پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   68073  | تاریخ خبر : 1396/01/24  | ساعت : 06:58

عبداله تقي پور/

ترافیک بیمارستانی


نصر: شاید هر کدام از ما مواقعی در ترافیک سنگین و دردآور مسیر یکی از بیمارستانهای شهر تبریز گیرافتاده باشیم و یا مجبور به تحمل آن برای انجام یک ملاقات کوتاه و سرپایی جهت عیادت از یک بیمار شویم.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

بسیار اتفاق می افتد به جهت تاخیر عطای ملاقات را به لقایش بخشیده و یا بقدری دیر میرسید که با راهنمایی نگهبان بیمارستان مجبور به بازگشت می شوید.

این در حالیست که شما قصد عیادت از بیماری را داشته باشید و در غیر اینصورت اگر ناخواسته در مسیر این ترافیک قرار بگیرید باید تحمل اجتماعی بالایی داشته باشید تا از باتلاق شهری که ما آن را "ترافیک" از نوع" بیمارستانی" می نامیم رهایی یابید.

ترافیک یک واژه شناخته شده بین المللی است و در قوانین به مجموعه عبور و مرور وسائط نقلیه و اشخاص و حیوانات در راهها اطلاق می گردد. ترافیک از سه عامل تشکیل می شود این عوامل عبارتند از: انسان، راه، وسیله نقلیه؛ چنانچه هر یک از عوامل سه گانه نباشد اصولا مساله ای بنام ترافیک وجود نخواهد داشت.

گسترش شهرنشینی و به تبع آن توسعه خدمات و فعالیتهای بشری، رشد جمعیت و تولید روزافزون خودروها، عدم توجه به ظرفیت مسیرهای مواصلاتی و مسیرنمایی غیرکارشناسی جزو مواردی هستند که شاید بتوان به عنوان عمده دلیل ایجاد و رشد ترافیک در شهرها عنوان کرد.

اما مسئله اصلی و غیر قابل اغماض سوء مدیریت کلان در مدیریت و توسعه شهر و سازمانهای فعال در آن است که بیش از پیش به مسئله ترافیک دامن می زند.

یکی از این موارد،ساخت و یا توسعه مراکز درمانی بدون توجه به ظرفیت ترافیکی منطقه و نبود الزامات قانونی برای ایجاد پارکینگهای اختصاصی این مراکز است. اگر در ساعات بین 2 الی 5 بعد از ظهر از نزدیکی یکی از بیمارستانهای تبریز عبور کرده باشید معنی واقعی ترافیک سنگین و یا بهتر بگوییم گره ترافیکی را درک خواهید کرد.

در بررسی ترافیک ایجاد شده در حوزه 28 بیمارستان فعال در شهر تبریز در ساعات ملاقات و حتی بعضا در ساعات غیر از این مواقع سهل انگاری متولیان امر چهره می نمایاند و عملا هیچ ابزار بازدارنده و کنترلی بغیر از  پارکهای کنار خیابان و جرایم سنگین برای رانندگان وجو ندارد. البته شاید خلاء قانونی و یا اولویت بندی اقدامات نهادهای ذیربط مزید بر علت باشد.

ترافیک ایجاد شده توسط قریب به اتفاق بیمارستانهای شهر تبریز به عنوان یکی از اصلی ترین علل ناهنجاریهای عبور و مرور در شهر مطرح بوده و به نظر می رسد هیچ سازمان یا نهادی ابزار یا توان حل این معظل را دارا نمی باشد.

تعدادی از بیمارستانهای مهم تبریز نظیر بیمارستانهای امام رضا(ع)، شهداء، شهیدمدنی، کودکان، شهیدقاضی،522 ارتش و نهایتا الغدیر تازه تاسیس جزو مراکز پایلوت و منطقه ای بوده و علاوه بر پذیرش بیماران از سراسر استان آذربایجان شرقی، ناگزیر پذیرای مراجعان استانهای آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان وکردستان نیز هستند. با لحاظ حجم مراجعات خودروهای در حال تردد، ظرفیت خیابانها و مناطق مجاور آنها برای پارک نمودن خودروهای مراجعان و نیز کمبود پارکینگ های اختصاصی و عمومی صرف نظر از افزایش تصاعدی ترافیک منطقه، سرعت و کیفیت ارائه خدمات درمانی و اورژانسی تحت الشعاع امر قرار گرفته و رخوت و تشت  روانی و اجتماعی را موجب می شود.

فعالیت مدارس دولتی و غیر انتفاعی در حوزه مراکز درمانی نیز نمک بر زخم کاری ترافیک بیمارستانی می پاشد. به عنوان مثال پارک خودروهای والدین و سرویس مدارس  برای ایاب و ذهاب دانش آموزان یکی از مدارس در خیابان دانشگاه منتهی به بیمارستان امام خمینی(ره) و سه راهی گلباد نمونه بارز و عینی این نوع از ناهنجاری ترافیکی است.

بی شک الزام بخش خصوصی و دولتی به تامین پارکینگ و خدمات عمومی مربوط به حوزه فعالیت ایشان در سایه تصویب و اجرای مقررات گامی مهم ایجاد و افزایش نظم عمومی و صرفه جویی در  هزینه و وقت شهروندان می باشد.

فرهنگ سازی در بین اقشار مختلف جامعه برای آشنایی با حقوق شهروندی و رعایت آن گامی مهم در کاهش عوارض ناشی از کاستی های اجرایی در کنترل ترافیک شهر تبریز است.

همچنین توسعه خطوط و وسائط نقلیه عمومی در مسیرهای پرتردد و مجاور مراکز درمانی گامی مهم در کاهش ترافیک و به تبع آن کنترل آلودگی هوای شهر تبریز است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (2)

بی نهایت سپاسگزارم بابت این مقاله . که درد دل بسیاری از مردم می باشد . روبروی بیمارستان قلب تبریز متاسفانه اموزش و پرورش مجوز فعالیت دو مدرسه غیر انتفاعی را داده است که تعطیلی مدرسه همزمان با وقت ملاقات است . . سوال من این اسن فارغ از مشکل ترافیکی . به مریض بخت برگشته ای که داخل امبولانس است و با ثانیه ها مبارزه میکند فکر کرده اند؟ اگر در ان لحظه که به علت به وجود امدن ترافیک مدرسه عزیزان خود مسولان داخل اورژانس باشند چه خواهند کرد ؟
09:20:21 1396/01/24
احمدی
  

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است