پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   68345  | تاریخ خبر : 1396/01/29  | ساعت : 09:51

به بهانه 30فروردین؛ سالروز افتتاح موزه آذربایجان

موزه آذربایجان 60 ساله شد


نصر:سی ام فروردین ماه مصادف است با افتتاح موزه آذربایجان ، در بررسی روند شکل گیری موزه در تبریز ، برگزاری نمایشگاهی ترتیب یافته از سکه های تاریخی مکشوفه از شهر تبریز را می توان اولین گام ایجاد موزه در تبریز دانست

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

این نمایشگاه که شامل سکه های مکشوفه از شهر بود ، در خلال سالهای 1306 و 1307 هجری شمسی در محل سابق کتابخانه تربیت تبریز برگزار شد، تلاشهای بعدی صورت گرفته در خلال سالهای 1308 تا 1328 برای راه اندازی  موزه در تبریز نتیجه ای در بر نداشت تا آن که  پس از تشکیل دانشگاه تبریز ، نخستین موزه این شهر در تاریخ سیزدهم تیر ماه سال 1328 در دانشکده ادبیات دانشگاه تاسیس گردید .
در سال 1335 علی دهقان ( مدیرکل وقت فرهنگ آذربایجان شرقی ) ، با هدف تاسیس " موزه آذربایجان "  انجمنی در محل اداره فرهنگ آذربایجان  ترتیب داده و موضوع  ایجاد موزه را با جدیت پیگیری نمود . انجمنی که دهقان تشکیل داد مسولیت یافتن مکانی برای احداث ساختمان موزه ، جمع آوری اشیاء تاریخی ، تصمیم گیری در خصوص محتوای موزه و تامین بخشی از هزینه های احداث بنای موزه و بطور کلی پیگیری روند تشکیل موزه آذربایجان فعلی را عهده دار بود.
پس از اختصاص زمین مورد نظر برای احداث موزه در جنب مسجد کبود تبریز و آغاز عملیات ساختمانی موزه آذربایجان براساس طرح آندره گدار (معمار و باستان شناس فرانسوی) و نقشه ترسیمی زنده یاد اسماعیل دیباج ، در سال 1336 با مساعدت شادروان سید محمد تقی مصطفوی(رئیس وقت باستان شناسی کل کشور) 202 قطعه از اشیاء تاریخی موزه ایران باستان به تبریز و تشکیل نمایشگاهی از این اشیاء تاریخی برخی اشیاء اهدایی مردم در محل تالار فوقانی کتابخانه ملی تبریز ، در روز دوازدهم مردادماه سال 1336 " موزه آذربایجان " در تبریز پایه گذاری شد . در حالی که عملیات اجرایی ساختمان موزه از آغاز شده بود، همزمان و تا اوایل سال 1338 موزه آذربایجان مشغول جمع آوری آثار و مطالعه در مورد انتخاب محل مناسبی جهت افتتاح بود و اشیاء موزه آذربایجان همچنان در ساختمان کتابخانه ملی تبریز نگهداری می شد . در سال 1338 محل " هنرستان دختران تبریز " از لحاظ ساختمان برای موزه مناسب تشخیص داده شد و پس از دریافت اشیاء اهدایی هیات های باستان شناسی، آثار اهدایی مردم و آماده سازی عکس هایی از رویداد های انقلاب مشروطه ، با ایجاد سه غرفه در سالن ها وکلاسهای هنرستان ، موزه آذربایجان درروز سی ام فروردین ماه سال 1338افتتاح شد .
هنرستان دختران تبریز ساختمانی در جوار کتابخانه ملی سابق تبریز واقع در ضلع شمال شرقی بنای ارک تبریز (مسجدعلی شاه) و ابتدای خیابان طالقانی فعلی بود که در سالهای بعدی ساختمان این هنرستان به " دبیرستان نجات تبریز " اختصاص یافت . زنده یاد سید جمال ترابی طباطبائی بعنوان اولین مدیر عهده دار ریاست موزه آذربایجان بود و موزه از سه غرفه یا بخش مجزا شامل بخش باستان شناسی ،مشروطیت و مردم شناسی تشکیل یافته بود ، موزه آذربایجان در سال 1341 به محل فعلی منتقل گردید و هم اینک شصت سال از بنیانگذاری این موزه سپری می شود .

....................................

مهدی بزازدستفروش

..................................

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است