پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   72405  | تاریخ خبر : 1396/04/26  | ساعت : 10:25

مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی تاکیید کرد:

ضرورت رفع ابهام در زمینه هدایت تحصیلی


نصر: مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه جذب مشارکت عمومی اولیا در هزینه مدارس، با تمایل و اختیار باشد، گفت: مدیران و مشاوران در زمینه هدایت تحصیلی بیش از پیش به اولیاء و دانش آموزان کمک کنند تا ابهامات موجود در فرایند این طرح از بین برود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر به نقل از ایرنا، حسن استوارآذر شامگاه یکشنبه در سومین جلسه شورای آموزش و پرورش استان گفت: مدیران مدارس در ثبت نام دانش آموزان بر رعایت قانون و مقررات، انجام شفاف و به موقع و رضایت دانش آموزان توجه داشته و از دریافت وجوه اجباری خودداری کنند.

وی با تاکید بر اهتمام بیشتر در پوشش تحصیلی مناطق عشایری، خاطرنشان کرد: این قشر زحمتکش و تولید کننده به عنوان سرمایه نظام محسوب می شوند.
استوار آذر همکاری دستگاه ها و نهادهای دیگر با آموزش و پرورش را خواستار شد و ادامه داد: هماهنگی و همکاری باعث اجرای سریع، با دقت و منظم برنامه ها در جهت رسیدن به اهداف ترسیم شده می شود.
مدیرکل امور اجتماعی استانداری آذربایجان شرقی در عین حال اظهارکرد: یکی از انتظارات کمیته سیاست گذاری تبریز2018 از آموزش وپرورش، آگاه سازی دانش آموزان در مدارس و فراهم کردن بسترها با توجه به ظرفیت عظیم مجموعه دستگاه تعلیم و تربیت است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان هم گفت: فصل تابستان برای مجموعه دستگاه تعلیم و تربیت به عنوان زمان مناسب برای برنامه ریزی و ریل گذاری سال تحصیلی آتی حائز اهمیت است.
جعفر پاشایی با اعلام اینکه دستگاه تعلیم و تربیت استان در ادامه این موفقیت هایش از لحاظ کمی و کیفی در اعزام دانش آموزان به اردوهای راهیان نور رتبه برتر کشور را کسب کرده است، افزود: در فصل تابستان با بسیج تمامی منابع و امکانات در غنی سازی اوقات دانش آموزان تلاش می شود.

وی با بیان اینکه کارهای اجرای پروژه مهر در بخش های مختلف انجام شده است، همکاری ادارات و مراجع مرتبط را در بحث جلوگیری از مبادی بیسوادی در سال های آتی را خواستار شد.
پاشایی اظهارکرد: موضوع هدایت تحصیلی نیز با اطلاع رسانی رسانه های همگانی با قوت تمام در حال پیگیری و ریل گذاری در مسیر صحیح است.
بر اساس این گزارش طرح هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم برای ورود به پایه دهم امسال در حالی انجام می شود که وزارت آموزش و پرورش تجربه یک دوره اجرای این طرح در سال تحصیلی 96- 95 را در کارنامه خود به ثبت رسانده و اکنون با آسیب شناسی تجربه نخست، در آستانه دومین تجربه قرار دارد.

هدایت تحصیلی فرآیندی است که طی آن با ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش آموز کمک می شود تا استعدادها، توانایی ها، علایق و ویژگی‌های شخصیتی خود، شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی، حرفه ها و مشاغل موردنیاز جامعه را شناخته و بر اساس آن اقدام به انتخاب اولویت شاخه، گروه و رشته تحصیلی مناسب کنند.
هدایت تحصیلی به صورت یک فرآیند از دوره ابتدایی با تشکیل پرونده مشاوره‌ای آغاز می شود و با انجام مداخله‌های مشاوره ای و آموزشی تا پایان دوره دوم متوسطه ادامه می یابد اما انتخاب شاخه، گروه و رشته تحصیلی در پایان پایه نهم صورت می گیرد.

نمونه برگ هدایت تحصیلی همزمان با اعلام نتایج امتحانات ماه های خرداد و شهریور، برای همه دانش آموزان صادر و پس از تایید مسئول ثبت نمرات، مشاور و مدیر مدرسه تا نیمه تیرماه همان سال برای قبولی‌های خرداد و همزمان با اعلام نتایج شهریورماه برای قبولی‌های شهریور در اختیار دانش آموز قرار می گیرد.
آذربایجان شرقی در حدود 700 هزار دانش آموز دارد که در سال تحصیلی آتی در حدود 15 هزار دانش آموز مشمول هدایت تحصیلی هستند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است