پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   69128  | تاریخ خبر : 1396/02/14  | ساعت : 18:04

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری مطرح کرد:

نقش اصحاب رسانه در گفتمان فرهنگی سال95 / فضای باز رسانه ای و آزادی بیان در کانون توجه دولت است


نصر: مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه اصحاب رسانه نقش برجسته ای در گفتمان فرهنگی سال گذشته ایفا کرده اند افزود: فضای باز رسانه ای و آزادی بیان در کانون توجه دولت است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "محمد محمدپور" بعد از ظهر امروز در مصاحبه مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی با موضوع تبیین عملکرد اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی به نقش برجسته اصحاب رسانه در گفتمان فرهنگی سال گذشته اشاره کرد و گفت: سال گذشته، سالی پر از فراز و نشیب در حوزه فرهنگ و هنر بود که خوشبختانه در سال جاری فضای باز رسانه ای و آزادی بیان در کانون توجه دولت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه رویکرد دولت در سال جدید، واگذاری حوزه های فرهنگی به مردم است، اظهار داشت: تمامی شاخص های فرهنگی در دولت یازدهم رو به رشد بوده و اگر پایه و اساس فرهنگی نباشد جریان توسعه لنگ خواهد بود، همچنین تکیه بر فرهنگ در همه بخش ها تامین کننده منافع ملی خواهد بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامي آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در سال 95 بیش از یک هزار برنامه برگزار شد، گفت: امسال از نظر کمی و کیفی برنامه‌ها ارتقا می‌یابند که تلاش می‌کنیم برنامه‌ها را نهادهای مردمی برگزار کنند و فقط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامي استان ناظر باشد.

وی در تشریح برنامه های فرهنگی و هنری استان گفت: برنامه های متعددی از جمله نمایشگاه بین المللی کتاب تبریز که به همت مردم، بالای ۸۰۰ هزار نفر بازدید کننده داشت که در کنار آن نمایشگاه بین المللی قرآن نیز بر پا شد. امیدوارم امسال و سال آینده تمامی موسسات و تشکل های مردمی برای مشارکت در برنامه های فرهنگی استان اعلام آمادگی کنند.
محمدپور به برپایی جشنواره مطبوعات و غدیر اشاره کرد و گفت: در سایه اهتمام اصحاب فرهنگ و هنر، حوزه تئاتر و موسیقی از توفیقات قابل توجهی برخوردار بود؛ همچنین ارتقای سطح کمی و کیفی مطبوعات استان جز برنامه های سال گذشته بود.

وی به ارتقای سطح کمی و کیفی مطبوعات در استان اشاره کرد و گفت: شاخص‌های رتبه بندی رسانه‌ها در حال اجرا است تا در آینده از این رتبه بندی برای برنامه‌های بعدی مورد توجه قرار گیرد، ضمن اینکه تعداد رسانه‌های مجوزدار آذربایجان شرقی از 157 رسانه مکتوب و مجازی در سال 91 به 302 نشریه مکتوب و پایگاه‌های خبری در سال 95 افزایش یافت.
وی هدف های ۹ گانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را بر اساس منویات مقام معظم رهبری و سیاست های دولت تدبیر و امید  بیان کرد و افزود: صیانت از فرهنگ و هویت دینی و ملی، تقویت توان و اقتدار فرهنگی، استقرار گفتمان در جامعه و تقدم فرهنگ در سایر ابعاد توسعه، کمک به ارتقای سطح فرهنگ عمومی، برنامه های مدنی و شکل گيري و توانمند سازی انجمن های فرهنگی و هنری و قرآنی ، تضمین آزادی های قانونی اصحاب هنر، تدوین و عملیاتي سازی اقتصاد مقاومتی و تبیین کننده ارزش های فرهنگی، گسترش مبادلات جهانی هنر، بهره گیري از ظرفیت های فرهنگی و هنری از جمله شاخص های سیاستی دولت تدبیر و امید بوده است.

این مقام مسئول استانی افزود: در همه شاخص ها شاهد رشد چشمگیری بوديم و شاهد هستید که اصحاب هنر در آزادی تمام می توانند اظهار نظر کنند و مشکلات سابق که از کم لطفی برخی مسوولان ناشی شده بود با تقویت انجمن ها و مجامع فرهنگی و هنری این مشکلات رفع شده است.

محمدپور خاطرنشان کرد: دیدگاه حاکم بر جامعه هنر بدین گونه بود که نگاه کاریکاتوری به حوزه فرهنگ نباشد زیرا تمام اشکال و ابعاد هنر باید توسعه یابد و نگاه متمرکز به یک بخش نبود و بلکه نگاه متوازن به تمام بخش ها بود.
وی در اعلام رویکرد سال جاری گفت: در سال جاری، روند سال گذشته استمرار خواهد داشت و قرار است این برنامه ها را بر اساس برنامه های علمی و مطالعاتی باشد تا به مردم نشان دهیم که این برنامه ها به صورت کلان بوده و مردم از آن بهره مند خواهند شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان بیان داشت: بحث و بررسی جزو ارکان برنامه ها بود و ۸۰۰ ساعت برای چکش کاری برنامه ها وقت گذاشته شد، گفت: در بهمن ماه سال جاری برنامه های نهایی تدوین شده توسط شورای برنامه مورد بررسی قرار گرفت.

محمدپور گفت: رویکرد اداره کل بر این اساس است که تم برنامه های تدوین شده،  توسط نهادهای مردمی برگرار شود و البته سال گذشته بخشی از نمایشگاه کتاب و جشنواره تئاتر و جشنواره نهم غدیر توسط نهادهای مردمی برگزار شد که با اثرگذاری زیادی نیز روبرو شد.

وی با تاکید به اینکه تمام موسسات و سازمان های مردم نهاد به برنامه های فرهنگی استان وارد شوند، گفت: با ارائه طرح و برنامه ها، لازم است تا زیرساخت های موسسات تقویت یابد تا در ارتقای شاخص های فرهنگ و هنر کمکی نمایند.

محمدپور از تشکیل بنیاد فرهنگ و هنر و ادب آذربایجان و تاسیس مرکز علمی و کاربردی اين اداره كل خبر داد و گفت: موارد ذکر شده جزو موارد سند توسعه تدبیر و امید بود که هم اكنون ۲۸۰ نفر دانشجو دارد و همچنین هنرستان میرک چندین ساله بدون فعالیت بود دو سال است که به مرورش دانشجو می پردازد و امسال صدمین سالگرد این هنرستان جشن گرفته خواهد شد.
وی با بیان اینکه اگر بخواهیم از موسیقی فاخر حمایت کنیم باید قدم هایی برداشت، تصریح کرد: در این خصوص جشنواره های بزرگی از جمله عاشقیلار برگزار شد و برای اولین بار انجمن عاشیقلار تشکیل یافت تا مجموعه عظیم هنرمندان عاشیق ساماندهی شود.

وی افزود: سیزدهمین جشنواره کاریکاتور با استقبال بی نظیری برگزار شد که اختتامیه آن با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد برگزار خواهد شد و البته در این جشنواره از  ۴۳ کشور آثار داشتیم.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است