پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   73186  | تاریخ خبر : 1396/05/12  | ساعت : 17:20

گفت و گوی اختصاصی نصر با "امیر حجازی" کارگردان نمایش "آپارده سئللر سارانی"/

پلاسکویی دیگر در تئاتر شهر، سالن شهیدان تئاتر تبریز نمی خواهیم/ادبیات نمایشی تبریز فاقد سبک واحد ادبی


نصر: کارگردان برجسته تبریزی گفت: بی توجهی آشکار مسئولین به واحد های فرهنگی هنری تبریز، عواقب بسیاری را خواهد داشت، جان هنرمندان در ساختماگ های فرسوده در خطر است، تبریز نباید شاهد پلاسکویی دیگر در تئاتر شهر باشد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر نصر، در حاشیه نشست خبری نمایش فولکلور آپارده سئللر سارانی، کارگردان این اثر در گفت و گویی صمیمی با خبرنگار نصر، به بیان دغدغه ها و نگرانی های خود در مورد هنر نمایش و همینطور آینده تئاتر تبریز پرداخت.

"امیر حجازی" با بیان اینکه این نمایش نقشی بر خاطرات کودکی و نقل داستان های کهن از سوی پدرش دارد، اظهار کرد: داستان سارای در جان و دل من ریشه ای قدیمی دارد، کودکیم با نقل داستان های مشابه سارای از سوی پدرم گذشته است، من شیفته تاریخ و داستان های پر با آذربایجان هستم.

وی ادامه داد: در طول سال های فعالیت خود در زمینه تئاتر علاقه وافری بر اجرای آثار فولکلور داشته ام، چراکه معتقدم تاریخ آذربایجان آنقدر غنی است که می توان از رساله ی هنر ادبیات نمایشی آن تا بشر زنده است بهره مند شد.

حجازی تاکید کرد: همه ما بر جامع بودن تاریخ و هنر آذربایجان واقفیم و می دانیم که داستان های فولکلور و آثار نویسنده های برجسته تاریخ آذربایجان مهم ترین سرمایه و ظرفیت ماست، این را هم می دانیم که جامعه در تئاتر خواهان تنوع نمایشی است اما ما نه تنها از گوشه ای از این ظرفیت استفاده نکرده ایم بلکه با ایجاد روزمرگی در نمایش های خود، زمینه فراموشی و تدفین هنر و فرهنگ غنی خود را فراهم ساخته ایم.

کارگردان نمایش فولکلور سارای با ابراز نگرانی در مورد عدم توجه به پیشینه تاریخی هنر آذربایجان در نمایش های اجرا شده احیر در تبریز، بیان کرد: اگر نگاهی بر نمایش های اجرا شده در سال های اخیر بیاندازیم تعداد انگشت شماری را خواهیم یافت که ریشه در فرهنگ و هنر تاریخیمان داشته باشد، متاسفانه نیمی از آثار اجرا شده در تئاتر تبریز محتوای جالبی ندارند.

وی اظهار کرد: البته گفتن این مطلب نیز خالی از لطف نیست که خوشبختانه با همت همکاران قدیمی و همیشه دلسوز هنر آذربایجان چندی است داستان های کهن این خطه جانی تازه و در حال روح بخشی به شخصیت های اساطیری داستان ها قرار گرفته است.

این کارگردان برجسته تئاتر تبریز با اشاره به مراحل آماده سازی این نمایش فولکلور، گفت: با توجه به اهمیت اجرای آثار فولکلور و همچنین اشراف کامل مردم به این قبیل داستان ها، توجه و دقت در اجرای تمام و کمال این آثار بسیار مهم است و ما نیز در این برنامه سهی داشته ایم تا جانب امانت داری را با طور کامل به جای آوریم.

وی در ارتباط با برخی دغدغه های خود و فعالان این حوزه در مورد اجرای آثار فولکلور گفت: یکی از مهم ترین رکن های اجرای این آثار نحوه بیان و حفظ ارزش جملات داستانی است که متاسفانه در این مورد، من و بسیاری از همکارانمان با مشکل مواجه می شویم، یکی از این موارد پذیرفتن نظارت های سلیقه ای است که در این میان موجب تغییر ناخواسته بسیاری از متن های نمایشنامه ها می شود، چراکه در تئاتر تبریز و واحد های نظارتی آن سبک واحد ادبی خاصی وجود ندارد!

حجازی در ادامه سخنان خود با اشاره به تلاش عوامل اجرایی این نمایش در فراهم سازی صحنه ای جامع، زیبنده و در خور این نمایش فولکلور، اظهار کرد: تمامی عوامل اجرایی این گروه در تلاش اند تا صحنه ای جامع و در خور این نمایش را آماده سازند، اما در کنار تلاش های شبانه روزی همکارانم هر لحظه اندوه وضعیت تاسف بار سالن تئاتر شهر تبریز را دل دارم که با گذشت هر ساعت بر فرسودگی آن افزوده می شود.

کارگردان تبریزی افزود: سالن تئاتر شهر تبریز در بدترین شرایط ممکن است، ساختمان این بنا قدمتی بسیار دارد اما قدمت چندین ساله این ساختمان طرحی موثر بر نگه داری آن همچون تغییر کاربری آن به موزه را می طلبد! اما نه تنها این امر میسر نمی شود بلکه روز به روز با کمبود هایی از قبیل عدم وجود سیستم تهویه و سرمایشی، فرسودگی سیستم های داخلی و انشعابی و فرسودگی صندلی ها، تهدید های جانی و مالی سنگینی را بر دوش دارد.

وی با انتقاد قاطع در ارتباط با این موضوع، تاکید کرد: باید این ساختمان هم پلاسکویی دیگر شود تا توجه ها را به خود جلب کند؟ آیا باید در این مکان جانی گرفته شود تا اهمیت این بحران دیده شده و پس از آن برای بازسازی آن اقدامی انجام گیرد و با نصب سر دری با عنوان "شهیدان تئاتر تبریز" به دغدغه های هنرمندان تئاتر تبریز رسیدگی کنند؟

حجازی افزود: تئاتر شهر تبریز با استانداری آذربایجان شرقی تنها 140 قدم فاصله دارد، چرا تئاتر تبریز تا بحال در مسیر بازدید استاندار و معاونان استانی قرار نگرفته است تا برای یکبار هم که شده با نشستن بر روی صندلی های سالن اجرا لرزش ساختمان را با عبور یک اتوبوس احساس کنند؟

این کارگردان تبریزی در ادامه سخنان خود با تاکید بر اینکه نباید مدیران ارشاد را برای حل مشکلات این حوزه تنها گذاشت گفت: وقتی بودجه ی یک مجموعه تنها ۳۰۰ میلیون تومان است چگونه می تواند پاسخگوی خیل انتظارات و نیازهای اهالی فرهنگ و هنر باشد؟ چرا بودجه تخصیص یافته فرهنگ یک کلانشهر باید به اندازه گوشه ای از بودجه شهرداری آن باشد؟

حجازی با بیان اینکه تبریز نیازمند احداث سالن های متعدد چندمنظوره برای برنامه های تئاتر و فیلم و موسیقی است تصریح کرد: باید نمایندگان، مدیران ارشد استانی و حتی شورای شهر و شهرداری پای کار باشند تا حداقل نیازهای سخت افزاری این خطه مرتفع گردد.

معاون سابق گردشگری استان با اشاره بر رویداد تبریز 2018  و اهمیت استفاده از ظرفیت های فرهنگی تبریز در اشاعه ی اصالت تاریخ این شهر، اظهار کرد: تبریز با فرهنگ و هنر  اصیل خود پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی خواهد شد، ما اهمیت رسیدگی بر امور عمرانی شهر را تکذیب نمی کنیم اما گردشگرانی که قدم بر این خاک خواهند نهاد در کوچه ها و راسته های بازار تبریز در پی تاریخ و هنر این منطقه خواهند بود، آیا ما هنرمندان خود را ارج نهاده ایم؟ آیا رسیدگی کافی را بر تسهیل برنامه های فرهنگی گردشگران اعمال کرده ایم؟

وی ادامه داد: آیین های آذربایجان یکی از مهم ترین ظرفیت های فرهنگی ما است که به وسیله آن می توانیم اصالت فرهنگ خود را د قالب هنرهای آیینی بیان کنیم اما متاسفانه در دولت های گذشته این آیین ها نادیده گرفته شده و حتی زمینه های فراموشی آن ها نیز فراهم شده بود! امید ما احیای این آیین ها در دولت فرهنگ و هنر دوست حاضر است، شاید در این شرایط بتوانیم در تبریز 2018 نیز برای پاس داشت پیشینه آذربایجان اهدافی را در اولویت های خود قرار دهیم.

حجازی در پایان سخنان خود با ابراز تاسف و ناراحتی، اظهار کرد: در برگزاری مراسم مختلف، همگان تلاش می کنند به برنامه ی خود جنبه ملی و فرا ملی دهند اما عده ای در تبریز با طرح تبریز۹۷ به جای تبریز ۲۰۱۸ این رخداد مهم تاریخی را به کوچکترین سطح خود رسانده و به نظر می رسد هنوز مفهوم آن را درک نکرده اند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است