پربازدیدترین ها
جدیدترین اخبار پربیننده ترین اخبار

کد خبر :   67847  | تاریخ خبر : 1396/01/19  | ساعت : 09:59

ایران فقط تهران نیست/

مشارکت 2 برابری کتاب فروشان در طرح «عیدانه کتاب»/ کتاب فروشان ویترین ندارند


نصر: امسال دومین سالی است که طرح«عیدانه کتاب» با شعار «آگاهی هدیه دهیم» در بازه زمانی 15 اسفند 95تا 15فروردین96 با استقبال پرشور کتابفروشی ها در سطح کشور اجرا شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش نصربه نقل از فارس، طی سال گذشته خانه کتاب در یک اقدام جالب و ابتکاری اقدام به اجرای طرح‌های مختلف کتابفروشی با شعارهای «کتاب فروشی به وسعت ایران» در پائیز سال گذشته و «تابستانه کتاب» و «عیدانه کتاب» کرده بود.

امسال دومین سالی است که طرح«عیدانه کتاب» با شعار «آگاهی هدیه دهیم» در بازه زمانی 15 اسفند 95تا 15 فروردین 96 با استقبال پرشور کتابفروشی‌ها در سطح کشور اجرا شد.

با اجرای این طرح علاقه‌مندان این طرح‌ها می‌توانستند  با یار مهربان انس و الفت خوب و با صفایی داشته باشند.

هدف اصلی در طرح عیدانه کتاب تلاش برای افزایش سرانه مطالعه و عیدانه متفاوت‌تر از سال قبل برای عزیزان خود بود که طرح عیدانه کتاب با شعار «آگاهی هدیه دهیم » در سراسر کشور اجرایی شد.

براساس اطلاعات و آمارهای اعلام شده خانه کتاب 741 کتاب‌فروشی در این طرح ثبت‌نام کرده بودند که از این میان، 575 کتاب‌فروشی در مراکز استان‌ها و 166 کتاب‌فروشی در شهرستان‌ها مستقر بودند.

مشارکت 2 برابری کتاب فروشان

براساس مقایسه خانه کتاب طرح «عیدانه کتاب» سال گذشته با مشارکت 376 کتاب‌فروشی برگزار شده بود و امسال مشارکت دو برابری کتاب‌فروشان را نشان می‌دهد. 

در بین استان‌های سراسر کشور، استان تهران با 141 کتاب‌فروشی در صدر قرار گرفت و پس از آن، استان قم با 90 و اصفهان با 88 کتاب‌فروشی در رده‌های بعدی طرح «عیدانه کتاب» قرار گرفتند. 

همچنین خراسان‌ رضوی با 67، فارس با 44، آذربایجان‌ شرقی با 33، کردستان با 29، کرمان با 26‌، مازندران با 23، خوزستان با 21، گیلان و یزد با 20 کتاب‌فروشی در این طرح شرکت کرده بودند. 

همچنین طبق آمار، تعداد کتاب‌های فروخته شده تا آخرین روز بیش از 528 هزار جلد عنوان شد. این در حالی است که تعداد فروش کتاب در طرح «عیدانه کتاب»، سال گذشته که در همین بازه زمانی اجرا شده بود، به 286 هزار و 580 نسخه کتاب رسیده بود.

مشارکت 33 کتاب فروشی در آذربایجان شرقی 

در آذربایجان شرقی نیز 33 کتابفروشی فعال و مطرح از این طرح خانه کتاب استقبال کرده بودند.

کتابفروشی دهخدا در تبریز یکی از این کتاب فروشی‌های مطرح و فعال در عرصه کتاب و طرح‌های اجرا شده از سوی خانه کتاب است.‌

کتابفروشی دهخدا در راستای اجرای طرح «عیدانه کتاب» امسال در یک حرکت خوب و ابتکاری کارت‌های هدیه با عنوان بن کارت‌های 20 هزار تومانی خرید کتاب برای مشتریان خود تهیه کرده بود.

این اقدام ابتکاری کتاب فروشی دهخدا با این هدف انجام گرفت که اگر یک مشتری کتابی به عنوان هدیه برای اقوام و دوستان خود تهیه کرد و این کتاب مورد علاقه آن فرد نبود بنابراین با تهیه این بن کارت‌ها و هدیه دادن به عزیزان خود، آنها کتاب مورد علاقه خود را تهیه  می‌کنند.

همچنین این کتاب فروشی از طریق پیامک اجرای این طرح‌ها را به مشتریان و علاقه‌مندان حوزه کتاب و مطالعه اعلام می‌کرد.

در این میان شهروندانی که برای خرید به کتاب فروشی‌های عضو این طرح آمده بوند نظرات و پیشنهادهایی برای این طرح داشتند و البته نمی‌دانستند که این مطالب را با چه کسی در میان بگذارند.

خرید کتاب با تخفیف مشتری جذب می‌کند

زمانی که با یکی از کتاب فروشان مشغول گفت‌و‌گو درباره این طرح بودم یکی از شهروندانی که متوجه شد خبرنگارم سر صحبت را باز کرد و گفت: اجرای این طرح ها خوب و پسندیده است چراکه خرید کتاب با تخفیف مطمئناً عموم شهروندان را برای خرید و استقبال از کتاب راغب‌تر می‌کند.

فقدان ویترین شیک در کتاب فروشی‌ها

خانم وحیدی ادامه داد :عوامل بسیار متعددی در روی گردان شدن مردم از کتاب وجود دارد، هزینه گران کتاب‌ها، بعضا نبود کتاب‌های خوب در بازار نشر باعث  عدم استقبال مردم شده است.

وی اظهار داشت: یکی از مسائلی که شاید کمتر به آن توجه می‌شود عدم ویترین خوب در کتاب‌فروشی‌هاست، متاسفانه فقدان ویترین شیک یکی از مشکلات جدی در حوزه کتاب است.

با وجودی که امسال اطلاع رسانی های خوبی در این زمینه شده بود ولی هنوز هم شهروندان از اطلاع رسانی و عدم تبلیغات زیاد در این زمینه اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند.

علی دانشی یکی از علاقه مندان حوزه کتاب بود که به خبرنگار فارس گفت: عموم مردم و شهروندان از اجرای طرح  خانه کتاب همچون عیدانمه کتاب یا تابستانه کتاب اطلاعی ندارند، چراکه هیچ نوع تبلیغ و اطلاع‌رسانی در راستای معرفی این طرح از سوی رسانه‌های گروهی مخصوصاً رادیو و تلویزیون صورت نگرفته است.

ایران فقط تهران نیست

دانشی اظهارداشت: برنامه های فرهنگی که به شکل سراسری در کشور برگزار می شود اغلب اطلاع رسانی ها بیشتر در تهران انجام می شود باید گفت ایران  که فقط تهران نیست .باید به همان نسبت که در تهران اطلاع رسانی های زیادی صورت می گیرد باید شهرستان ها نیز به همان نسبت مورد توجه قرار گیرد.

تخفیف تابستانه برای کودکان، تخفیف پائیزه برای مدارس و دانشگاه‌ها

لیلا حیدری یکی دیگراز مشتریان این طرح بود که از اجرای این طرح هیچ اطلاعی نداشت، با او سر صحبت را باز کرده و در مورد کتابی که در دست دارد و استقبال از این طرح می‌پرسم، در جوابم می‌گوید: من هیچ اطلاعی از این موضوع ندارم.

وی پیشنهاد کرد این طرح‌ها مختص به فصول سال نباشد بلکه در تمام طول سال و به مناسبت‌های مختلف این طرح‌ها اجرایی شود.

حیدری ادامه داد: البته می توان تخفیفات این طرح‌ها نیز براساس موضوعات طبقه بندی کرد، مثلا در ایام تعطیلات تخفیفات کتاب‌ها شامل کتاب‌های کودک و نوجوان اختصاص یابد یا در فصل پائیز و بازگشایی مدارس نیز تخفیفات شامل کتاب‌های دانشگاهی و کمک آموزشی شود.

کتاب های «جوجو مویز» همچنان در صدر 

بنا بر اعلام خانه کتاب امسال  کتاب‌های جوجو مویز همچون طرح‌های گذشته جزو پرفروش‌ها بوده است.

 کتاب‌های «من، پیش از تو»، «پس از تو» و «یک بعلاوه یک» از انتشارات آموت جزو پرفروش ترین کتاب ها بود و علاوه بر آن  کتاب «دختری که رهایش کردی» از جوجو مویز  نیز از سوی نشر میلکان در لیست پرفروش‌ها  جای گرفته است. 

همچنین کتاب «ملت عشق» الیف شفق، ترجمه  ارسلان فصیحی، کتاب «جزء از کل» ستیو تولتز و  کتاب «بیشعوری»  خاویر کرمنت  جزو پرفروش ترین کتاب های طرح «عیدانه کتاب» بود.

لازم به ذکر است در طرح « عیدانه  کتاب» کتاب‌فروشی‌های فعال و مشارکت‌کننده در این طرح کتاب‌های خود را با 20 و 25 درصد تخفیف به فروش رساندند و موسسه خانه کتاب به نمایندگی از طرف معاونت امور فرهنگی مبلغ تخفیف را به کتاب‌فروشان پرداخت خواهد کرد.

************************

گزار ش از معصومه درخشان

*********************

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

نظرات (0)

 

استفاده از مطالب پورتال با ذکر منبع بلامانع است