پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   69107  | تاریخ خبر : 1396/02/14  | ساعت : 14:00

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:

فعالیت دانشگاه ها در جهت نوآوری های علمی باشد


نصر: یک عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران گفت: باید فعالیت دانشگاه ها در جهت نوآوری های علمی و رفع نیازهای ملی باشد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، پروفسور «مهدی گلشنی» در آیین تجلیل از اساتید برگزیده دانشگاه جامع علمی کاربردی استان که همزمان با اعیاد شعبانیه و سالروز بزرگداشت مقام معلم در تالار اجتماعات اداره کل استاندارد آذربایجان شرقی برگزار شد، اظهار کرد: سوال اصلی در زمان حاضر این است که فارغ التحصیلان دانشگاه ها تا چه حد در تحقق اهداف عالی تعیین شده حرکت می کنند. بر اساس نتایج یافته های علمی، فارغ التحصیلان عمدتاً در جهت رفع نیازمندی های ملی و در جهت نوآوری های علمی گام بر نمی دارند.
وی با بیان اینکه بر اساس نتایج یک تحقیق دیگر از حدود هفت هزار و 200 مقاله نوسته شده در حوزه ریاضی طی 20 سال گذشته فقط یک ششم از این تعداد در مجلات آی اس آی منتشر شده است، اضافه کرد: در ارزیابی های علمی باید بیش از گذشته جدی باشیم و خودمان، خودمان را به طور صحیح ارزیابی کنیم.

این چهره ماندگار علمی کشور گفت: یکی از دلایل ناکامی های علمی، تامین نبودن معیشتی اساتید دانشگاه ها هستند و به همین خاطر به اشتغال در چند حوزه روی می آورند.
پروفسور گلشنی گفت: از همین تریبون از کسی که می خواهد رئیس جمهور دوازدهم شود، می خواهیم مساله تامین معیشت دانشگاهیان را تضمین کند تا اساتید دانشگاه ها با آرامش فکری در دو حوزه نوآوری های علمی و رفع نیازهای کشور فعالیت کنند.

وی با انتقاد از عدم حاکمیت فرهنگ اخلاق در لایه های مختلف اجتماع اظهار کرد: عقده حقارت نسبت به غرب که به خصوص در دانشگاه ها وجود دارد، باید اصلاح شود و داشتن تعهد ملی و دینی به کشور و جامعه از سطوح آموزش و پرورش عمومی تا آموزش عالی ترویج گردد.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تمجید از نقش آفرینی ارزشمند دانشگاه جامع علمی کاربردی در ارائه آموزش های مهارت محور افزود: توجه به مهارت های حرفه ای در کشور یک ضرورت است و دانشگاه جامع به خوبی توانسته دانشجویان ورزیده ای که تحت نظام آموزش حرفه ای تعلیم دیده اند، تربیت کند.

استاد ممتاز دانشگاه صنعتی شریف در تبیین خصوصیات اخلاقی و رفتاری استاد شهید مرتضی مطهری هم گفت: توجه به اقتضائات زمان، آینده نگری و دور اندیشی، داشتن روحیه علمی، حق طلبی، جامع نگری، سخت کوشی، پُرکاری و حساسیت به التقاط ها از فضیلت های اخلاقی استاد مطهری بود که باید این خصایص الگوی اساتید دانشگاه ها باشد.
در این آیین از 17 استاد برگزیده و روسای مراکز آموزش علمی کاربردی آذربایجان شرقی تجلیل شد.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است