پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   68092  | تاریخ خبر : 1396/01/24  | ساعت : 10:34

مهدی بزاز دستفروش/

کاشف کتیبه سقین دل


نصر: "سقین دل"  نامه کتیبه ای به خط اورارتویی در روستایی بدین نام واقع در شهرستان ورزقان است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

این کتیبه اولین بار توسط زنده یاد دکتر محمدجواد مشکور کشف و بلافاصله تصویر بخشی از آن توسط وی طی مقاله ای در شماره 5 و6 مجله دانش در (تیرماه 1330) به چاپ رسید. مشکور در خردادماه 1332 به عزم تهیه تصاویر کاملی از کتیبه و بررسی مجدد آن عازم منطقه گردید که گزارشی از این بررسی در کتاب "تاریخ مردم اورارتو و کشف یک سنگنبشته به خط اوراتو در آذربایجان" انتشار یافته، شش سال بعد در سال 1338 (1960 میلادی ) میلیک شیویلی اورارتو شناس برجسته گرجستانی نسبت به باز خوانی و ترجمه و انتشار متن کتیبه سقین دل اقدام نمود.

25 فروردین ماه مصادف است بیست و دومین سالگرد درگذشت استاد دانشمند محمد جواد مشکور و کاشف این کتیبه تاریخی، وی آثار و تالیفات متعددی از خود به یادگار نهاده که از آن جمله کتابهای تاریخ اورارتو، سنگ نبشته‌های اورارتی در آذربایجان، نظری به تاریخ آذربایجان و آثار باستانی و جمعیت‌شناسی آن، تاریخ تبریز تا پایان قرن نهم هجری در زمینه تاریخ و آثار تاریخی آذربایجان تالیف یافته اند.

محمد جواد مشکور در سال 1297 شمسی در سنگلج تهران تولد یافت. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه تمدن و دبیرستان را در دارالفنون گذرانید. سپس وارد دانشسرای عالی و دانشکده معقول و منقول شد و در سال 1318 به اخذ درجه لیسانس در ادبیات فارسی و ادبیات عرب نایل گشت. در سال 1324 به همکاری با دهخدا در لغت نامه دعوت شد و در زمره همکاران دانشمند او در آمد. از سال 1327 ه.ش برای تدریس تاریخ ایران باستان و زبان پهلوی به دانشگاه تبریز رفت و تا سال 1338 عضو هیات علمی آن دانشگاه بود. وی در دوره اقامت در تبریز از محضر دانشمند بزرگوار میرزا عبد الله مجتهدی و ادبایی همچون محمد و حسین نخجوانی، واعظ چرندابی، و دیگر بزرگان این سامان استفاده کرد.

مشکور در سال 1332 با استفاده از مرخصی مطالعاتی، برای گذراندن دوره دکتری دانشگاه سوربن، به پاریس رفت و درباره فرهنگ خاورمیانه به تحقیق و مطالعه پرداخت و در سال 1336 به اخذ دکتری در تاریخ اسلام و فرق آن نایل گشت و به ایران مراجعت کرد و به تدریس خود در دانشگاه ادامه داد.

وی از سال 1344 به خدمت تمام وقت دانشسرای عالی در آمد. در سال 1353 با سمت رایزن فرهنگی عازم دمشق شد، از کامیابی های وی در سوریه، کشف قبر دو تن از مشاهیر ایرانی مدفون در آن سرزمین یعنی  ابونصر فارابی و شهاب الدین سهروردی بود.

مشکور در سال 1357 پس از چهار سال خدمت در دمشق، به دانشگاه تربیت معلم تهران بازگشت و به تدریس مشغول شد و در سال 1358 پس از قریب به 40 سال خدمت دانشگاهی بازنشسته شد، مشکور سرانجام در 25 فروردین 1374 به دیدار معبود شتافت.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است