پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   73264  | تاریخ خبر : 1396/05/14  | ساعت : 19:09

احمد حسن نژاد/

به بهانه سالروز پیروزی مشروطه و جانفشانی های دلاورمردان آذربایجانی


نصر: انقلاب مشروطه، بزرگترین انقلاب آزادیخواهی ایرانیان است. اولین جرقه های این انقلاب را ایرانیان مهاجر به اروپا و قفقاز زدند و اتفاقا کودک نوپای آزادیخواهی ایران نیز بیش از اینکه در داخل ایران تربیت یابد در خارج از مرزهای ایران و در بلاد عثمانی،

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

روس و مستعمره های انگلیس نشو ونما یافت. همین امر باعث شد وقتی بعد از مبارزات فراوان، مشروطه به امضای مظفرالدین شاه رسید، خیلی ها کار را تمام شده دانستند و دنبال مشغله های خویش رفتند. اما نخبگان و مبارزان آذربایجانی که ولیعهد قاجار را خوب می شناختند و با افکار ضدآزادیخواهی وی از نزدیک آشنا بودند به فکر تسلیح و آموزش نظامی مردم و تاسیس نهادهای مدنی برآمدند.

انجمن ایالتی آذربایجان را شاید بتوان مهم ترین نهاد مدنی آذربایجان در آن دوره نام نهاد. نهادی که الحق هم ضعف ها، آسیب ها، آفت ها و دشمنان انقلاب مشروطه را بدرستی شناخته بود و هم راهکارها و راه های برون رفت از آن را پیش بینی کرده بود. حاج مهدی کوزه کنانی، علی میسیو، حاج علی دوافروش، گنجه ای و حیدر عمواوغلو و... را باید نخبگان، سیاستمداران و رهبران فکری مشروطه در آذربایجان نامید.

اما انقلاب مشروطه در آذربایجان یک بازوی مهم نظامی هم داشت که رهبرانش گوش به فرمان رهبران فکری انقلاب بودند و با جان و دل در راه حفظ و بقای این انقلاب جانفشانی می کردند. رهبری بازوی نظامی مشروطه را ستارخان و باقرخان دو دلاورمرد آذربایجانی برعهده داشتند. اما اگر تفنگداران و دسته های مبارز محلات تبریز بویژه دسته های امیرخیز و خیابان نبود و اگر حسین خان باغبان ها و حیدر عمی اوغلوها و حتی مبارزان خارجی چون باسکرویل ها و نیروهای قفقازی، ارمنی و گرجی نبودند، بی شک فاتحه انقلاب مشروطه بعد از به توپ بسته شدن مجلس خوانده شده بود.

اما جانفشانی ها جواب داد و خون های پاک مردان و زنان مبارز آذربایجانی به بار نشست و بعد از یازده ماه استقامت و مبارزه، بار دیگر نسیم آزادیخواهی از سمت آذربایجان وزیدن گرفت و کل ایران را از یوغ استبداد و خودکامگی آزاد ساخت.

چهارده مرداد، سالروز پیروزی انقلاب مشروطه و یاد و خاطره غیورمردان آذربایجانی بویژه ستارخان و باقرخان و یاران باوفایشان را گرامی می داریم!

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است