پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   69765  | تاریخ خبر : 1396/02/28  | ساعت : 00:12

احمد انیسی*

بحران سلامت و عدم ایمنی محیطی


بحران سلامت وعدم ایمنی محیطی در ابعاد جسمی و روانی، فضاهای شهری و مسکونی معاصر را تهدید می کند و این درحالیست که فقدان ایمنی شهروندان در مقابل تصادفات، عدم امنیت در فضاهای شهری وسکونتی، انزوا، افسردگی و گسست اجتماعی را با خود در پی دارند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

از سوی دیگر وابستگی مفرط شهروندان به اتومبیل وکم تحرکی در اقشار مختلف از بیماری های مزمن شهری ومحیطی هستند که درچنین شرایطی اتخاذ رویکردهای نوین برنامه ریزی و طراحی محیط برای ارتقای سلامت محیطی شهروندان ضروری است.
طراحی فضاهای باز و محلات شهری متناسب با آسایش و سلامت شهروندان یکی ازاهداف طراحی شهری پایدار به شمار می رود که در سالهای اخیر- به ویژه درکشورهای توسعه یافته- گسترش زیادی داشته و ارائه راهنماها و معیارهای طراحی برای آسایش، سلامت و ایمنی شهروندان ازنتایج چنین رویکردی بوده است.
رویکرد طراحی محلات شهری پایدار از طریق طراحی و ارتقای کیفیت فضاهای شهری و نواحی مسکونی می تواند به ارتقای سلامت عمومی شهروندان منجر شود.
 بر این اساس طراحی فضاهای باز و سبز محلی، برنامه ریزی فضاهای شهری پیاده، ایجادمحلات متراکم با کاربری های مختلط مسکونی و تجاری واداری، اجرای طرح های شهری میان افزا در فضاهای باز، افزایش دسترسی فیزیکی و بصری ساکنان به طبیعت از طریق طراحی طبیعت گرا، ایجاد فرصت های فرهنگی - اجتماعی و تجاری- تفریحی در محله، کاهش وابستگی زندگی شهری به اتومبیل از طریق تجهیز محلات به خدمات عمومی نظیر مدارس محله ای، توسعه شبکه حمل ونقل بین محلی و ارتقای کیفیت فضاهای جمعی در مراکز محلی متناسب با گروه های جمعیتی استفاده کننده از راهبردهای پایدار برای ارتقای سلامت وایمنی عمومی در محیط شهری شناخته شده است.
بدیهی است که افزایش کارایی محیط و منظر شهری واستفاده بیشترشهروندان نیز به ترویج وگسترش فعالیت فیزیکی وحمل نقل غیر موتوری نیز کمک خواهد کرد.
در عین حال المانهای شهری هم در این ماجرا دست پرتوانی بوده و در سلامت روانی و نشاط شهروندان موثر است که شامل نصب المانها و زییاسازی شهر می شود.
از زیر مجموعه های بهداشت،‌ بهداشت روان و توسعه آن است که از طریق ايجاد محيط مناسب شهری میسر می شود و از اهداف بهداشت، شناسايي عوامل تهدید کننده سلامت انسان و محيط انساني است اما در گذشته سلامتي تنها در ارتباط با جسم انسان تعبیر و توجهی به سلامت روان افراد نمی شد.
اما با گسترش دامنه بهداشت، سلامت روانی جامعه خصوصا توسط مدیران شهری مدنظر قرار گرفته و نصب المان‌ها و زیباسازی در شهر نقش موثری در روان شهروندان ایفا کرده است.
المان، طرح های حجیم و نورپردازی های حرفه ای و جذاب خیابان های شهر را از حالت خنثی و افسردگی و سردی مطلق خارج کرده و در ایجاد محیط سالم و با نشاط شهری کمک شایانی می کند.
ماهيت نورپردازي برخوردار از دو جنبه هنري و فني است که جنبه هنري داراي رويكرد طراحي فضاهاي مختلف جهت خلق زيبايي و جنبه فني آن نيز داراي رويكرد استفاده بهينه از تكنولوژي هاي نوين است.
تغييرات ايجادشده در زمينه نورپردازي در دهه هاي اخير چنان سريع و رو به تكامل بوده كه امروزه نورپردازي به عنوان يك دانش تخصصي تلقي مي شود.
نورپردازی در شهر می‌تواند به جذب توریست در شهرها کمک شایانی کند همانگونه که اکنون بسیاری از شهرهای دنیا به دلیل نورپردازی و روشن بودن در شب معروف و جاذب توریست هستند.
با این حال شهر تبریز گرچه در کنار المان های نوینی که این روزها در سطح شهر سعی در بکار گرفتن آنها دارد و در نورپردازی نوپا بوده و اخیرا قدمهایی برداشته است اما در خصوص رفع آلودگی بصری اقدام شایسته ای همچنان از سوی مدیران شهری صورت نگرفته و این درحالیست که آلودگی های بصري در سطح شهر اگر در کنار نصب المانها باشد هیچ تاثیری در ارتقاء سلامت روان شهروندان نخواهد داشت.
از این رو ضروریست برای ارتقای سلامت شهروندان و جذب تورست به حوزه زیباسازی شهری نگاه تخصصی وارد شده و به ریزبینانه ترین عواملی که در نشاط محیط نقش موثری دارند بیش از پیش توجه شود که این مهم جز با بکارگیری متخصصان و استفاده از توان و ظرفیت هنرمندان این شهر امکان پذیر نخواهد بود.

.....................................

کاندیدای پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز

......................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است