پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   72256  | تاریخ خبر : 1396/04/22  | ساعت : 14:40

مصاحبه اختصاصی «نصر» با هنرمندان هفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز (1)/

هنر خاتم کاری، هنر اصیل و بی بدیل ایرانی


نصر: خاتم یکی از هنرهای زیبا و فاخر دنیاست که به هنر آراستن سطح اشیای چوبی به صورت موزائیک های کوچک مثلث شکل درکنار هم شناخته شده است.

 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش سرویس فرهنگ و هنر نصر، هفتمین نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز با حضور هنرمندان چیره دست کشور پهناورمان در حال برگزاری است.این نمایشگاه که مامن همدلی و همکاری هنرمندان ایران زمین است در راستای معرفی ظرفیت های هنری و ایجاد فضایی مناسب جهت عرضه آثار خلاقانه این هنرمندان مبتکر، برپا شده است.

معرفی هنرمندان و آثار خلاقانه آن ها یکی از مهم ترین اهداف برگزاری این نمایشگاه ملی است، چراکه شناخت دقیق و جامع هنرهای سنتی و دستی هنرمندان ایران امری مدنی است تا به وسیله آن بتوان از هنر و هنرمندان این مرز و بوم حمایت و زمینه های لازم را برای حفظ و پاس داشت این گنجینه با ارزش فراهم کرد.

در همین راستا برآنیم تا در سری گزارشات پیرامون این نمایشگاه با معرفی هنرمندان شرکت کننده و همچنین آثار ارزنده آن ها؛ گذر کوتاهی در تماشاخه فاخر هنر ایران اسلامی داشته باشیم.

*خاتم کاری

هنر خاتم‌سازی یکی از مهم‌ترین هنرهای دستی ایران است. این صنعت ارزش هنری فوق‌العاده زیادی دارد. سابقه خاتم‌سازی درایران از زمانهای خیلی قدیم بوده، به طورکلی ابتدا باید دید خاتم چیست و خاتم‌ساز یا خاتم‌کار چه کسی است.

 

"امید فلاح پور" هنرمند جوان شیرازی یکی ازخاتم کاران چیره دست شرکت کننده در این نمایشگاه است، وی در خصوص هنر اصیل خاتم شرح داد: خاتم ترکیبی است از چند ضلعی‌های منظم با تعداد اضلاع متفاوت که با استفاده از مواد اولیه گوناگون در رنگ‌های مختلف تشکیل می‌شود. خاتم از هنرهای دستی دقیق و پرکار است که تولید و ساخت آن احتیاج به دقت و حوصله زیاد دارد.

وی سرچشمه این هنر بی بدیل را در ایران، شهر شهیر شیراز معرفی کرد و گفت: این هنر تاریخچه ی هزار و صد ساله خود را از منبر خاتم کاری شده "مسجد جامع عتیق شیراز" برگرفته است،همچنین می توان در این مسجد نمونه ای دیگر از این اثر فاخر را در سقف ایوان اصلی این مسجد که مربوطه به سده هشتم هجری (سده چهاردهم میلادی) است، مشاهده کرد.

فلاح پور استفاده از موادهای اولیه طبیعی و اصلی را در خاتم شیراز، وجه تمایز این اثر با آثار مشابه در سایر استان ها دانست و گفت: خاتم شیراز از چوب های آبنوس، نارنج، عناب، گردو و کبوده؛ انواع استخوان اسب، شتر و عاج فیل؛ مفتول های فلزی برنج، آلمینیوم و گاها نقره تشکیل یافته است. متریال های طبیعی خاتم شیراز این وجه تمایز را با سایر نمونه های مشابه که با مواد مصنوعی و پلاستیکی در بازار صنایع دستی عرضه می شود، ایجاد می کند.

 

وی بکارگیری ایده ها و خلاقیت های نو را لازمه بقا و حفظ بازار کار این اثر تشریح کرد و گفت: ایجاد تنوع در هنرهای دست ساز نگاه مخاطبان را از یکنواختی و تکرار مکررات آثار کار شده درآورده و افقی جدید را در نگاه آن ها ایجاد می کند و در همین راستا استفاده از این هنر در زیورالات یکی از اقداماتی بود که حیات این هنر اصیل را در در ابعادی گسترده تر به چالش کشیده و جانی تازه به دستان هنرمندان و این هنر بخشید.

 

هنرمند خاتم کار شیرازی برپایی نمایشگاه های صنایع دستی را قلب تپنده هنرهای زنده کشور در قابی مشترک عنوان کرد و افزود: برپایی این چنین نمایشگاه هایی فرصتی مناسب را برای هنرمندان هنرهای مختلف کشور ایجاد می کند که علاوه بر معرفی آثار، در عرضه محصولات دستی و سنتی هنرمندان نقش بسزایی خواهد داشت.

 

وی نمایشگاه ملی صنایع دستی تبریز را یکی از معدود نمایشگاه هایی معرفی کرد که با در اختیار گذاشتن غرفه ها به صورت رایگان، حمایت و همراهی خود را با هنرمندان مختلف کشور آشکار ساخته است.

 

فلاح پور در پایان سخنان خود تاکید کرد: من انتخاب نمایشگاه تبریز را برای به نمایش درآوردن محصولات خود، از آن جهت مثبت می دانم که طبق سنوات گذشته استقبال بازدید کنندگان از نمایشگاه بسیار بالا خواهد بود و هنرمندانی که در آن شرکت کرده اند قطعا با معرفی آثار خود زمینه گسترش فعالیت هنرمندان صنایع دستی و همچنین همکاری با سایر هنرمندان را نیز پی ریزی خواهند کرد.

انتهای پیام/

 

..........................................

گفت و گو از نویده رئوف فرد

...........................................

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است