پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   68274  | تاریخ خبر : 1396/01/27  | ساعت : 18:14

گزارش خبرنگار نصر از صحن علنی شورای اسلامی تبریز؛

از هشدار فرماندار تبریز به شورا تا تصویب لایحه دو فوریتی عوارض شهری


نصر: جلسه علنی شورای اسلامی شهر تبریز امروز در حالی برگزار شد که دبیر شورا گزارش های واصله به فرمانداری را قرائت کرد و که بررسی 2 ساعته برای تصویب لایحه ارایه شده در خصوص عوارض محلی برای اخذ عوارض تخلفات ساختمانی در پی داشت.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، شهرام دبیری، رئیس شورای اسلامی شهر تبریز در جلسه علنی امروز شورا که با حضور اکثریت اعضا برگزار شد در پی اجتماع خدمات شهری که هفته گذشته برای اعتراض به عدم اجرای طرح یکسان سازی مقابل شهرداری آمده بودند گفت: وعده داده بودیم این ماه طرح یکسان سازی اجرا شود؛ پس به بودجه رسیدگی و در اسرع وقت از طرف فرمانداری تصویب شود تا طرح هرچه سریعتر اجرایی شود.

وی افزود: مشکل رانندگان خدمات شهری مدیریت پسماند شهرداری تبریز را پیگیری کرده ام و در حال حاضر حل شده است،حتی مدیریت پسماند هم بخشنامه ئایس صادر کرده است که هیچ پیمانکاری حق اخراج هیچ راننده دای را ندارد و سه چهار نفر اخراج شده به کار خود باز خواهند گشت.

وی ادامه داد: همچنین اجرای طرح یکسان سازی برای رانندگان جز مصوبه شورا بوده و قرار است در مورد آنهاغ نیز اجرایی شود.

در ادامه جلسه این هفته شورای اسلامی تبریز رسول درسخوان، دبیر شورا گزارش های واصله به فرمانداری و اعلام نظر وی در رابطه با تبلیغات انتخاباتی شورا را قرائت کرد ، شرح مختصر نامه ها:

-اقدام برای به کارگیری اشخاص حقیقی و حقوقی و لحاظ کردن تخفیف عوارض برای بعضی از معدیان از محل مواد 16 و 17 بودجه شهرداری که بر اساس آن مقرر شد، اعضای این شورا تا پایان انتخابات و مورخه 96.2.29 از هرگونه هزینه کرد از محل بودجه مواد 16 و 17 خودداری کنند و از توجه و نظارت کافی فرمانداری بر این موضوع آگاه باشند.

- نامه ارسالی از سوی دفتر امور شهری و روستایی با این مضمون که شورا فقط می تواند نسبت به اساسنامه های چارت سازمانی نظر دهد و نسبت به چارت ابلاغی از سوی وزارت کشور نمی تواند نظر بدهد و نسبت به اجرای آن باید وزارت کشور نظر دهد و بر آن نظارت داشته باشد.

با قرائت این نامه، داود امیر حقیان، عضو دیگر از شورای شهر تبریز با ابراز خرسندی از فرماندار به خاطر حسن توجه به این مسئله تشکر ویژه کرد.

-نامه ارسالی با عنوان لایحه دو فوریتی ارایه شده در خصوص عوارض محلی برای اخذ عوارض تخلفات ساختمانی که قرائت آن بحث طولانی 2 ساعته اعضای شورا در جهت تصویب این لایحه و مفاد را دنبال داشت.

داوود امیر حقیان در پایان قرائت این نامه از سوی درسخوان اظهار داشت: این لایحه باید از ابعاد و زوایای مختلف و میزان تاثیرگذاری در بودجه بررسی شود، ان بحث تاثیر ریاضی بر تمام مراجع دارد و با اعمال تغییرات در چند بند آن نمی توان عواقب آن را پیش بینی کرد.

علی باغبان با بیان اینکه حدود یک ماه است مردم و عوامل شهرداربی بلاتکلیف این مسئله هستند، گفت: بهتر است در جلسه وارد بحث و بررسی مسئله دو فوریتی شد تا سریعا تصویب شود.

شیاری که سخن خود را با بیان مسئله موافقت با دوفوریتی آغاز کرد و ادامه داد بنظرم از زمان اعلام آن گذشته است  و باید دوباره بررسی شود چون منقضی شده است گفت: شهردار باید در جلسه حضور داشته باشد  و در خصوص بندها توضیح دهد.

شهرام دبیری در میان سخنان شیاری گفت: به بحث دو فوریتی بپردازیم و از این موارد بگذریم!

شیاری که پس از شنیدن این جمله کمی تن صدای خود را بالا برد گفت: رئیس و اعضای محترم شورا، از شهردار دست بردارید و بگذارید شهردار به جای رسیدگی به امور شهری، نقش رئیس ستادی را خوب ایفا کند و به همراه کبوتران حرم به این روستا و آن روستا سر بزند و برای تبلیغات انتخاباتی، مصوبه های ما را به اسم خود تمام کند.

شیاری در پایان با انتقاد از کار تبلیغاتی در خطاب به دبیری و انجام مناقصه خیابان راهنمایی و اتمام کار آن به اسم خود، گفت: شهردار تبریز، در جایگاه شهرداری خود، مشغول تبلیغات انتخاباتی است و در این میان لازم است یکی، دستی های شهردار را بکشد و او را متوجه جایگاه شهرداری خود سازد.

دبیری در عکس العمل به سخنان شیاری گفت:  مواظب گفته هایتان باشید، بار حقوقی دارد و  شیاری در واکنش به وی گفت: این اشخاص شکایت کنند تا بنده ریز این مسائل را بگویم!

ایرج شهین باهر عضو شورای اسلامی تبریز در ادامه با تاکید بر اینکه عدم شفاف سازی زمینه ساز فساد است، تصریح کرد: برای جلوگیری از بروز اعمال سلیقه در اجرای مصوبه ها و وحدت رویه در مناطق متعدد شهرداری، باید تمامی بندها و تبصره های ما شفاف سازی شوند.

ایران آهور دیگر عضو این شورا نیز ضمن ایراد گرفتن به تبصره 9 از طرح شهرداری، ضمن تایید نکته نظرهای ایرج شهین باهر در این خصوص، گفت: اگر شفاف سازی  نشود، ما قطعا در اجرای مصوبه های خود با مشکل مواجه خواهیم شد.

علی فخر آذر عضو دیگر این شورا نیز ضمن تایید صحبت های اسماعیل چمنی در خصوص سه ماهه شدن مدت زمان تخفیف عوارض محلی برای اخذ پروانه ساختمانی، گفت: علم مدیریت ایجاب می کند تا شهردار تبریز، تمام نیروی خود را متمرکز بر مدیریت بحران نماید و به عنوان یک مدیر توانمند در مدیریت بحران شهرداری عمل کند.

این گزارش حاکی است، بعد از بحث های متداول اعضای شورا در خصوص بندها و تبصره های دو فوریتی که ساعت ها طول کشید ، رئیس شورای اسلامی تبریز اقدام به تمدید ساعت جلسه تا پایان نتیجه گیری گرفت که این موضوع با اعتراض شیاری نسبت به غیر قانونی بودن تمدید ساعت جلسه و پاسخ دبیری به وی که قانونی بودن کار را میرساند شدت گرفت، تصمیم به رای گیری برای تصویب لایحه دو فوریتی گرفته شد.

این گزارش می افزاید،  با قبول کل این لایحه دو فوریتی به شرط اعمال تغییرات بحث شده در جلسه و تعیین میزان تخفیف 25 درصدی برای سه ماهه اول، میزان تخفیف 20 درصدی برای سه ماهه دوم و تعدیل آن در سه ماهه بعدی و حذف برخی موارد از مفاد لایحه و اضافه کردنچند تبصره به تصویب اعضای این شورا رسید.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است