پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   72096  | تاریخ خبر : 1396/04/19  | ساعت : 12:05

به بهانه برگزاری نمایشگاه منتخب آثار جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم» در تبریز:

چهرۀ واقعی آمریکا را در قامت ترامپ می بینیم


نصر: نمایشگاه منتخب آثار جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور «ترامپیسم» به مناسبت هفته حقوق بشر امریکایی در تبریز به نمایش درآمده است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، این نمایشگاه که به همّت حوزه هنری آذربایجان شرقی  و با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در تبریز در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته، 35 کاریکاتور از آثار منتخب هنرمندان ملی و بین المللی شرکت کننده در مسابقه بین المللی کارتون و کاریکاتور ترامپیسم به نمایش درآمده است.

در نمایشگاه کاریکاتور «ترامپیسم» سعی شده است چهره واقعی دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از موضع جنگ طلبانه، کاسبکارانه، نژادپرستانه و غیر انسانی پرده برداشته شده  و به مخاطبان نشان داده شود.
نمایشگاه فوق به همت واحد هنرهای تجسمی حوزه هنری استان از 14 تا 21 تیر ماه سال جاری در گالری یاسمی خانه فرهنگ پذیرای بازدید تمام علاقمندان می باشد.
به همین خاطر از تعدادی از مسئولان و هنرمندان در این خصوص گفتگویی ترتیب داده ایم که در زیر می آید:
چهرۀ واقعی آمریکا را در قامت ترامپ می¬بینیم
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی در بازدید از نمایشگاه منتخب آثار جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور « ترامپیسم» گفت: در این نمایشگاه ایده های مختلف در رابطه با نوع مدیریت مدرن دنیا به تصویر کشیده شده است.
محمد محمد پور ادامه داد: ما با پدیدۀ  تازه ای در دنیا مواجه هستیم، پدیده ای به نام « ترامپ».

وی افزود: در رأس  کشوری که ادعای مدرنیسم، دموکراسی و تمدن دارد،  فردی قرار گرفته که حرکات و رفتارهای خارج از هنجاری بین المللی و انسانی از خود نسان می دهد.
وی با بیان اینکه در واقع چهرۀ واقعی دولت آمریکا را در حرکات ترامپ بدون پرده شاهد هستیم، بیان داشت:  چهره دریده، چهرۀ واقعی آمریکا را در قامت ترامپ می¬بینیم و این نمایشگاه به خوبی توانسته است چهره واقعی آمریکا را با عنوان « ترامپیسم» منعکس نماید.
محمدپور افزود: هنرمندان با نگاه خود این تصویر را در قالب کاریکاتور ارایه می نمایند و این ارزشمند است و جای تقدیر از حوزه هنری است که این نمایشگاه را به راه انداخته و امید کههمه بیایند از این آثار دیدن کنند.
وی در خصوص رویکرد مهم نمایشگاه گفت: در تمامی آثار نگاه واحدی است بین هنرمندان مختلف دنیا و نگاهشان وجه مشترک زیادی نسبت به جریان مدیریتی آمریکا دارد و این جای تامل است لذا اگر ملت¬ها آگاه باشند به اتفاقات و جریاناتی که می¬خواهد بر آنها و دنیا سیطره افکند قطعاً در برابر این جریان خواهند ایستاد.
محمدپور در پایان اظهار داشت: وظیفه اصلی هنرمندان این است که جریان جاری مدیریت دنیایی که در رأس آن استکبار جهانی و آمریکا قرار دارد، آن را معرفی کنند و قالب هنر بهترین ابزار برای  این معرفی است.
آثار به شخص ترامپ متمرکز است نه نظام فکری آمریکا که محصولش ترامپ است

روح الله رشیدی، فعال فرهنگی در بازدید از نمایشگاه منتخب آثار جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور « ترامپیسم» گفت: چنین به نظر می رسد که آثار به نمایش در آمده در نمایشگاه ترامپیسم به خود شخص ترامپ متمرکز شده است ولی می بایست آثار به نمایش درآمده به نظام فکری آمریکا که محصول آن ترامپ است، پرداخته می شد. وی ادامه داد: نظام فکری ترامپ حتی اگر هم در آثار تعقیب شده است اثر و گیرایی خود را به خوبی نمایش نداده است.

وی افزود: لذا نباید ترامپ را جدا از نظام آمریکا تصور کنیم و اگر می¬گوییم ترامپیسم یعنی آمریکاییزم، که متاسفانه در این آثار کم دیدم که ترامپ سمبل آمریکا باشد، حال آنکه شخص ترامپ عصاره قرن 21 است.
رشیدی اضافه نمود: برخی جریانات هستند که می¬خواهند بین پدیده ترامپ و نظام آمریکا افتراق قائل شوند یعنی ترامپ خودش مستقل از نظام فکری آمریکا است، حال آنکه چنین نیست و کاملاً با هدف آمریکا همسو می باشد چرا که نظام آمریکا مطلوب دانسته که این فرد را انتخاب کرده¬ است.
این فعال فرهنگی گفت: امپریالیستی که وصفش را در قرن 20 دیده و شنیده¬ایم الان آن را به نوعی دیگر در شکل و قوراه ترامپ می¬بینیم.

وی تصریح کرد: در این نمایشگاه به غیر از معدود آثاری که ترامپ را در زنجیره جریان آمریکا به تصویر کشیده است بقیه آثار روی خود ترامپ متمرکزاست، حتی از ترامپ هم غیر از نماد جنگ، خشونت و درگیری چیزی ندیدم.
رشیدی خاطر نشان کرد: البته من فراخوان را ندیده¬ام ولی احتمال دارد که محور فراخوان سوء برداشت ایجاد کرده است در بین هنرمندان که انگار می¬خواهیم هجو ترامپ کنیم.
وی بیان داشت: در تمام ملت های دنیا این فهم وجود دارد که ترامپ آدم قابل قبولی نیست اما فهم نظام جمهوری اسلامی ایران فراتر از اینهاست و آن اینکه ترامپ نمادی بیش نیست.
وی در خصوص اینکه ما بایستی پیشتر از این اقدام به کارهایی این چنینی می کردیم، گفت: وقتی دشمن خطای کوچکی از ما می بیند سالها آن را در صدر اخبار و رسیانه های خود قرار می دهد و مانور تبلیغاتی می کند ولی ما در برابر گاف بزرگی به نام ترامپ که زاییده نظام فکری و زندگی آمریکا است، ساکت نشسته ایم و کاری انجام نداده ایم و فرصت ها را از دست می دهیم.

رشیدی تصریح کرد: اصولا تحرک ما به خصوص از جنس هنر و مواجهه هنری با پدیده های جهانی خیلی مطلوب نیست، لذا هر کاری انجام یابد غنیمت است و این نمایشگاه هم می تواند نکته آغازی باشد بر مباحث بنده.
افسران جنگ نرم چهره منافقانه امپریالیسم را به تصویر کشیده اند

رحیم بقال اصغری، کارتونیست و کاریکاتوریست تبریزی در حاشیه بازدید از نمایشگاه منتخب آثار جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور « ترامپیسم» گفت: این نمایشگاه کاری تمیز از سوی افسران جنگ نرم می باشد.
وی ادامه داد: در واقع این نمایشگاه با زبان طنز و هنر چهره واقعی و منافقانه امپریالیسم جهانی را که دم از صلح و تمدن می زند، به تصویر کشیده است.
وی افزود: اما روی دیگر سکه امپریالیسم جهان، آمریکا که مدام از حقوق بشر صحبت می کند، این می باشد که این کشور جنگ و ترور را به منطقه ما کشانده است و چهره دو رو را در این نمایشگاه به خوبی می بینیم.
این کاریکاتوریست تبریزی در ادامه گفت: از حوزه هنری آذربایجان شرقی که به نوعی شروع کننده کاریکاتور مدرن در تبریز می باشد، قدردانی می کنم که توانسته است این نمایشگاه را به خوبی برگزار کند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است