پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   69255  | تاریخ خبر : 1396/02/17  | ساعت : 16:20

رویکرد جشنواره،ایجاد فضای گفتگو بین هنرمندان داخلی و خارجی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در تبریز: بازسازی مکتب تبریز بازسازی هویت ملی است


نصر:وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بازسازی مکتب تبریز بازسازی هویت ملی است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر،  مراسم افتتاح بخش نمایشگاهی سومین جشنواره  بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنر اسلامی وصنایع دستی همزمان با اختتامیه بخش علمی  این جشنواره صبح امروز با حضور  رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد محمدپور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی، صادق نجفی شهردار تبریز ، مدیران استان و جمعی از هنرمندان داخلی و خارجی در محل دانشگاه هنرهای اسلامی برگزار شد.

مهدی محمد زاده دبیر کل جشنواره در این مراسم توضیحاتی در خصوص روند برگزاری جشنواره ارایه داد ، سپس  بیانیه آیت الله شبستری نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی قرائت شد و در ادامه آن سخنرانی "نزیه معروف" مدیر توسعه صنایع دستی مرکز تحقیقات تاریخ اسلام و سخنرانی صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و در انتها افتتاح بخش نمایشگاهی سومین جشنوراه  بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز به دست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفت.

 

رویکرد جشنواره،ایجاد فضای گفتگو بین هنرمندان داخلی و خارجی

مهدی محمد زاده دبیر کل این جشنواره، با بیان اینکه در راستای استفاده حداکثری حضور 90 هنرمند از 32 کشور جهان اسلام برنامه های متعددی ترتیب داده شده است، گفت: رویکرد این برنامه ها بر پایه گسترش فضای گفتگو بین هنرمندان داخلی و خارجی ، ایجاد شرایط لازم جهت آشنایی هنرمندان با هنر معاصر ایران است.

وی ادامه داد: در سومین جشنواره برگزار شده در تبریز 90 هنرمند از 32 کشور جهان شرکت کرده اند، که 40 درصد این هنرمندان تجربه شرکت در دو جشنواره پیش را داشته اند و 60 درصد برای اولین بار مهمان این جشنواره هستند.

 

۳۱ کشور اسلامی پیام دوستی ایران را به مردمان سرزمین خود برسانند

آیت الله شبستری نماینده ولی فقیه آذربایجان شرقی در پیام خود خطاب به این جشنواره اظهار داشت: تجلیل از هنرمندان جهان اسلام تنها تجلیل از یک هنرمند و اثر هنری نیست بلکه تجلیل از اخلاق،حکمت و صداقت و راستی و همه آنچه که در روح و محتوای دین آسمانی اسلامی آماده است نیز می باشد، هر آنچه که از خالق هستی به انسان اعطاء شده زیبا و روح نواز هست به خصوص وقتی در محتوای عالی بر گرفته از باور دینی از اساس روح یک معنویت بر می خیزد جمیل تر خواهد بود.
در ادامه این پیام آمده است: راز گشایی گنجینه های معانی با خلق آثار هنری برای ملت های جوینده و مشتاق حقیقت پیامی رسا و شیوا به نیاز فطری آنهاست .

اسلام عزیز فراورده های ذهن و دل انسان را حرمتی عظیم می نهد زیرا نسبت به انسان اعتقادی راسخ دارد که می فرماید و لقد کرمنا بنی آدم ، بر خلاف اومانیسم خود ساخته امروزه بریده از آسمان، لذا هر هنرمندی خود به تنهایی جهانیست بنشسته در گوشه ای لکن دل او در دنیای عجیبی سیر میکند و یک ظرافت و حقیقتی را ادراک میکند و از آن هزار نکته باریک تر از مو، که گاهی آدم های غیر  هنرمند نمی تواند حتی یک نکته اش را درک کنند با همان روح هنری و با آن مشعل بر افروخته در درونش آنچنان دقایق و حقایقی را ابراز می کند که آدمی را به توجه و تعجب وا میدارد .
در ادامه پیام نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی اضافه شده است: کسی که خداوند این موهبت را به او ارزانی داشته اگر آن را در مسیر تعالی و رشد انگیزه های الهی و حقیقت انسانی به کار نگیرد قطعا کفران نعمت خواهد بود چرا که داده های الهی همیشه همراه با تکلیف هاست و شاید لزوما این تکلیف ها دینی وشرعی نباشد بلکه تکلیف هایست که بر آمده از دل انسانیت انسان میباشد .
 در واقع مسئولیت یک هنرمند همانند مسئولیت یک رسول است، اما صامت و نا آشنا لذا اگر این رسول در انجام رسالت خود اخلاق را، آداب را،و فضایل انسانی را و هر آنچه که مخصوص صفات فطری انسان است را، رعایت نکند قطعا در مسیر رسالت خود قصور کرده است .
متاسفانه امروزه هنر های آمیخته به انگیزه های مادی دنیایی و در خدمت غول های قدرت و تزویر و ثروت، بلایی عالم گیر  شده است که در همه ی حرفه های هنری از سینما و تائتر گرفته تا موسیقی هنر های نقاشی و طراحی و سایر رشته های هنری به دیده عیان است .
اگر بخواهد هنر به اوج اعتلای خود برسد باید فاصله ها را با اخلاق ارزش ها و دین کم کند باید از قرآن که مشحون از انواع هنرهاست و می تواند به کار هنرمند اعجاز بخشی کند در مراء و منظر هنرمند قرار بگیرد.

در ادامه این پیام تاکید شده است: امروز گرد همایی این هنرمندان ان عزیز از ۳۱ کشور اسلامی در دانشگاه هنر اسلامی تبریز این نوید را به ما می دهد که چشم های امیدمان را به این سمت بدوزیم و از خروجی این جشنواره ،خلق آثار ارزنده فاخر در مسیر تعالی و هنر متعهد را انتظار داشته باشیم لذا همه ی عزیزان را به چند نکته مهم توصیه می کنم .
۱-اساتید و دانشجویان عزیز رشته های هنری چنین فرصت هایی را مغتنم شمرده جهت تدوام این ارتباط صمیمی با هنر مندان دیگر کشور های اسلامی تلاش نمایند و آن را در جهت هم افزایی فکری و فرهنگی به کار گیرند.
۲-دستاندرکاران این امر تلاش مجدانه خود را در ارایه موضوعات محتوایی اصیل بر گرفته از فرهنگ غنی اسلامی و جهت دادن به خلق آثار فاخر مصروف نمایند و مواظبت نمایند در دام انحرافی هنر برای هنر نیافتند بلکه باید همیشه هنر را در خدمت اهداف عالی الهی و انسانی هدایت نمایند.
۳-همه عزیزان تلاش کنند تا این ۳۱ کشور اسلامی پیام دوستی ایران را به مردمان سرزمین خود برسانند تا توطئه های اهریمنی ایران هراسی مخصوصا در کشورهای دوست و همسایه بی ثمر و خنثی گردد.

سومین جشنواره بین المللی، اساس همکاری و برادری بین ملت هاست

نزیه معروف  مدیر توسعه صنایع دستی مرکز تحقیقات تاریخ اسلام (ارسیکا) ضمن بیان اینکه این جشنواره نماد یک مشارکت خوب ما بین هنرمندان تبریز، ارسیکا ، هنرمندان جهان اسلام بود ، گفت: در دانشگاه هنر اسلامی تبریز فعالیت بسیار مستمری در حوزه های هنری انجام می پذیرید که برگزاری سه دوره ای این همایش و کنفرانس های بین المللی سال های گذشته نشانگر علاقه هنری این دانشگاه است.

وی با ابراز خرسندی از حضور میان هنرمندان نخبه ادامه داد: این جشنواره بیان گر میراث دنیای اسلام است که در آن هنرمندان فرصت تبادل اطلاعات و هنر را در آن دارند و اینگونه اساس همکاری و برادری بین ملت ها ایجاد می شود.

وی اذعان داشت:الان دوره ای نیست که اختلاف فرهنگ بین ملت ها مورد توجه قرار گیرد زیرا به واسطه ارتباطات جهانی دیگر فاصله ای بین ملت ها وجود ندارد.

وی در انتها با بیان اینکه این دانشگاه در حوزه هنر و تمدن قدرتمند است افزود: ارسیکا همکاری های خود با دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز ادامه خواهد داد.

به گزارش خبرنگار نصر، صادق نجفی شهردار تبریز در مراسم مراسم افتتاح بخش نمایشگاهی سومین جشنواره  بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز درخواست خود از هنرمندان کشورهای خارجی را اینگونه بیان کرد: مهمانان حاضر در جشنواره باید به عنوان سفیران تبریز، حامل انتقال  پیام دعوت تبریز 2018  از گردشگران و علاقه مندان سفر به این شهر باشند.

وی با بیان اینکه خلاقیت و نوآوری در هنراسلامی بسیار ارزشمند است، ادامه داد: باید بتوانیم اثرگذاری کشورهای اسلامی را در بخش فرهنگی، اقتصادی، سیاسی نشان دهیم زیرا ثاثیر کنونی ما در جایگاهی نیست که لایق فرهنگ و تمدن شهرمان باشد.

 

بازسازی مکتب تبریز بازسازی هویت ملی است

رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد در سومین جشنواره خلاقیت و نوآوری در تبریز با بیان اینکه این شهر سرزمین رمزها و رازهاست و مانند نگین درخشانی است که در ایران زمین می درخشد اظهار داشت: همه جغرافیای ایران از این درخشش نور و حرارت می گیرد.

وی ادامه داد: تمدن تبریزبیش از 3 هزار سال قدمت دارد و زبان آذری یکی از اصیل ترین زبان های این جغرافیا و منطقه بزرگ فارسی زبانان است.

وی با بیان اینکه آذربایجان از تمدن های کهن این سرزمین و مکتب هنری تبریز زمینه ساز قطب دیپلماسی ایران است گفت: مکتب تبریز برآیند دو فرهنگ هنری در قالب گفت گوی دورنی و بیرونی است که گفت و گوی درونی حاصل تعامل با مکتب های پیش از خود و گفت و گوی بیرونی مکتب تبریز با مناطق و کشورهای همجوار مثل هنر چینی ، هند و استانبول بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد  با اشاره به اینکه زبان هنر نیرومند تر از زبان سیاست است ادامه داد: در جهان رنج و خشونت بهتر می توانیم بر پایه هنر با جهان تعامل کنیم و مکتب تبریز نیز می تواند نقش تاریخی خود را در خصوص تعامل با مناطق همجوار ایفا کند.

وی اذعان داشت:  این جشنواره می تواند مقدمه بر این باشد تا تبریز به قطب دیپلماسی فرهنگی تبدیل شود که به دلیل شرایط جغرافیایی و فرهنگ های ریشه دار این شهر این امر ممکن است.

امیری با تاکید براینکه بازسازی مکتب تبریز بازسازی هویت ملی است، افزود: مکتب تبریز زمانی دوباره شکوفا می شود که قدر تلاش و کوشش استادکاران را بدانیم و اجاره ندهیم میراث فرهنگی، هنری و تمدنی این سرزمین زیر طوفان مدرنیته پنهان شود.

این گزارش می افزاید، بعد از اتمام مراسم افتتاح بخش نمایشگاهی سومین جشنواره  بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنر اسلامی وصنایع دستی و اختتامیه بخش علمی  این جشنواره، وزیر فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی به همراه مدیران استانی به بازدید از غرفه های 30 کشور که برای شرکت در جشنواره واقع در دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز حضور پیدا کردند  رفت و پس از بررسی آثار ارائه شده ، دانشگاه را ترک کرد.

این گزارش حاکی است ، سومین جشنواره بین المللی خلاقیت و نوآوری تبریز در هنر اسلامی وصنایع دستی همراه سه بخش جنبی نمایشگاه بین‌المللی، نمایشگاه داخلی دانشجویان  و نمایشگاه آثار هنری ملی نگارگری است.

گزارش از گلناز پورنامی

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است