پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   68001  | تاریخ خبر : 1396/01/22  | ساعت : 17:31

مهدي رضائي سعيدآبادي/

نقش حساس نظارتی شوراها در مدیریت شهری


نصر:  ارزش و اهمیت روز افزون نقش مردم در اداره ی جوامع و رشد نظام های مردم سالار، موجب توجه به ایده ی مشارکت مردم در امور شده است و حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش و در اموری که مربوط به زندگی آنهاست، مقبولیت عام یافته است.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

"شوراهای  اسلامی شهر" و "شهرداری" به‌عنوان دو بازوی نظارتی و اجرایی نظام مدیریت شهری، نقش مؤثر و اساسی در روند اداره شهر ایفاد می‌کنند و در این راستا قوانین و مقررات شهرداری ها در چارچوب مصوبه شورای شهر چهره قانونی به خود می گیرد.

شوراها نقش بسزایی در ایجاد ارتباط بین دولت و مردم دارند و باید از این ظرفیت شوراهای اسلامی شهر به خوبی استفاده شود. شوراها باید از بکار بردن تمهیدات لازم برای برجسته کردن این نقش استفاده کنند.

نظارت بر شهرداری نیز از طریق شورای اسلامی انجام می گیرد و بالغ بر 30 درصد وظایف شوراها به بررسی همه جانبه در انتخاب شهرداران است که انتظار می رود در این بخش دقت ویژه ای از سوی شوراها اعمال شود.

شوراها باید از نظر معتمدان محلی، اساتید دانشگاه و افراد متخصص در زمینه انتخاب شهرداران استفاده کنند تا با انتخاب شهرداران توانا و صالح، با رویکرد فنی و اجرایی همراه با رویکرد اجتماعی زمینه توسعه بیش از پیش شهر فراهم شود.

 

*نقش شورای شهر در بهبود مدیریت شهری

شوراهای شهر به عنوان تبلور و نمود مشارکت اصیل مردمی در عرصه تصمیم‌گیری‌های اجتماعی و فرهنگی و اقتصادی، به نوعی مشارکت جمعی و تصمیم‌گیری‌های مربوط به امور مردم هستند.

از نظر دین و شریعت با توجه به تأکیدی که در سوره شورا بر آن شده است و نیز در قانون اساسی که ۶ اصل آن به اهمیت شوراها در نظام جمهوری اسلامی می‌پردازد، اهمیت شوراها نمایان می‌شود. شوراها تجلی‌گاه مردم‌سالاری دینی به مفهوم کلمه و نمونه حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش است.

از جمله مسائلی که شوراها می‌توانند در آن نقش داشته باشند نظارت بر اجرای طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی، بهداشتی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و رفاهی شهر و سرعت بخشیدن اجرای این پروژه‌هاست که در اصل ۱۱۰ قانون اساسی به آن اشاره شده است.

پس میتوان اینگونه نتیجه گرفت که شوراها به عنوان فراگیرترین و گسترده‌ترین زنجیره‌ی نهاد مدنی، پاسخ به یک نیاز اجتماعی است که در گذشته به شیوه‌های سنتی و اکنون به شکل نوین در قالب بستری مناسب جهت مشارکت مردمی تجلی یافته است.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است