پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   72300  | تاریخ خبر : 1396/04/24  | ساعت : 07:45

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت و گو با نصر:

هر ایرانی باید بدون رانت و ویژه خواری در اقتصاد نقشی ایفاء کند/ خصوصی سازی به مقصد نرسیده است


نصر: قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هر ایرانی باید بدون رانت و ویژه خواری در اقتصاد نقشی ایفاء کند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، رضا رحمانی در گفتگو با نصر در پاسخ به سوالی در خصوص طرح رونق تولید و بسته های حمایتی گفت: این طرح در سال ۹۵ اجرا شده است و طبق تاکیدات مقام معظم رهبری که در مشهد فرمودند دولت برای واحدهای کوچک و متوسط برنامه ریزی نمایند؛ ما نیز در این راستا حمایت از این واحدها را جزو برنامه های اصلی خود قرار دادیم.

وی ادامه داد: چندین پروژه اجرایی شد که شاه بیت آنها طرح رونق تولید بود. طبق مطالعات بانک جهانی که روی ۱۰ هزار واحد تولیدی کوچک و متوسط انجام گرفت، مهمترین مشکل این واحدها، نحوه دسترسی به منابع مالی و سرمایه در گردش اعلام شد.

وی اظهار داشت: همچنین طبق مطالعات مجلس پژوهش های مجلس و اتاق بازرگانی ۷۰ درصد مشکلات این واحدها، مشکلات مالی بوده است؛ البته ناگفته نماند که این موضوع مربوط به مشکلات کوتاه مدت این واحدها بود و این امکان وجود دارد که در دراز مدت مشکلات دیگری داشته باشند.

رحمانی تصریح کرد: این مشکلات به جد از سوی دولت در برنامه های اصلی گنجانده شد؛ واحدهایی که توانایی تولید، دارای تجهیزات، نیروی آموزش دیده و بازار کار هستند، می بایستی امکان فروش نیز داشتد باشند و واحدهایی که این شرایط را داشتند از تسهیلات حمایتی برخوردار شدند. البته واحدهایی که نیز تسهیلاتی به آنها ارائه شده که امکان فروش نداشته اند در حقیقت انحراف از اهداف ما بوده است. 

نماینده ادوار مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: در این بین پکیج هایی نیز به این واحدها ارایه شد، واحدهایی که در زمان تحریم ها با مشکلاتی مواجه بودند و یا واحدهایی که بدهی یا چک های برگشتی داشتند نیز از بسته های حمایتی دولت برخوردار شدند.

رحمانی افزود: هدف از این حمایت ها این بود که ملت و تولید کننده نسبت به حمایت دولت از واحدهای تولیدی احساس امید و امنیت کند و خوشبختانه این طرح به طور نسبی موفق ارزیابی شد  و انحراف کمی داشت بطوری که مجددا پس از ارزیابی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تمدید شد و مبلغ این طرح امسال از ۱۶هزار میلیارد تومان به ۲۰هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

وی دومین چالش این واحدها را فرسودگی تجهیزات دانست و تاکید کرد: قدیمی بودن تکنولوژی منجر به مصرف انرژی بیشتر می شود و به تبع آن محصول تولید شده از نظر کیفی مطلوب نبوده و قابل رقابت با نمونه های خارجی نخواهد بود.

رحمانی در ادامه با اشاره به طرح نوسازی گفت: در این راستا ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی علاوه بر ۲۰ هزار میلیارد تومان طرح رونق اقتصادی، مبلغ ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز به بازسازی و نوسازی اختصاص داد.

قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان ساخت: در کنار این طرح از حمایت از صنوف تولیدی نیز جزو برنامه  های ما خواهند بود و این صنوف می توانند از طرح نوسازی در راستای نوسازی تجهیزات خود بهره ببرند.

رحمانی در پایان گفت: خصوصی سازی که به عنوان موتور محرکه ای برای اقتصاد تعریف شده بود، متاسفانه نتوانسته به هدف و جایگاه خود برسد و لازم است در این خصوص تجدید نظرهایی صورت پذیرد تا طبق منویات رهبری تمامی ۸۰ میلیون مردم ایران باید بتوانند در شرایط برابر بدون رانت و ویژه خواری در اقتصاد نقشی ایفاء کنند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است