پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   68253  | تاریخ خبر : 1396/01/27  | ساعت : 14:25

مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی مطرح کرد:

ضرورت احیای ظرفیت های گردشگری و صنایع دستی محلی روستاهای کشور


نصر: مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، گفت: احیای ظرفیت های محلی روستاها برای رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال منطقه، ضروری است.

 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصر، "مرتضی آبدار" صبح امروز در نشست کارشناسان  حوزه های تخصصی طرح ضربتی تولید و اشتغال سازمان میراث فرهنگی افزود: هیئت کارشناسان اعزامی از تهران  در زمان اقامت خود در آذربایجان شرقی، از روستای اشتبین و روستای زنوزق مرند و روستای کندوان بازدید خواهند کرد و به بررسی ظرفیت‌ها و پایش این روستاها در حوزه اشتغال و زیرساخت‌های مرتبط با حوزه مأموریت‌های سه‌‌گانه سازمان، هچنین ظرفیت‌های صنایع‌دستی هر روستا، خواهند پرداخت.

وی افزود: این طرح با مشارکت نمایندگان سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، انجمن‌ها و سمن‌ها اجرا خواهد شد. براساس این طرح، با استفاده از ظرفیت‌های محلی هر روستا رونق اقتصادی و اشتغال دوباره به روستاها بازمی‌گردد.

آبدار با اشاره به اینکه در بررسی روستا ها به حوزه گردشگری و میراث فرهنگی مناطق معرفی شده توجه خاصی خواهد شد، افزود: در این حوزه ها، تمامی نقاط جاذب گردشگر و همچنین مواریث فرهنگی شناسایی خواهد شد و اعتبار لازم جهت تقویت جاذبه‌های گردشگری، احیا و مرمت و حفاظت از مواریث فرهنگی، تخصیص خواهد یافت.

وی تاکید کرد: از مهم ترین اقداماتی که در این طرح اجرا خواهد شد، معرفی و شناسایی صنایع دستی مختص آن منطقه است، در این طرح برای تخصیص اعتبار جهت تقویت رشته‌های صنایع‌دستی موجود و احیای رشته‌های فراموش‌شده، تمهیدات لازم انجام می پذیرد تا با ایجاد اشتغال در روستاها به رونق اقتصادی آن کمک کند.

مرتضی آبدار بر اهمیت فرهنگ سازی با استفاده از ظرفیت سمن ها تاکید کرد و گفت: سمن ها پشتیبان فضای عمومی میراث فرهنگی هستند و با حضور مداوم و مستمر همواره گام های موثر در حفظ و پشتیبانی از میراث فرهنگی این استان برداشته اند. این نهاد های مردمی در تلاش هستند تا با فرهنگ سازی لازم، سبقه تاریخی و فرهنگی غنی تبریز را با مشارکت مردم احیا و حفظ کنند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی با اشاره به توسعه روستاگردی و بوم گردی، اظهار داشت: در توسعه روستاگردی و بوم گردی باید تمامی ضوابط و ساختار زیست محیطی محل رعایت شود. این مسئله در استان نیاز به اقدامات اساسی دارد که در این راستا  برنامه هایی نیز در حال تدوین و اجرا است.

مرتضی آبدار در پایان اذعان داشت: در روستا های هدف گردشگری و دارای ارزش تاریخی، بر روی مسائل سرمایه گذاری و رونق گردشگری و ترویج صنایع دستی تمرکز شده و برنامه ی ویژه ای برای این روستاها با همکاری فرمانداری و دهیاری ها در نظر گرفته شده است.

این گزارش حاکی است، این نشست با حضور هیئت کارشناسان اعزامی از تهران که برای اجرای طرح ضربتی تولید و اشتغال در ۷۳ روستای منتخب سراسر کشور، به تبریز نیز سفر کرده اند، همراه بود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است