: عضو هیات داوران نخستین جشنواره فیلم تبریز با اشاره به موفقیت های اخیر سینماگران تبریزی گفت: سینماگران توانایی خود را نشان داده اند و اگر مسئولین شهر زحمت حمایت از این قشر را به خود بدهند نتیجه این طور می شود که پس از مدتی صاحب تعداد سینماگر خوب می شویم.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، رضا درستکار در گفتگو با واحد خبر جشنواره با بیان این مطلب اظهار داشت: سینمای تبریز برای من با فیلم ائو مطرح می شود چرا که ائو بعد از سالها در دوباره مطرح کردن سینمای تبریز خیلی موثر بود .
 
درستکار با بیان اینکه تبریز می تواند قطب سینمایی باشد ولی هنوز جای کار دارد،تصریح کرد: خوشحال شدم برای اولین بار یک جشنواره فیلم در تبریز راه اندازی شده است. چون تبریز به هر حال همیشه در زمینه های اقتصادی، بازرگانی و... مدعی بوده است. ولی در زمینه مسائل فرهنگی نمی توان این ادعا را داشت. البته به طور کلان نمی گویم و فقط به طور جزئی گفته من در زمینه سینماست.

وی برپایی جشنواره فیلم تبریز را آغازی برای جای خالی رویدادهای سینمایی در تبریز عنوان کرده و افزود: باید فیلم و اثر و جریانی عمومی باشد که این عمومیت در زمینه سینما تا امروز در تبریز وجود نداشته است.

این منتقد سینمایی با اشاره به جشنواره های فیلمی که در گذشته در تبریز بر پا می شد، اظهار داشت: آن سالها من چند بار جشنواره وحدت تبریز آمده بودم . آن موقع همین نفس برگزار شدن جشنواره مهم بود. چون تعداد جشنواره ها کم بود، این جشنواره جزو جشنواره های مطرح و مهم بود. از طرفی میهمان نوازی تبریزی ها هم زبانزد بود.

درستکار با بیان اینکه در نخستین جشنواره فیلم تبریز ما شاهد کارهای خوب بسیاری بودیم، گفت: در این جشنواره شما یک استاندارد نسبی در کارها مشاهده می کنید. این جشنواره می تواند جریان ساز باشد و آدم های پراکنده را در کانال این رودی که قرار است جریان پیدا کند تا جریان زندگی پیدا شود.

عضو هیات داوران نخستین جشنواره فیلم ادامه داد: من در این جشنواره چند فیلم استاندارد دیدم.  فیلم استاندارد خیلی به سختی پیش می آید ولی در این جشنواره چند فیلم خوب دیدم. هر چند جریان فکری ندیدم. جریان هنری بیشتر بود. در ابتدا هم همین مهم است که شما بتوانید یک جریان هنری را داشته باشید. البته این جریان فکری فقط در فیلم حیوان مشهود بود.

وی افزود: تعدادی از بچه های فیلمساز تبریز خیلی خوب بودند و اینها اگر پشتیبانی شوند و ادامه کار دهند، بعدا می توانند در فیلمسازی موفق و موثر باشند.

درستکار تاکید کرد: برپا  کردن جشنواره کار ساده ای نیست و بسیار کار زحمت آفرینی است. برای همین متولیان شهر باید این را در چارت کاری خود ببرند و پشتیبانی کنند. اگر این کار را کنند به بچه های خود خدمت کرده اند. اگر نکنند ضرر می کنند. همه ما چه دلمان بخواهد و چه نه، در معرض مسائل فرهنگی هستیم. اگر متولیان شهر این زمینه را فراهم نکنند ، اگر اینها برای مسائل فرهنگی جریان و بستری فراهم نکنند، بچه های مستعد ما جذب اتفاقات دیگر می شوند.

این منتقد سینمایی تصریح کرد: در حالی که شهر تبریز تاریخ بسیار پر افتخاری که دارد ، جریان مولد و زاینده ای که در این شهر وجود دارد ، می تواند دوباره از بین بچه های این نسل، جریان جدید ، نو و مدرن را در سینما راه اندازی کند. چون کارهای فرهنگی، کارهایی دیربازده است . برای همین در تبریز این کار را نمی کنند چون در تبریز کارها زودبازده است. در حالی که کار فرهنگی مثل نهالی است که کاشته می شود و 10 سال بعد کارکرد و فایده آن مشخص می شود. نتیجه کار فرهنگی دیر می آید ولی وقتی می آید از چند جهت به شما میوه می دهد. سایه و میوه آن ثمره می دهد.

وی ادامه داد: ما اگر برای فرهنگ و هنرمندان این شهر فضا را فراهم نکنیم، نتیجه آن چه می شود؟ کنار گوش شما چند کشور است که به راحتی این بچه ها می توانند جذب آن کشورها شوند همان طور که الان هم جذب شده اند. ولی اگر متولیان این شهر ثروتمند، ثروت فرهنگی را اگر به کار نگیرید، آن ثروت از دست می رود.

درستکار با اشاره به اینکه به راحتی می توان جریان فرهنگی راه انداخت، گفت: سینمای ایران به سبب سینماگران مهمی چون کیارستمی و فرهادی در جهان موقعیتی ممتاز پیدا کرده است، در این موقعیت سرمایه گذاری اندک و بهره برداری کلان است.

عضو هیات داوران نخستین جشنواره فیلم تبریز با بیان راهکارهای این موضوع، اظهار داشت: فراهم کردن سینمای خوب، فراهم کردن شرایط تولید فیلم، فراهم کردن آموزش، فراهم کردن جشنواره و... چیزی نیست. فقط کافی است افراد دغدغه مند را دعوت بکار کنیم. الان جزو مطالبات بچه های این نسل است . یا شما به عنوان متولی و مسئول این زمینه را فراهم کنید یا آنها خود این شرایط را فراهم می کنند چون خودشان در خانه ها سینمای خانگی دارند . این نشان می دهد با تغییراتی که در زیست مدرن پیدا شده، خیلی اتفاق ها خود به خود به وجود می آید، چه شما این کار را بکنید چه نه. پس بهتر است این کار را بکنید تا زیر سایه شما باشد. زیر سایه کسی که جریان را می شناسد و می تواند به طور پدرانه جریان را راهنمایی کند تا اینکه به امان خدا بگذاریم و بعد بخواهیم یک جریان مستقیم به وجود آوریم.

وی گفت: خیلی دیر است الان تبریز تازه جشنواره فیلم کوتاه را راه اندازی کند. تبریز جزو شهرهای طراز اول ایران است. شما الان در هر زمینه ای که باشید چه سیاسی،اجتماعی، هنری و... چاره ای ندارید جز اینکه برای پیشبرد اهداف خود از زبان تصویر استفاده کنید. فضا را باید فراهم کرد. الان زبان جهانی، زبان تصویر است. خیلی  بد است شهری اینقدر دارایی داشته باشد ولی برای سینما و فرهنگ تصویری خود فکری نکند.

درستکار با اشاره به جشنواره فیلم کوتاه تبریز اظهار داشت: الان این نقطه حرکت است و حتما این جشنواره باید به دوره های آتی نیز برسد . در این جشنواره فیلم ها بیشتر مشق سینما بود و موضوع محور نبودند که به نظرم همین درست بود. در این بین فیلم حیوان قابلیت تحلیل محتوا داشت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است